הערוץ החדש לכלבים מצטרף לתעשיית החיות המשגשגת

Dog TV שעלה השבוע בארצות הברית מעורר תהיות רבות מצד מומחים ופסיכולוגים: "אפשר לתהות אם טלוויזיה באמת יכולה לשמש חברה"

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

ההחלטה להקים ערוץ טלוויזיה המיועד כולו לכלבים, כפי שקרה ביום שני השבוע בסן דייגו שבארצות הברית, עם עלייתו של הערוץ Dog TV, נדמית פחות מופרכת אם מביאים בחשבון את הנתונים על תעשיית הענק של חיות המחמד, המשגשגת בארצות הברית. לפי כתבה שהתפרסמה בשנה שעברה בניו יורק טיימס, על מעדני יוקרה המיועדים להולכים על ארבע ("'Has a Whole New Meaning ‘For the Dogs", יוני 2011), "תעשיית חיות המחמד המשיכה לצמוח גם בתקופת המיתון, גם אם בקצב מעט אטי יותר לעומת השנה שעברה. אמריקאים הוציאו סכום שיא של 55 מיליארד דולרים על בעלי החיים שלהם, לפי מחקר של חברת ‘פקג'ד פקטס'", יותר מההכנסות של הוליווד מתחום הקולנוע, המוזיקה ומשחקי המחשב גם יחד.

בארצות הברית כיום, כך לפי ארגון הווטרינרי האמריקאי, יש כ-72 מיליון כלבי מחמד ו-82 מיליון חתולי בית, יותר מאשר ילדים עד גיל 18. על פי המחקרים של ארגון צער בעלי חיים האמריקאי מעל מחצית מבעלי הכלבים בארצות הברית (המכונים שם "הורים לבעלי חיים"), מדליקים מקלטי טלוויזיה או רדיו כשהם יוצאים מהבית כדי שהכלבים לא יחושו בודדים (ויענישו את בעליהם באכילת נעליים ועשיית צרכים בתוך הבית).

לפי מחקר שנעשה עבור -Dog TV, הערוץ החדש שמאחוריו נמצאת חברת ההפקה הישראלית יסמין (שמפיקה בישראל בין היתר את התוכניות "אחד נגד מאה" ו"לעוף על המיליון"), הערוצים שנוטים להשאיר דלוקים בשביל בעלי החיים הם אנימל פלאנט, נשיונל ג'יאוגרפיק וסי-אן-אן. הבעיה המרכזית בהשארת הכלב מול הערוצים האלה, כך התברר, היא שלפעמים השידורים כללו תכנים המבהילים את הכלבים. כך למשל כתבה על ההפגנות בסוריה, הכוללת יריות ופיצוצים, יכולה להכניס אותם לחרדה, וכן הופעה של חיית טרף בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק.

מתוך שידורי הערוץ. מציג פעילויות של כלבים אחרים לשם הרגעה צילום: מסך

נתונים מדויקים על ההיענות לערוץ יתקבלו רק בשבוע הבא, אך בינתיים התגובה התקשורתית להשקתו גדולה. מאז עלייתו בתחילת השבוע שודרו עליו 57 כתבות טלוויזיונית בערוצים שונים, כולל ב"בוקר טוב אמריקה", ב"טודיי שואו" וכן במגזין החדשות "נייטליין". הערוץ מוצע רק בארצות הברית, ולאחר מכן ינוסה ביפאן - שני השווקים הגדולים של בעלי חיים בעולם, ואחר כך באירופה. ישראל בינתיים אינה יעד עיקרי לערוץ.

ד"ר נועה הראל, רופאה וטרינרית העוסקת ברפואה התנהגותית, מספרת שהתגובה הראשונה שלה לערוץ היתה צינית. "אני מאמינה שכדי למנוע את בעיות התסכול של הכלב צריך לעודד אותו לפעילות ואינטראקציות, שחסרות להם, ואילו צפייה בטלוויזיה היא עיסוק פאסיבי. כמו שאני לא מתלהבת מלתת לילדים לשבת שעות מול מסך במקום לשחק בחוץ, כך אני לא חושבת שזה מתאים לכלבים", היא אומרת, "מצד שני הדבר הזה כבר קיים. ראיתי את התכנים, ויש כאלה שיתאימו יותר מאחרים, לדעתי. התבוננות בתנועה איטית יכולה להרגיע. אבל אין לי מושג איך כלב רואה כלב אחר". לדבריה, "אין מה להזדעזע ולהגיד ‘מה עוד יבוא?'. חיות המחמד שלנו לא חיות באותו סגנון חיים כמו לפני חמישים או מאה שנה. יש כבר דיאליזה לכלבים והשתלת קוצב לב לכלבים. הגיוני שתהיה כבר טלוויזיה לכלבים".

גם ענת ווליניץ, מטפלת התנהגות בכלבים, אינה פוסלת את הערוץ אך גם היא לא מתלהבת מהעובדה שהוא עלול להיות תחליף לפעילות פיזית אמיתית, "כמו שקורה עם ילדים". אני מאמינה שיהיו כאלה שירצו להתעניין בהתחלה, כאלה שיתעניינו קצת ואחר כך יימאס להם, וכאלה שבכלל לא", היא מנתחת את קהל היעד המיועד. "באופן עקרוני, הבעיה של כלבים שנשארים לבד בבית היא חוסר עניין שמעורר בהם חרדות, שבאות לידי ביטוי בזה שהם הורסים את הבית. הם נורא משועממים ולכן מפתחים בעיות התנהגותיות. בעליהם משאירים להם פאזלים וצעצועים כדי שיהיה להם יותר עניין. ערוץ טלוויזיה שמותאם להם יכול להיות יעיל בהרגעה ומגרה, מעורר עניין. באופן ספציפי לעניין ההסתגלות והאילוף, לדעתי זה לא רלוונטי. כי כלבים לא לומדים מהתבוננות אחד בשני".

ווליניץ מספרת כי בשיעור אילוף למשל, הכלב שיושב בצד לא לומד מלהסתכל על האחרים בשיעור, והדבר יכול ללמד על הערך שבצפייה בטלוויזיה. "צריך לברר אם הכלב מבין שהוא צופה בכלב אחר בכלל. אפשר בכלל לתהות אם טלוויזיה באמת יכולה לשמש כחברה, גם אצל בני אדם, המסוגלים להשליך מעולמם הפנימי על הנעשה על המסך. אני לא חושבת שכלבים עושים את זה".

בעיה נוספת שווליניץ מעלה היא ההסתגלות של הכלב לערוץ, שיכול אולי לגרות ולהרגיע בהתחלה, אך יעילותו יכולה להיות מוגבלת. "לקוחות שלי סיפרו לי שהם רצו למנוע מהכלב שלהם לטפס על הספה בהיעדרותם, אז הם שמו לפטופ עם מצלמה פתוחה, וכל פעם שהוא עלה על הספה הם קראו לו לרדת ממנה. בהתחלה הוא ירד בכל פעם שביקשו מרחוק, אבל אחרי כמה פעמים כאלה, הוא פשוט לא הרים את הראש כשקראו לו, והתעלם מהקריאות דרך המסך לחלוטין". אולי בשביל זה יצטרכו תכנים חדשים ועונות שידור מרתקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ