הרשות השנייה תבדוק את משתתפי כל עונות "האח הגדול"

צוות ובו פסיכולוגים ופסיכיאטרים יבחן את אופי ההיקף והטיפול הנפשי שניתן למשתתפים, ויברר האם הופעל עליהם לחץ

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמילי גרינצווייג

צוות ובו פסיכיאטרים ופסיכולוגים יבחן את אופי והיקף הטיפול הנפשי שניתן למשתתפי תוכנית "האח הגדול", בכל עונותיה. כך הודיעו אתמול הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית והרשות השנייה לטלוויזיה, שהקימו את צוות הבדיקה.

אנשי המקצוע הונחו לבחון גם את הקשר בין הטיפול הרפואי שניתן למשתתפים וההחלטות שקיבלו מפיקי התוכנית. במקביל, תשלח הרשות סקר לכל משתתפי תוכנית הריאליטי בארבע השנים האחרונות ובו יישאלו, בין היתר, אם נזקקו לטיפול רפואי או נפשי בעת צילומי התוכנית; אם רצו לפרוש מהתוכנית בעת שהותם בבית "האח הגדול" ואם הופעל עליהם לחץ על מנת שיישארו; עוד יישאלו אם ביקשו ואם קיבלו סיוע רפואי או נפשי לאחר התוכנית, ואם ימליצו לקרוב משפחה או חבר להשתתף בה.

בסקר לא נכללות שאלות לגבי קבלת כדורים פסיכיאטריים, אולם מבדיקת "הארץ" עולה כי לאחריו מתכוונת הרשות לערוך שיחות אישיות עם המשתתפים ושם עשויה השאלה לעלות. בנוסף מתכוונים אנשי הרשות להקים קבוצות מיקוד עם משתתפי תוכניות העבר שיסכימו לכך, ובמסגרת זו לערוך בדיקות ממוקדות יותר.

משתתפי תוכניות העבר יישאלו האם הופעלו עליהם לחצים להישארצילום: דניאל צ'צ'יק

בדיקה זו של הרשות השנייה מתווספת לאלו הנעשות במסגרת הצוות המשותף לה וללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ולבדיקה של משרד הבריאות בעניין. בבדיקות מסוג זה מעורבת גם מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת במסגרת זו על ערוץ 20, שבו משדרים בשידור חי את הנעשה בבית "האח הגדול".

בשבוע שעבר הודיעה מועצת הכבלים והלוויין על החמרת הקוד האתי הנוגע להשתתפות ההפקה בנעשה בתוכנית וביקשה, בין היתר, לחדד את ההפרדה בין הדרג המקצועי-רפואי בתוכנית, להפקה.

הרשות השנייה תשוב ותדון בנושא בישיבה שתערוך מחר, ובמקביל תערוך גם ועדת החינוך של הכנסת דיון נוסף בפרשה. מזכיינית ערוץ 2 קשת אמרו בתגובה כי הם מברכים על הקמת צוות הבדיקה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ