מי יזכה בפרסי הטלוויזיה של טקס גלובוס הזהב?

את מי יעקוץ הפעם מנחה הטקס, האם "הומלנד" המבוססת על סדרה ישראלית תזכה בפרס, ועוד הימורים על הפרסים בתחום הטלוויזיה

רותה קופפר
רותה קופפר

טקס גלובוס הזהב, שיתקיים בלוס אנג'לס בלילה שבין ראשון לשני (שעון ישראל) וישודר כאן בערוצי יס בלבד, מעורר ציפיות גבוהות, בעיקר בשל המנחה שלו. הקומיקאי הבריטי ריקי ג'רוויס, שהנחה את הטקס בשנה שעברה, עורר אז תסיסה בקרב הקהל שבאולם והנאה של הצופים בבית כאשר לעג לבכירי הוליווד מעל הבמה.

למרות העקיצות הכואבות, שאחת מהן אף הופנתה לראש תא הכתבים הזרים המארח את הטקס, הרייטינג של הטקס הקודם היה כה מרשים (16.9 מיליון צופים בארצות הברית, שני מיליון יותר מבשנה הקודמת) - שהחליטו להזמין את הילד הרע הזה לעוד סיבוב, השלישי במספר. לא סתם הזמינו, אלא אף מקדמים את הטקס דרכו - הכרזה המפרסמת את הטקס מציגה את ג'רוויס עם רסן מבד לפיו, שהוא מבטיח להתירו בעזרת מספריים. אפשר להניח איפוא שהשנה יצפו רבים עוד יותר בטקס הזה, המשודר בארצות הברית ברשת אן-בי-סי.

בראיון שהעניק לאחר שנודע כי ינחה את הטקס הקרוב (לטענתו זו תהיה הפעם האחרונה) הסביר ג'רוויס, שהסכים לכך בעיקר כדי "לסתום את הפה לכל אלה שאמרו שזאת סוף הקריירה שלי, ושינדו אותי בארצות הברית. הרי פעם בשבוע בעשר השנים האחרונות אני שומע שזה סוף הקריירה שלי, אז הנה לכם". מה שמניע אותו, הוא הוסיף, "זה לא ה-20 אגואים בתוך החדר אלא 200 מיליון האנשים שצופים בטקס. ולכן אני מזהיר את החבר'ה שיהיו באולם - יש לכם ממה לפחד".

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

וכך, כפי שבכל שנה יש הערכות והשערות בנוגע לזוכים בטקס, הפעם יש כבר הערכות והשערות בנוגע למטרות החצים של ג'רוויס. "האפינגטון פוסט", למשל, מעריך כי "צ'רלי שין, שרק החל את ההידרדרות שלו בטקס הקודם והיה מטרה ללעג, יחטוף כהוגן גם כעת". אבל ייתכן שזאת מטרה קלה ושחוקה. בשנה שעברה התייחס ג'רוויס ליחסים של אשטון קוטשר ודמי מור; מאחר שמאז נפרדו השניים, הוא עשוי להציק להם שוב. ב"האפינגטון פוסט" גם מנחשים שג'ורג' קלוני וחברתו החדשה יהיו מוקד לבדיחה. הפעם - אחרי הטקס הקודם - גם השחקנים אולי יבואו מוכנים, ונזכה לראות צחצוח חרבות בין המנחה לכוכבים ההוליוודיים.

לא שאלה בהכרח נעלבים במיוחד: ג'וני דפ, שג'רוויס אמר בטקס שעבר כי היה כל כך גרוע ב"תייר" שאנשי הסרט כנראה שיחדו את תא הכתבים הזרים כדי שיבחרו בו כמועמד, עבד עמו אחר כך על תוכניתו החדשה של הקומיקאי הבריטי.

תחרות צמודה

מלבד ההנחיה, יש עוד סיבות לכך שהטקס השנה, ה-69 במספר, מעורר עניין. בתחום הטלוויזיה ישנה הנקודה הישראלית (בנוסף לזו הפחות מרשימה, והיא שמתוך 62 חברי תא הכתבים הזרים היו 16 שהתנגדו להשבתו של ג'רוויס להנחיה השנה, ואחת מהן היתה הכתבת הישראלית ג'ודי סולומון, המופקדת על הסדרי הישיבה בטקס. "כאשר אני מזמינה אדם לביתי, אני לא רוצה שיעליב אותי", אמרה, כאילו טקס גלובוס הזהב המשודר ב-167 מדינות הוא ביתה שלה).

"הומלנד", הסדרה של ערוץ שואוטיים המבוססת על הסדרה הישראלית "חטופים" של גידי רף, מועמדת לפרס הדרמה הטובה, ושני שחקניה הראשיים, קלייר דיינס ודמיאן לואיס, מועמדים אף הם לפרסים. תא הכתבים הזרים אוהב לחדש בבחירות שלו (בשנה שעברה בחר ב"אימפריית הפשע" החדשה כדרמה הטובה). "הומלנד" (העולה לשידור בישראל בסוף השבוע הבא), בעיבוד האמריקאי של הווארד גורדון ואלכס גנזה ("24"), זכתה לביקורות משבחות מקיר לקיר, ובצדק. לא יהיה זה מופרך להניח איפוא שהיא תזכה בפרס השנה.

עם זאת, גם המתחרות בקטגוריה זו אינן קוטלות קנים: "משחקי הכס", שהצליחה לכבוש לה יותר מקהל הפנטסיה המסורתי; "אימה אמריקאית", סדרה חדשה של ריאן מרפי, יוצר "גלי" (שזכתה בפרס הקומדיה בשנה שעברה); "בוס" עם קלסי גראמר (המועמד גם הוא לפרס השחקן וייתכן שיזכה בו במקום הסדרה עצמה); ו"אימפריית הפשע", שהיתה טובה העונה יותר מבעונה הקודמת ואולי תזכה שוב.

מה שנראה כהימור בטוח יותר הוא זכייתה של קלייר דיינס מ"הומלנד", שזכתה בשנה שעברה בפרס השחקנית על תפקידה בסרט הטלוויזיה "טמפל גרנדין". דיינס היא חביבת הכתבים הזרים וגיבורה מעניינת בסדרה החדשה של שואוטיים.

מאחר שקטגוריית הקומדיה השנה חסרה את הסדרות המשובחות באמת, כמו "לואי" בראש וראשונה, ואחר כך גם "קומיוניטי" ו"מחלקת גנים ונוף", אין כאן מועמד מועדף בולט. ייתכן ש"משפחה מודרנית" תזכה, כפי שהיא זוכה שוב ושוב בטקסים אחרים (האמי למשל). זאת קומדיה חביבה בהחלט, אך העונה השלישית שלה טובה פחות מקודמותיה.

"מוארת" החדשה של HBO עם לורה דרן היא סדרה מעניינת וטובה. העלילה שלה נסובה על אשת קריירה בתאגיד ענק שחווה התמוטטות עצבים ומחליטה לצאת לסדנת מדיטציה. היא חוזרת מהסדנה מוארת ורוצה לשנות את העולם, אך מגלה שזה לא כל כך רוצה להשתנות.

הסדרה נראית מועמדת רצינית לזכייה בזכות דרן, שגם מועמדת לפרס השחקנית הטובה. מועמדות ראויות נוספות לפרס הזה הן איימי פוהלר על "מחלקת גנים ונוף" וטינה פיי על "רוק 30". ולצדן: הזוכה של השנה שעברה, לורה ליני, על "מזל סרטן", וזואי דשאנל המרגיזה על "נערה חדשה".

גם ל"אפיזודס", קו-פרודוקציה בריטית-אמריקאית עם מאט לבלנק ("חברים"), יש סיכויים לזכות, אלא שהסיכויים גבוהים מעט יותר שלבלנק יזכה בפרס השחקן הקומי. אם מאמינים בקארמה, הרי "מוארת" היא שתאיר.

אולי תהיה הפתעה

קטגוריה מעניינת נוספת היא זו של המיני-סדרה וסרט הטלוויזיה. שלוש יצירות של HBO מועמדות בה - סרט הטלוויזיה מרובה הכוכבים "גדולים מכדי ליפול", על המשבר הכלכלי של 2008, שלא צופים שיזכה; "מילדרד פירס", מיני-סדרה בכיכובה של קייט וינסלט על אם חד-הורית שפותחת מסעדה לבדה בשנות ה-40; ו"משפחה אמריקאית", סרט על סדרת הריאליטי הראשונה ששודרה אי-פעם, שעקבה אחרי משפחה מושלמת מסנטה ברברה שהלכה והתפרקה לנגד עיני הצופים בשנות ה-70.

הסדרה ההיא שודרה אז בערוץ פי-בי-אס, וכיום מועמדת של ערוץ זה היא "אחוזת דאונטון" היפהפייה, שלה הסיכויים הטובים ביותר לזכות בקטגוריה זו. מדובר בסדרה תקופתית על משפחה בריטית בתחילת המאה ה-20, שעונתה השנייה חזרה לשידור בארצות הברית בשבוע שעבר.

מועמדת אהובה אישית היא "השעה", מיני-סדרה של הבי-בי-סי על מגזין חדשות טלוויזיוני בתקופת המלחמה הקרה, בכיכובו של דומיניק וסט ("הסמויה"). לא צפוי שתזכה, אך היא עשויה להפתיע. זכייה של "השעה" או של "אחוזת דאונטון", בצד ההנחיה של ריקי ג'רוויס, תשלים ערב גלובלי, שהוא בריטי במיטבו, וכוס התה של רבים.

עוד סדרות אמריקאיות מדוברות

הסדרות שעשו את 2011

גלובוס הזהב - כל הכתבות

תגובות