צעירי צפת

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

אם ישנה אמירה גורפת אחת שאפשר לומר על "האלבומים", שמשודרת זה כמה שבועות בערוץ 8, הרי שזוהי תוכנית שפונה במיוחד לבני שלושים ומשהו, מי שהיו בני נוער וצרכו את האלבומים הנסקרים בסדרה, כאשר אלה יצאו בשנות ה-90. בין אביתר בנאי ל"איפה הילד" משורטטים נעוריהם של בני הדור ההוא. ברצף הזה (שכולל גם את ברי סחרוף ורמי פורטיס), נמצא האלבום הראשון של "זקני צפת" כנקודת שיא של מרד נעורים בועט.

הפרק על "זקני צפת", שישודר במוצאי שבת, הופק, כמו יתר הפרקים, בלי לקשרו לאירועים אקטואליים וכמעט בלי לקשרו לאקלים התרבותי-מוסיקלי של התקופה (לפחות לא באופן מעמיק). זוהי נקודת התורפה של הסדרה, שיוצריה העדיפו להיצמד לכרוניקה ולהפקה, בלי להידרש לתנאים שיצרו אותן ולהשפעות ארוכות הטווח.

ולמרות זאת, מצפייה בפרק קשה שלא לקבל את הרושם שהתקבל בזמן אמת על הלהקה. מאור כהן ויוני בן טובים, המקימים, היו נערים רכים, תלמידי בית ספר תיכון, שהשתעשעו בבית עם תקליטים ניסיוניים וכלי נגינה והחליטו לנסות את כוחם. על האבולוציה שעברו אפשר ללמוד משילובם של סרטוני וידיאו ביתיים, שהם מונצחים בהם בטקסטים מכוננים כמו "התחת שלך יאיר, התחת שלך מהיר", ובניסיון לצרוח כמה שיותר חזק ולנגן כמה שיותר מלוכלך.

אחרי שהתחברו עם חברים אחרים מבית הספר או מהכיתה, ועם המתופף רע מוכיח (אז מבוגר אחראי בן 20), התוצאה היתה הצליל המובחן, הפרוע, הבועט והמרענן, שאפיין את התקליט הראשון. הופעה הובילה להופעה, למפיק רציני שביקש לעבוד אתם, לתקליט ולפרסום.

כמו כל משובת נעורים, גם ההרכב ההוא של הלהקה לא האריך ימים, ומעניין לראות מה קרה לכל אחד מחבריה ובאיזה מסלול הם בחרו לצעוד בהמשך. אילו היתה "האלבומים" מנסה להציג את מושאיה בהקשר תרבותי וחברתי רחב יותר, אולי היתה בכך אמירה מסוימת.

"האלבומים". ערוץ 8, שבת, 22:00

תגובות