קומדיה על פלישת נאצים מהחלל תוקרן בישראל

הסרט "Iron Sky", שעורר תהודה גדולה בפסטיבל ברלין נרכש להקרנה בארץ, למרות החשש מתגובת הקהל הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11

יותר מאשר מרבית הסרטים שהשתתפו השנה בתחרות הרשמית בפסטיבל הקולנוע ה-62 של ברלין, עורר סרט בשם "Iron Sky" את עיקר העניין גם אצל הצופים וגם אצל מפיצי הסרטים. מדובר בקופרודוקציה פינית, הולנדית ואוסטרלית, שביים טימו וואורנסולה ("Star Wreck") הפיני, המתמחה בסרטים פרועים במיוחד. הפעם הלך וואורנסולה רחוק עוד יותר מהרגלו ויצר סרט שעלילתו מתארת כיצד ב-1945, קבוצה של מדענים נאצים, נמלטה בחלליות לצדו האפל של הירח, ושם, מבלי שהעולם יידע מכך, הקימו בסיס צבאי המכונה "שמש שחורה". הנאצים בונים בבסיס צי של צלחות מעופפות שעמן הם מתכוונים לפלוש לכדור הארץ ב-2018 ולכבוש אותו. הכרטיסים להקרנתו בברלין במסגרת ה"פנורמה" היוקרתית נמכרו תוך דקות ספורות.

בימים האחרונים נמכר הסרט למדינות רבות בעולם, כולל צפון אמריקה, ונציג החברה שמנהלת את המכירות הכריז שהוא גאה במיוחד ש"Iron Sky" נמכר להפצה גם בישראל. רוכש הסרט בארץ הוא מנכ"ל חברת סרטי שובל, בני שווילי, שיצר בעצמו בעבר קומדיה קולנועית שעסקה בנאצים, "מבצע שטריימל" מ-1984.

הוא מספר כי יוצרי "Iron Sky" עבדו על הסרט במשך חמש שנים, וגייסו חלק מהכסף להפקתו - מיליון דולרים וחצי מתוך תקציב של עשרה מיליון דולרים - מאנשים פרטיים שנחשפו לפרויקט דרך האינטרנט ונרתמו להשקיע בו. "לסרט הזה כבר יש מראש קהל מעריצים מטורף", אומר שווילי. לראייה, רק לפני שבוע העלו יוצרי הסרט את הקדימון שלו ליו-טיוב, וכבר נרשמו לו יותר מחמישה מיליון צפיות.

שווילי מודה כי היסס לפני שרכש את הסרט להפצה, אך בסופו של דבר, החליט לקחת את הסיכון. "אני כמובן יודע שזה נושא שיש לגביו רגישות", הוא אומר. "התייעצתי בעניין עם חברת ההפצה הגרמנית, ואמרתי להם שהפצת הסרט בישראל עלולה להיות בעייתית, אבל הם הבטיחו לי שהסרט הזה הוא קומדיה מטורפת ששמה את הנאצים ללעג", הוסיף, וסיפר כי כשצפה בסרט הבין שאכן מדובר בסאטירה שמיועדת בעיקר לקהל הצעיר יותר.

למרות האופטימיות, חשוב לציין כי עדיין לא נקבע תאריך להפצת הסרט בישראל, ולמפיציו אין ספק שהוא ייתקל גם בהתנגדות בארץ. "הרי יש מי שהמראה של הדגל הנאצי לבדו עושה להם רע", אומר שווילי, "ואני מבין אותם, אבל זה לא סרט שמנסה לפאר את הנאצים, אלא להיפך, זו סאטירה שמעמידה אותם בצל. נכון, הסרט הזה הוא משהו שונה לגמרי, אבל אנחנו אוהבים לעשות דברים שונים, ואני בטוח שיהיה מעניין לראות איך הסרט יתקבל כאן", סיכם שווילי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ