כוכב "חסרי בושה" מספר איך הוא עושה את זה

נער הומו במשפחה ממעמד הפועלים הוא לא דבר שכיח בטלוויזיה האמריקאית. ראיון עם קמרון מונהאן , שמגלם את דמותו של איאן בסדרה

רותה קופפר
רותה קופפר

"חסרי בושה", שהעונה השנייה של גרסתה האמריקאית משודרת כעת בהוט3, היא סדרת דרמה על משפחת גלאגר משיקגו. שלא כמו רוב המשפחות הטלוויזיוניות מאמריקה, זו משפחה ממעמד הפועלים הנאבקת בקשיים כלכליים. המשפחה, שהאם נעדרת ממנה, מונה שישה ילדים - מפעוט עד צעירה בשנות ה-20 המוקדמות לחייה, המשמשת אם לאחיה. האב, פרנק גלאגר (ויליאם מייסי, "פארגו", "לילות בוגי"), הוא שיכור, חסר אחריות, חסר שביב של מוסר, חסר בושה - כשם הסדרה, ואדם הזקוק נואשות למקלחת. פיונה (אמי רוסום), האחות הגדולה, היא יפה, חטובה, ומוצאת זמן לכל האחים והשכנים שלה, אף שהיא מנהלת חיים רומנטיים מגוונים על בסיס תדיר.

צעירים ממנה במשפחה הם שני אחיה בני העשרה איאן (קמרון מונהאן) וליפ (ג'רמי אלן וייט). ליפ הוא גאון המתפרנס מהכנת מבחנים ושיעורים בשביל אחרים בבית הספר התיכון; בשאר הזמן הוא מבלה, בעיקר במיטה, עם קארן (לורה ויגינס), בתה של השכנה האגורופובית שילה (ג'ואן קיוזאק).

איאן הג'ינג'י, בן 18, הוא תלמיד טוב בעצמו. הוא רציני, אחראי, עובד לפרנסתו ורוצה להתקבל למכללה הצבאית היוקרתית וסט פוינט. הוא הומו החי עם נטייתו המינית בטבעיות שאינה נראית בקרב דמויות של בני עשרה הומואים ולסביות בסדרות טלוויזיה אמריקאיות אחרות. הנטייה שלו אינה גלויה לחלוטין, כנראה בגלל השכונה השמרנית שהוא חי בה, אבל בעונה הקודמת הוא ניהל רומן עם קאש (פג' ואהדת) המעסיק, מוסלמי אדוק ונשוי, במרכול שהוא עובד בו. במקביל גם ניהל קשר מיני עם הבריון השכונתי, אחיה של החברה הכי טובה שלו מנדי.

מונהאן, בן 18, שמופיע על המסך מאז גיל שמונה, השתתף בתפקידי אורח בסדרות כמו "המנטליסט" ו"חוק וסדר", ובסרט הטלוויזיה "איש המוסיקה" עם מתיו ברודריק. הוא גם גילם כילד את צ'אד ב"מלקולם באמצע".

הסדרה "חסרי בושה", של היוצר פול אבוט, מהנה וממכרת, ונוגעת בנושאים חשובים בתקופת המשבר הכלכלי בארצות הברית (ולא בכדי עלתה בארצות הברית ב-2011, שבע שנים אחרי עלייתה באנגליה, רק לאחר המשבר של 2008). היא גם ממקמת את המשפחה בצפון ארצות הברית ולא בדרום החבוט שהטלוויזיה רגילה להראות עניים בו.

הכי שקול במשפחה

"חסרי בושה" נוטה ללא בושה לרומנטיזציה של חיי העוני. ברגעיה הפחות טובים היא נראית כמו גרסת פרסומת לקוקה קולה למשפחה המתקיימת בקושי רב - הבלגן בבית הוא מסוגנן - מלא חן, חום ואנושיות. כמה כיף להיות במצוקה! הלוואי על כולם! לפעמים הסדרה נדמית קצת כמו אגדת ילדים שבה היתומים גדלים ללא עושר אך עם הרבה אושר. ברגעיה הטובים יותר מרשים לייאוש לחדור לתמונה החמימה הזאת, ולדרמה לקבל קצת יותר עומק.

הסדרה האמריקאית מאוד נצמדה תחילה לגרסה הבריטית. אבל בעוד שסדרת המקור (ששודרה ביס במשך חמש עונות) היתה מתקבלת על הדעת, האמריקאית מצריכה יותר מאמץ כדי להשעות את חוסר האמון. כמו תמיד בסדרות הוליוודיות, גם בזו של ערוץ הכבלים שואוטיים, הדמויות בסדרה יפות מדי, בעלות שיניים מיושרות מדי וחטובות בהחלט. לכולם תיאבון מיני גבוה (במיוחד לבנות העשרה שהן כמעט טורפות גברים), המצולמים בעירום (במיוחד בנות העשרה). במדינה שבה אחד מסממני המצוקה הכלכלית היא דווקא תזונה לקויה, ואשת נשיא ארצות הברית מנסה להנהיג תוכניות לאכילה בריאה, מוזר שאין בסדרה ולו אדם שמן אחד. "רוזאן", המייצגת המקורית של המעמד הזה, היתה כבדת משקל, כמו בעלה (ג'ון גודמן), וניכר היה כי חוויית מעמד הפועלים נכתבה מתוך ניסיון אישי.

קדימון העונה השניה

מונהאן לא צפה בסדרה המקורית הבריטית לפני שנבחן לתפקיד. "אפילו לא שמעתי עליה", הוא מודה. "צילמתי את הפיילוט ורק אחרי זה צפיתי בכמה פרקים שלה וממש נהניתי ממנה ואפילו התחלתי להתמכר אליה, ואז כל הצוות החליט שלא כדאי שנצפה בסדרה הבריטית כי אנחנו צריכים ללכת בכיוונים שלנו ולהתפתח באופן שטבעי לנו. לא רציתי שהדמויות האלה ישפיעו על איך שאנחנו מגלמים אותן".

ממעט הפרקים שצפית, במה שונים האיאנים?

"אני לא בטוח... כי הפרקים הראשונים לא ממש עוסקים באיאן, אם אני זוכר טוב".

איאן לא מיוסר על כך שהוא הומו. האם אתה חושב שמישהו משכונות עוני של שיקגו אכן יכול להיות שלם כל כך עם עצמו?

"אני חושב שזה קשור למשפחה שלו. קוראים לסדרה ‘חסרי בושה' מסיבה מאוד ברורה. כולם חשים מאוד בנוח עם עצמם. לא אכפת להם מה חושבים עליהם. הסיבה היחידה שהוא לא לגמרי מחוץ לארון היא השכונה שהוא חי בה, אז מן הסתם הוא שומר על זה רק בקרב חברים מסוימים ובני משפחה אחדים. הוא לא יצא מהארון לפני כולם. אבל ברור שהוא לא מרגיש שיש לו סיבה להתבייש.

"הרבה בני עשרה מהקהילה הגאה פונים אלי בטוויטר, בפייסבוק וכו' ואומרים לי שהם מאוד מזדהים אתו ומרגישים קרובים אליו. הסיפור של איאן מאוד דומה לשלהם, הם אומרים. זה חשוב לי. אני חושב שכל בן עשרה יכול להזדהות אתו, לא רק מישהו בעל נטייה מינית כמו שלו. כי כל אחד מתלבט בשלב הזה בחייו ואיאן מאוד בוטח בעצמו וחש בנוח עם עצמו. בעיני זה מעורר הערכה".

האם זה מה שמצא חן בעיניך בתפקיד הזה?

"איאן הוא מאוד חכם, מאוד אחראי. יש לו ראש טוב על הכתפיים. מאוד אכפת לו מהמשפחה שלו. אני חושב שהוא הבן אדם הכי שקול במשפחה. אני מאוד אוהב את זה שהוא תומך בכולם כלכלית ובכלל. הוא מאוד אוהב את אחיו הגדול ויש לו יחסים טובים עם האחים הקטנים שלו. הוא בחור טוב, הייתי שמח לבלות אתו בחיים האמיתיים שלי".

האם איאן הוא בעל הסיכויים הטובים ביותר לפרוץ את מחסום שכונת המצוקה שלו?

"איאן הכי משקיע מאמצים בניסיון לצאת ממנה. גם פיונה רוצה לצאת. ליפ לא משקיע שום מאמץ, אפילו מחבל בסיכוייו, אף שהוא מאוד חכם. יהיה מעניין לראות מי אכן יצליח".

בראיון ל"ואניטי פייר" בשנה שעברה אמר מונוגן כי דמותו רחוקה מלהיות "סטריאוטיפ של הומו". לדבריו, "הוא לעולם אינו עושה משהו שנחשב לגיי באופן סטריאוטיפי. הוא קשוח, יש לו חוכמת רחוב, והוא שונה מכל בן עשרה הומו הנמצא כעת על המסך". בין היתר הוא רוצה להתקבל למכללת וסט פוינט.

הוא יילך לווסט פוינט? האם גם שם מיישמים את החוק "לא שואלים, לא מגלים" בעניין הנטייה המינית?

"נדמה לי שהחוק הזה היה נכון לא רק לצבא אלא גם למוסדות הצבאיים. אבל אני לא רוצה לגלות אם הוא יילך לשם או לא".

לגרסה הבריטית יש כבר תשע עונות. האם חשבת על המחויבות שלך לגדול "חסרי בושה"?

"זה יהיה מדהים. בינתיים אנחנו מקווים לעוד שתיים-שלוש עונות (באחרונה נודע שתופק עונה שלישית, ר"ק). אבל הילדים הקטנים בסדרה גדלים לנגד עינינו. אני נשבע שאמה (המגלמת את דבי גלאגר, אחותו של דמותו), צמחה בעשרה ס"מ השנה".

איך משחק אינטנסיבי בסדרה משתלב עם חיי בן עשרה, הכוללים לימודים וקולג' ועוד?

"לכל אחד יש תחביב. אחד מנגן בכלי נגינה, אחר משחק כדורגל. אני אהבתי לראות סרטים כל הילדות שלי ואחר כך ממש רציתי להיות בתוך הסרטים, ותיעלתי את כל הזמן הפנוי שלי לזה. זה מה שאני אוהב לעשות בחיים. הרי אומרים שברגע שאתה מוצא עבודה שאתה ממש אוהב, אתה לא עובד יום אחד בחייך".

מהו תפקיד חלומותיך?

"ג'ייסון בורן מ'זהות אבודה' (דמות שגילם מאט דיימון, ר"ק)".

האם לדעתך הסדרה עושה צדק עם מעמד הפועלים?

"כן. אנחנו מצלמים בשכונות האלה, ואנחנו רואים את הבתים המעוקלים. בלי ספק רבים מזדהים עם מה שהם רואים בסדרה הזאת. אני חושבת שזאת הסיבה לחלק מההצלחה שלה".

כוכב הסדרה הוא מייסי, המגלם את פרנק, שיכור נרקסיסט, הפורץ בנאומים חוצבי להבות המצדיקים את אנוכיותו. הוא אדיש לילדיו, שכב עם חברתו של בנו, מנע מאשה השתלת לב כדי ליהנות מכספי הפנסיה שלה, ובא לביתו רק כדי להקיא על הרצפה.

ומתי כבר יימאס לבני המשפחה מפרנק?

מונהאן:"כנראה כשהסדרה תסתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ