הפרק האחרון בסדרת "גן עדן האבוד" ישודר מחר בארה"ב

מיני סדרת התעודה של ג'ו ברלינגר וברוס סינופסקי, על שלושה נערים שהורשעו ברצח שלא ביצעו, מגיעה אל סופה הטוב עם "גן עדן האבוד: כור מצרף"

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

גם בתחום התעודה לא נחים ב-HBO. מחר ישודר בארה"ב (בישראל בפברואר ביס דוקו) הסרט השלישי והאחרון במיני סדרת התעודה "גן עדן האבוד" מאת ג'ו ברלינגר וברוס סינופסקי. סופו הטוב של הסרט, "גן עדן האבוד: כור מצרף", שעליו התבשרו באוגוסט שעבר שלושת המורשעים ברצח שלא ביצעו, הוצמד אחרי שכבר הופק, רגע לפני שהוקרן בפסטיבל טורונטו האחרון.

סדרת הסרטים ייחודית לא רק בשל עשייתה המרתקת והיסודית, אלא בגלל כוחה להשפיע. הסרט הראשון בסדרה שודר ב-1996, שלוש שנים אחרי הרצח של שלושה ילדים בני שמונה בארקנסו, ונקרא "גן עדן האבוד: רצח הילדים בגבעת רובין הוד". הוא תיאר את מי שכונו "שלישיית ממפיס" - דמיאן אקולס, ג'ייסון בולדווין וג'סי מיסקלי - שהורשעו ברצח שלושת הילדים.

הסרט השני ששודר בשנת 2000 נקרא "גן עדן האבוד: תגליות" והמשיך לעקוב אחר המורשעים בזמן ריצוי מאסרם בכלא. יוצרי הסרטים הבינו כי השלושה הורשעו ברצח על פי הלך הרוח נגדם, הודאות שנגבו בדרך לא חוקית ועדויות שהתבררו כשקריות. השלושה, שהיו בני 16, 17 ו-18 כשהואשמו ברצח, ביקשו להוכיח את חפותם במשך השנים.

לסרטים היתה תהודה רבה. רבים בארצות הברית וגם מחוץ לה, ובהם שחקנים ובמאים כמו ג'וני דפ ופיטר ג'קסון, החלו לפעול בעקבות זאת למען משפט חוזר של "שלישיית ממפיס". בקיץ האחרון, אחרי שריצו השלושה מאסר של 18 שנה, הם הסכימו לעסקת טיעון יוצאת דופן שלפיה טענו שהם חפים מפשע אבל הודו במעשה כדי להשתחרר מהכלא. בראיון אתו לאחר השחרור היטיב בולדווין לתאר את המלכוד הזה: "כאשר סירבנו להודות במעשה נשלחנו לכלא למאסר עולם. כאשר הודינו בו - שיחררו אותנו מהכלא".

לפני חודש הודיעה חברת סרטי וינגנאט כי גם היא הפיקה סרט תעודה על השלישייה. הסרט, "West of Memphis", כולל מידע רב, ממצאים פתולוגיים ואחרים (שאף שהם מצביעים בין השאר על טעויות גסות בראיות הדנ"א, השופט סירב לקבל אותם לבחינה מחודשת). הפיקו אותו דמיאן אקולס, אחד מחברי השלישייה, ואשתו לורי דייוויס. פיטר ג'קסון תרם כסף רב כדי לממן את החקירה מחדש. המידע בסרט הוביל בסופו של דבר את בית המשפט בארקנסו לשחרר את האסירים וכך להימנע ממשפט על כליאה לא מוצדקת שעלול היה להסתיים בתשלום פיצויים גבוהים לאסירים.

ג'ון ברלינגר (מימין) וברוס סינופסקי (משמאל), יוצרי "גן עדן האבוד", לצד דמיאן אקולס שהורשע ושוחרר עם שאר חברי "שלישיית ממפיס"

"אף על פי שהשלושה שוחררו מהכלא, המסע עוד לא הסתיים", אמר בחודש שעבר ג'קסון לאתר "דדליין". "כולנו תקווה שהמשך החקירה והראיות שהבאנו יובילו לרוצח האמיתי של הילדים האלה ושיום אחד דמיאן, ג'ייסון וג'סי יזוכו מכל אשמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ