הערב בטלוויזיה: "אמריקן איידול" חוזרת

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"אמריקן איידול", התוכנית הכי נצפית בטלוויזיה האמריקאית, תשוב הערב לעונתה ה-11, ואפילו במולדתה מתקבלת תחרות הזמרה הזאת כמובנת מאליה. העונה הנוכחית, שתשודר בארץ ביס דרמה, מתנהלת מכוח האנרציה כמעט, בלי דרמות.

בשנה שעברה היו טלטלות למכביר: זו היתה העונה הראשונה ללא סיימון קאוול, השופט הנודע בישירותו, שאף הקים לתוכנית מתחרה שאיימה לגזול מצופיה; צצה לה עוד תחרות מצד "The Voice" שהיתה ללהיט מיידי; היו שופטים חדשים - ג'ניפר לופז וסטיבן טיילר; היא ציינה עונה עגולה, עשירית, ועלה חשש לירידה בצפייה.

מסוף העונה הקודמת ועד תחילת העונה החדשה הערב, ברור היה כי זו תוכנית בלתי מעורערת, גם ללא קאוול ולמרות התחרויות והשופטים החדשים. העונה, חוץ מהמתחרים, אין בה חדש. מומחים בתעשיית הטלוויזיה מתחילים לתהות עד מתי זה יימשך, והתשובה לשאלתם היא "כנראה לעד", בדומה לתוכניות כמו "סטרדיי נייט לייב".

לקראת עליית העונה החדשה מנה העיתון "יו-אס-אי טודיי" חמש סיבות לכך שהתוכנית הזאת לא תפסיק לשיר (ובצד זה סייגים שבגללם אולי תודח): ראשית, התוכנית הזאת היא הכי נצפית במשך שבע שנים ברציפות, ובקרב צעירים - שמונה שנים. בשנה שעברה הצפייה בה עלתה ב-4% ל-25.2 מיליון אנשים. עם זאת, כמקובל בסדרה שנמצאת באוויר כל כך הרבה זמן, היא אמנם מובילה על כולם ואמנם השתפרה בשנה שעברה, אך היא רושמת ירידה הדרגתית בצפייה בה בכל זאת.

שנית, היא המובילה והוותיקה מבין כל המתחרות הרבות, שקמות ונופלות. עם זאת, השנה "The Voice" תשודר בארצות הברית במקביל ל"אמריקן איידול", והתוכנית הראשונה שלה תשודר מיד אחרי הסופרבול, האירוע הנצפה של השנה בטלוויזיה האמריקאית.

הנקודה השלישית היא השופטים - רנדי ג'קסון (היחיד שמלווה את התוכנית מעונתה הראשונה), לופז וטיילר אינם מעליבים, ובכל זאת עובדים יפה ביחד. מצד שני, הופנתה ביקורת רבה נגד טיילר על שהוא מקפיד לומר אותו הדבר, שנוטה יותר לשמאלץ מאשר לרוק הכבד.

יתרון רביעי של "איידול" הוא התמקדותה בזמרים, שלא כמו "אקס פקטור" של קאוול או "The Voice", שבהם צריך לשמוע את השופטים גם בתפקידי אימון של המשתתפים. היתרון החמישי והאחרון של התוכנית מצוי בכך שהיא באמת מוציאה מתוכה זמרים מצליחים, מזוכת הגראמי קארי אנדרווד, דרך זוכת האוסקר ג'ניפר הדסון, ועד כריס דוהרטי ואדם למברט. קתרין מקפי, שהגיעה למקום השני של העונה השנייה, תככב בקרוב בתוכניתו של סטיבן ספילברג "סמאש", שמתארת את הנעשה באחורי הקלעים של מחזמר. עם זאת, "איידול" הוציאה מתוכה במשך השנים גם מנצחים כמו לי דיווייז הנשכח.

"אמריקן איידול". יס דרמה, 20:00

"אמריקן איידול". תוכנית בלתי מעורערת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ