יעקב אילון: "מצטער שהגעתי למצב הזה"

בשיחה עם עובדי ערוץ 10 אמר מגיש החדשות הוותיק: "זה כבר בלתי אפשרי מבחינתי". מנכ"ל הערוץ אמר: "נצטרך לגדל מר או גברת טלוויזיה חדשים"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

עובדי ערוץ 10 התכנסו בצהריים (שלישי) בעקבות הודעת ההתפטרות של מגיש מהדורת החדשות של הערוץ, יעקב אילון. בכינוס, שנערך בדסק החדשות של הערוץ בבית הוורד שבגבעתיים, מתחו הדוברים ביקורת על החוק המחייב את מעבר המהדורה המרכזית לירושלים - הסיבה שבגינה החליט אתמול אילון להתפטר.

"אני מצטער שהגעתי למצב הזה", אמר אילון בכנס היום. "לא רציתי להגיע לכך. כולכם יודעים במה היו כרוכים כל החודשים האחרונים של שידור החדשות מירושלים. זה נמשך כמה חודשים וכנראה יימשך עוד כמה זמן, וזה כבר בלתי אפשרי מבחינתי".

מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי התייחס בדבריו לחוק הרשות השנייה, המחייב את שידור מהדורת החדשות המרכזית מירושלים. "חוק זה חוק, ועמידה בכל תנאי הרגולציה זה דבר בעל חשיבות אסטרטגית עבור הערוץ, אסטרטגיה שהוכיחה את עצמה פעם אחר פעם, ואנחנו נמשיך גם בעתיד למרות כל הקשיים לקיים את כל הכללים וההוראות", אמר ורשבסקי. "ראינו בעבר מה קרה לערוץ כשהוא לא עמד במחויבויות הרגולציה ודבר כזה של חוסר עמידה במחויבויות ובכללים לא יחזור. הרשות השנייה ממלאת את תפקידה והיא עושה זאת כראוי".

הוא הוסיף כי "היה מר טלוויזיה אחד, יש מר טלוויזיה שני וכנראה נצטרך לגדל פה מר או גברת טלוויזיה חדשים. עוזב אותנו אייקון ענק של חדשות ואנחנו כולנו מודים לך יעקב על כל השנים וכל הדברים הגדולים שעשית כאן".

אילון. "מצטער שהגעתי למצב הזה"צילום: אריאל שליט

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ממלא מקום מנכ"ל חדשות 10, אורי רוזן, אמר כי "זה אמנם מתסכל, אבל אין איש רע בסיפור הזה. גם לא הרשות השנייה, שבסך הכל עושה את תפקידה ואוכפת את החוק (שחייב מעבר לירושלים, א"ג). נכון, זה חוק מיותר שלא תורם לאף אחד, אולי דב גילהר בפינת הביורוקרטיה יצליח להבין מה ההיגיון שלו, אבל מהרגע שהוא חוקק החלטנו שנעמוד בו". רוזן הוסיף כי "‫עם כל שרשרת המשברים שאנחנו עוברים, אני בטוח שהתקופה הקשה תחלוף ובקרוב יהיה לנו משקיע, הוודאות תחזור, ונשדר מאולפן חדש וקבוע בנווה אילן".

אילון הגיש את מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10 מאז הקמתו ב-2002. קודם לכן הגיש את המהדורה המרכזית של חדשות 2 מאז הקמת הערוץ ב-1993. מאוחר יותר הצטרפה אליו מיקי חיימוביץ', שקודם לכן הגישה לצדו את מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2. בסוף 2010 הודיעה מיקי חיימוביץ' על עזיבתה את תפקיד מגישת מהדורת חדשות הערוץ לצדו של אילון ובמקומה מונתה, ביוני האחרון, תמר איש שלום. איש שלום ואילון הגישו את המהדורות בפורמט נפרד ולא באופן זוגי.

"רובכם עדים לפרקטיקה האווילית שמתרחשת מדי ערב במהדורה המרכזית מאז אחד בינואר, שבמהלכה עבדכם אורז כל יום את מטלטליו ונוסע לבדו לירושלים כדי להגיש משם מהדורת חדשות", כתב אתמול אילון לאחר ההודעה על עזיבתו. "גם אם הצופים לא לגמרי מבינים שאת תמונת האולפן מקרינים מאחוריי בצורה אלקטרונית, הם שמים לב למשל שאין יותר ראיונות באולפן החדשות ושלאחרונה חווינו רצף תקלות טכניות שלא היו כבר שנים, שלא לדבר על שורה של טעויות תוכן שנובעות משיבושים בתאום".

לדבריו, "הפרקטיקה חסרת התקדים הזו שבה מגיש המהדורה יושב בגלות בלי יכולת לדבר עם כתבים ועורכים, בלי יכולת לצפות בכתבות ובניתוק מוחלט מהמערכת איננה יכולה להמשך. אבל היא תמשך".

עוד כתב אילון: "אחסוך מכם את כל הפלפולים הרגולטוריים שהביאו ל'פתרון' הקלוקל הזה. אין בינם ובין טלוויזיה נורמלית שום דבר - רק פגיעה באיכות המהדורה ובצופים. הסכמתי לטירוף הזה לזמן מוגבל נוכח הטענה שזה 'יציל' את ערוץ 10. אז הערוץ ניצל והזמן עבר, אבל תנאי העבודה הבלתי אפשריים האלה נשארו". את המייל חתם במילים: "את דברי הפרידה וההספדים נשאיר להזדמנות אחרת. שלכם, מאי שם בשער הגיא – האיש שפעם הגיש מהדורת חדשות ועכשיו רק רואה אותה ממרחק 80 ק"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ