האם נמצא חבל הצלה לערוץ 10?

הרשות השנייה צפויה להאריך זיכיון ערוץ 10 לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה פרסם חוות דעת לפיה פירעון החובות אינה תנאי הכרחי להארכת הזיכיון

אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"

מועצת הרשות השנייה צפויה לאשר היום את הארכת זיכיונו של ערוץ 10 עד לתחילת שנת 2013, מועד תחילת המעבר לשידור ברישיונות. הארכת הזיכיון, שתידון במועצה במסגרת שימוע שייערך לערוץ, תתאפשר לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פרסם אתמול חוות דעת שלפיה המועצה מוסמכת לדון בשאלת ההארכה, למרות שהערוץ לא עמד בכלל הוראות הדין ולא הסדיר את חובותיו בסך 60 מיליון שקלים. בעקבות זאת, העבירו כבר אמש אנשי הערוץ מכתב למועצה בנושא הארכת הזיכיון.

עד כה טענו ברשות השנייה כי לא ניתן להאריך את זיכיון הערוץ, שתוקפו יפוג ביום חמישי, כיוון שאי תשלום החוב הוא הפרה מהותית של תנאי הזיכיון. אך וינשטיין כתב כי החוק קובע שברירת המחדל היא המשך זיכיון הערוץ, ועל מנת למנוע אותו יש לקבוע כי הערוץ לא עומד בתנאי הכשירות הראשוניים לקבלתו. מדובר בעיקר בבחינה של בעלויות צולבות מצד בעלי המניות או ביצוע של עבירות שיש עמן קלון. חוות הדעת אינה מתייחסת באופן ישיר למועד פריעת החובות.

בערוץ 10 עדיין מהססים להתייחס באופן רשמי להחלטת המועצה הצפויה ולהשפעותיה על עתיד הערוץ, אולם משדרים אופטימיות זהירה. "הדיונים יהיו באווירה פחות לחוצה", אמר גורם בכיר בערוץ בהתייחס להשפעת הארכת הזיכיון על המאמצים הנמשכים לגייס משקיע נוסף בערוץ. במקביל יצוין כי רון לאודר, אחד מבעלי המניות, העביר לערוץ כחמישה מיליון שקלים שמיועדים ברובם לתשלומי חובות לספקים השונים. מדובר בהעברה כספית ראשונה לערוץ זה כמה חודשים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

כנס "תקשורת תחת אש" בכנסת, החודשצילום: אמיל סלמן

בתקופה האחרונה התקיימו בכנסת דיונים רבים שעסקו בערוץ, ובדיוני ועדת הכלכלה נדחתה בקשת הערוץ לדחות את חובותיו, תוך שימוש במשמעת קואליציונית. הצעד הוביל לטענות שלפיהן ההתנגדות נובעת ממניעים פוליטיים. בתוך כך, בכירי הערוץ טענו כי קיבלו פניות מלשכת ראש הממשלה נתניהו וגורמים פוליטיים נוספים שרמזו כי אם יסיים הפרשן הפוליטי רביב דרוקר את עבודתו בחברה, מציאת פתרון להמשך קיום הערוץ תהיה קלה יותר.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), התייחס לחוות הדעת והארכת הזיכיון המסתמנת ואמר כי "כל התפתחות חיובית שתשמור על פרנסת העובדים ועל המגוון החדשותי והתוכני תבורך ויבורכו כל התורמים לקידומה. כל הזמן חזרתי ואמרתי שערוץ 10 לא ייסגר ויחד עם זאת ועדת הכלכלה לא תישבר כמו בסיבובים הקודמים ולא תיתן ידה לדחיית החובות וסיכון כספי הציבור. כל זה לא הפריע לערוץ 10 לנהל קמפיין מניפולטיבי תוך ניסיון להלך אימים על הדרג הפוליטי כדי לסחוט החלטה כרצונם. הם צריכים לבקש סליחה מעובדי הערוץ שעל גבם ניסו לחרוש כל הדרך אל הספין המושלם".

"אנו נברך על כל פתרון שיאפשר המשך הפעלת הערוץ ומימוש רפורמת הרישיונות", נמסר בתגובה מערוץ 10. מהרשות השנייה נמסר כי "עם קבלת חוות הדעת המשפטית מלשכת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, המחזקת את האפשרות לדון בעת הזו בהארכת הזיכיון לישראל 10, תמשיך מועצת הרשות השנייה את השימוע והדיון בסוגיית המשך השידורים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ