הרשות תבדוק מתן תרופות ב"האח הגדול" - טלוויזיה - הארץ
שישה מתמודדים נוספים התלוננו

הרשות תבדוק מתן תרופות ב"האח הגדול"

הרשות השנייה תבדוק טענות לפיהן ניתנו תרופות פסיכיאטריות למשתתפי התוכנית. לדברי קשת מדובר בניסיון סחיטה ואיומים

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמילי גרינצווייג

מועצת הרשות השנייה ביקשה מזכיינית ערוץ 2 קשת, הבהרות בנוגע לטענות שלפיהן למשתתפים בתוכנית הריאליטי "האח הגדול" ניתנו כדורים פסיכיאטריים בעת שהותם בבית. הטענות פורסמו אתמול בעמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", במסגרת קדימון לכתבת סוף שבוע בעיתון. בין קשת ו"ידיעות אחרונות" קיים סכסוך זה זמן רב, ובשבוע הבא אף ידון בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בדרישת הזכיינית לגילוי נאות לגבי הפרסומים עליה בעיתון.

בקדימון שפורסם אתמול טוען מתמודד העונה השנייה של התוכנית - ששודרה מסוף שנת 2009 עד מארס 2010 - עו"ד סער שיינפיין, כי "התרופות גרמו לי להישאר בבית ולנהל רומן עם איילה (רשף - א.ג.)". שישה מתמודדים נוספים טוענים כי קיבלו כדורים פסיכיאטרים בתוכנית, כך התפרסם הבוקר (רביעי) בידיעות אחרונות. לפי אחד הציטוטים שמייחס העיתון לדיירת בבית, היא שאלה באיזו תרופה מדובר, והפסיכיאטר של התוכנית ענה "'זה יעשה לך טוב, אם תקשיבי לי, את בגמר'. העורך יורם זק אמר לי, 'תקשיבי, הוא הפסיכיאטר, זה יעשה לך טוב'".

מחפשים את הבינג' הבא? הירשמו עכשיו וקבלו את המלצות הצפייה הכי טובות באתר הארץ

זכיינית ערוץ 2 קשת, הפקת התוכנית והפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' אמרו בתגובה כי "הטענות חסרות שחר, שקריות ומופרכות. "רז שכניק היקר, אתה עיתונאי, תתעסק בעיתונאות. יש פסיכיאטר – שהוא יתעסק בפסיכיאטריה", אמר הבוקר מנהל התוכנית רן תלם, בהתייחסות לכתב בידיעות אחרונות שפרסם את הכתבות.

חדר הבקרה של האח הגדולצילום: אמיל סלמן

בנוסף, בתגובה מלאה שנשלחה אתמול לעובדי קבוצת קשת, נטען כי שיינפיין איים באמצעות עורך דין כי יפנה לתקשורת עם טענותיו אם לא ישולם לו סכום של 2.5 מיליון שקלים, בתוך 72 שעות. עוד נכתב כי "שיינפיין בוחר לעשות שימוש בפנייה לתקשורת במקום לברר את טענותיו המשפטיות בדרכים המקובלות. לאחר יציאתו מהבית, שיינפיין שמר על קשרי עבודה עם קופרמן הפקות ושידורי קשת וזכה לליווי וסיוע צמוד של ההפקה כפי שהיא נוהגת עם משתתפי התוכנית, ליווי הנמשך לאחר סיום העונה". עוד נכתב כי אם שיתוף הפעולה בין שיינפיין לבין קופרמן הפקות לא הניב את התוצאות להן ציפה, "הרי אין לו להלין אלא על עצמו".

אנשי קשת הוסיפו וטענו כי "הפקת 'האח הגדול', מתוך מקצועיות ואחריות לרווחתם ושלומם של המשתתפים בתוכנית, מעמידה לרשות הדיירים ליווי רפואי, במידת הצורך ובהסכמת הדיירים, בכל התחומים, לרבות בתחום הפסיכולוגי והפסיכיאטרי. הטיפול הרפואי לסוגיו מתנהל על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים ונעשה באופן ישיר, ללא התערבות ההפקה". לטענתן, הפסיכיאטר ששירת את משתתפי התוכנית, הד"ר אילן רבינוביץ', הוא בעל מוניטין וניסיון רב, היה הסמכות המקצועית לעניין מצבם הנפשי של דיירי הבית, ופעל ב"אוטונומיה מקצועית מלאה". בעבר כבר פרסם העיתונאי גואל פינטו, שהשתתף באותה עונה עם שיינפיין, כי ניתנו לו כדורים פסיכיאטריים במסגרת התוכנית. הדברים שודרו בעבר במסגרת שידורי קשת, וכן שודרו שוב בתום תוכנית "האח הגדול", אמש. "זהו פרסום נוסף בשרשרת פרסומים שליליים ומכפישים כלפי קבוצת קשת הנמצאת, כידוע, בתחרות עסקית מול קבוצת "ידיעות אחרונות'", טענה הזכיינית.

מאוחר יותר פרסמה קשת תגובה נוספת ובה נכלל הסבר של ד"ר ליאת הולר הררי, האחראית על הגיבוי הפסיכיאטרי של התוכנית בעונה הנוכחית. בתגובתה היא ציינה כי בעונה הנוכחית וזו הקודמת לא נדרשה התערבות המצריכה טיפול רפואי, וכי מתוך קרוב ל-100 דיירים ששהו בבית האח הגדול – שישה הזדקקו לטיפול שכזה.

בסופה של התגובה צוין כי אתמול נשלחה התראה לפני הגשת תביעה בגין פרסום לשון הרע, לידיעות אחרונות.

מ"ידיעות אחרונות" סירבו להגיב אולם מקור במערכת מסר כי הטענה שהפרסום הוא תולדה של סכסוך בין הקבוצות "מגוחכת אבל המצוקה של קשת מובנת". המקור טען כי הכתבה המלאה שתתפרסם ביום שישי תאיר את מה שהוא הגדיר כ"מעשים המזעזעים שהתבצעו בבית 'האח הגדול' בהשתתפות ההפקה". לדבריו, הם ראויים לחשיפה עיתונאית ללא קשר לגוף המשדר. "אין אף גוף תקשורת שהיה מוותר על פרסום טענות כאלה. ראוי היה שבקשת יעשו בדק בית עמוק בתוכנית ולא יאשימו את התקשורת", סיכם המקור בעיתון.

בעקבות הפרסומים דורשת חברת מועצת הרשות רונית אנטלר לקיים דיון בעניין. "בין אם העולה מהפרסום מדויק ובין אם לאו, מדובר בסוגיה חמורה ועל נציגי קשת לבוא לפני המועצה ולהציג את עמדתם", אמרה ל"הארץ".

בתגובה ל"ידיעות אחרונות", מסרו עורכי הדין של הפסיכיאטר דוקטור אילן רבינוביץ', כי: "הטענות שהשמיע שינפיין שקריות מן היסוד ומופרכות, ומטרתו היחידה היא אמצעי סחיטה ואיומים לשם התעשרות. מרשנו העניק למר שינפיין, בידיעתו ובהסכמתו המלאה טיפול רפואי מקצועישלו נזקק בדחיפות בעת השתתפותו בתוכנית". שנפיין סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ