רומנטיקה והעיר הקטנה

ארין קרפלוק מהסדרה "להיות אריקה", שהערב חוזרת לעונה שנייה בהוט, אינה חולמת על מסעות בזמן כפי שעושה הדמות שהיא מגלמת

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
רותה קופפר

"תמיד הייתי מתוסכלת מכך שאפשר לנסוע לבקר במדינות שונות, אך לא בעידנים שונים". כך אמרה ג'אנה סניור, היוצרת הקנדית של הסדרה "להיות אריקה" בראיון ל"גלריה" בשנה שעברה. הערב ב-20:35 תעלה בהוט 3 העונה השנייה של הסדרה על אריקה סטריינג' (שאותה מגלמת ארין קרפלוק מהסדרה האמריקאית "חיים בלתי צפויים"), רווקה בת 30 ומשהו - שכפי ששמה מרמז, דברים מוזרים קורים לה.

בין השאר אריקה נוסעת בזמן לאירועי עבר ומקבלת הזדמנות לשנות את התנהגותה בהם. הסדרה כוללת ארבע עונות, שכל פרק בהן מטפל בחרטה אחרת של אריקה. בניגוד לסרטי "בחזרה לעתיד", אריקה לא באמת משפיעה על ההווה שלה דרך ביקורים בעברה. אך בכל זאת נראה כי המסעות משנים לטובה את חייה הבוגרים. בתחילת הסדרה היא קצת אבודה, הקריירה שלה מדשדשת, אין לה חבר ונשים מצליחות מאיימות עליה. בסוף העונה היא כבר סיפור הצלחה - הרבה בזכות טיפול אצל הפסיכולוג ד"ר טום (מייקל ריילי), המרבה לצטט הוגי דעות ומאפשר לה לבקר בעברה.

קרפלוק. כל פרק מוקדש לחרטה אחרת

אפשר להתייחס למסע של אריקה לעבר כמטאפורה לטיפול פסיכולוגי?

"בהחלט", אומרת קרפלוק בשיחת טלפון, "בסדרה אין שום אלמנט של מדע בדיוני. נסיעה בזמן היא רק קטליזטור לצמיחה שלה, דרך ללמוד. זה לא שאריקה חוזרת לעברה, פותרת את הבעיה ואז הכל מצוין. זה תמיד יותר מורכב. בפרק אחד, למשל, היא חוזרת ליום מושלם עם אחיה ואחותה בלונה פארק, מנסה להיאחז בכל מה שהיה נדמה לה כטוב ולא מצליחה".

קסם קנדי יום-יומי

"להיות אריקה" היא סדרה קלילה, שמצליחה להתמקד בחיי הגיבורה מכמה זוויות. הסקס והעיר תופסים מקום קטן יותר בחייה מאשר אצל נשות "סקס והעיר" הניו-יורקיות. יש הרבה עיסוק בחייה הרומנטיים של אריקה וטורונטו מצטלמת לה מדי פעם. מלבד זאת הסדרה עוסקת בקריירה של הגיבורה, מתארת את אהבתה לספרים ואת יחסיה עם חברותיה, משפחתה המורחבת, חברה הטוב ואשתו לשעבר.

אריקה מרגיזה במקצת: ככל שהטיפול שלה מתקדם, היא נהפכת לנרקיסיסטית; בכל ביקור בעברה מתברר כי גברים חשקו בה ונשים קינאו בה, אך היא לא שמה לב לכך. יש בה גם משהו מעורר הזדהות - אולי זו הקנדיות שהופכת אותה לדמות יום-יומית ולא זוהרת. אין לה זוג נעליים שעולה כמו בית, להיפך - היא נתפסה פעם בעבודה בכפכפי אצבע.

"הסדרה לא הוליוודית ונוצצת, היחסים בה לפעמים קצת עקומים ואריקה לא תמיד מתנהגת למופת", אומרת קרפלוק.

אריקה ואת דומות?

"אני הרבה יותר ממוקדת בקריירה שלי. אריקה קצת אבודה. לעומתה, לא הייתי רוצה לחזור לעבר, כי אני לא רוצה לשנות את ההווה".

משפחתה של אריקה, כמו זו של היוצרת, היא יהודית. פרק אחד עוסק ביום כיפור, בפרק אחר מישהו קורא לה "ג'וזר" - שילוב של לוזרית ויהודייה. קרפלוק מספרת כי בפרק הפיילוט כל השחקנים הפגינו משחק מוגזם בסצינות המשפחתיות. סניור עצרה אותם ואמרה: "זו אמנם סדרה על יהודייה, אבל זה לא המאפיין היחיד שלה. רק עוד גוון".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ