הפסיכיאטר רבינוביץ' ל"הארץ": לא יכולתי עוד להמשיך בריאליטי

ד"ר אילן רבינוביץ' אמר בראיון לפני כחודש וחצי, טרם פרסום פרשת הכדורים הפסיכיאטריים בתוכנית "האח הגדול", כי "כמה שההפקה תרצה להיות משומנת ולשמור על אתיקה, יש לפעמים קיצורי דרך ועיגולי פינות"

אמילי גרינצווייג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמילי גרינצווייג

"כאיש מקצוע, הרגשתי שמבחינה מצפונית אני לא יכול להמשיך ללוות תוכניות ריאליטי" - כך אמר לפני כחודש וחצי ל"הארץ" הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ', עוד לפני שנחשפה פרשת הכדורים הפסיכיאטריים בתוכנית "האח הגדול". עוד אמר ד"ר רבינוביץ' כי "כמה שההפקה תרצה להיות משומנת ולשמור על קודים, אתיקה, רמה מקצועית ויושרה - נעשים לעניות דעתי לפעמים קיצורי דרך או עיגולי פינות".

בראיון רמז רבינוביץ' כי לא שימש כמלווה לתוכנית בעונתה השנייה בלבד. רבינוביץ' נמצא בימים אלה בלב סערה ציבורית, ובכתב התביעה שהגיש נגדו משתתף העונה השנייה סער שינפיין, נטען כי נתן כדורי מרשם למתמודדים מבלי ליידע אותם על כך. רבינוביץ' הגיע אמש לבירור בעניין במשרד הבריאות, וזה צפוי להימשך בימים הקרובים.

הקשר בין רבינוביץ' לחברת ההפקות "קופרמן", מפיקת התוכנית "האח הגדול", נוצר לאחר שהפסיכיאטר העניק ליווי נקודתי לאחד ממתמודדי עונת ה-VIP של התוכנית. קשר זה הוביל לשכירת שירותיו בעונה העוקבת (שפרשת הכדורים נוגעת למתמודדיה - א.ג), בה שימש כפסיכיאטר מלווה על פי דרישה. דרישה כזו יכולה לבוא הן מהמתמודדים עצמם והן מהפסיכולוג המלווה את התוכנית.

"בשנים האחרונות פנו אלי להוביל, באלמנט הפסיכיאטרי-פסיכולוגי, תוכניות ריאליטי מובילות, ביניהן האח הגדול בעונת ה-VIP ובעונה השנייה וגם פרוייקטים אחרים", סיפר רבינוביץ' בראיון. "דרשתי אוטונומיה מוחלטת: זה היה קשה להפקה. כשפנו אלי ידעו שאני דוגל בפרפקציוניזם ושטובת האדם היא במקום הראשון. התנאי שלי היה שלא אהיה חלק מההפקה. אני רופא, קלינאי ומטפל, וטובת המתמודדים היא עלי, שום שיקולי רייטינג לא יהיו בנמצא... זה לא היה להם (לקופרמן) קל והם הסכימו".

רבינוביץ' מתח בראיון ביקורת חריפה על ז'אנר תוכניות הריאליטי, המחייב לדבריו כללים אתיים ברורים. "החלטתי שאני לא מוכן להשתתף בשום תנאי בפורמטים של תוכניות ריאליטי בעתיד. זה קשור לקודים האישיים שלי ולערכים המקצועיים שלי. חשבתי שכמה שאשתדל לתת מהידע המקצועי שלי כמטפל - עדיין לא אהיה שלם עם מה שאני יכול לתת לאנשים. אני קודם כל רופא, מטפל ובן אדם, טובת האנשים שאני נמצא בקשר איתם היא הכי חשובה. ברפואה, לפני שאתה בא לעזור - אל תזיק".

לדברי רבינוביץ', הבעייתיות מתחילה בשלבי המיון של התוכנית, שם נעשות הבדיקות הנפשיות על ידי פסיכולוג ולא על ידי פסיכיאטר. "פסיכיאטר הוא גם רופא, הבחינה שלו היא יותר עמוקה. פעמים רבות מפספסים כל מיני דברים. פסיכולוג לא ישאל אם אדם לוקח סמים, ואז תיאורטית יכול להיווצר מצב שאותו אדם אושר להופעה בתוכנית מבלי שנבדק אם עשה שימוש בסמים". יצויין כי לדברי גורמים בהפקת האח הגדול, בשאלון המיון הראשוני נשאלים המועמדים בעניין.

רבינוביץ' סיפר כי דרש שהמתמודדים יקבלו סיוע פסיכולוגי ופסיכיאטרי גם אחרי התוכנית. "אם דרשתי שלמישהו יהיה המשך מעקב, לא נעניתי בשלילה. לקחתי חלק בהפקות רק אחרי שהייתי משתכנע שצוות ההפקה הוא ברמה המקצועית הגבוהה ביותר ויהיה מוכן לענות לכל התנאים הלא קלים שלי". את האחריות לקביעת כללים אתיים בתוכניות הריאליטי, מטיל רבינוביץ' על מנכ"לי זכייניות הערוצים המסחריים: אבי ניר (קשת), אבי צבי (רשת) ויוסי ורשבסקי (ערוץ 10). "הם אנשים מאוד חכמים, אחראיים, מנוסים וישרים. הם צריכים לשבת כל אחד עם עצמו וגם ביחד, ולחשוב כמו שאני חשבתי האם הגולם לא קם על יוצרו".

מקשת נמסר בתגובה: "העובדות הן שד"ר רבינוביץ' שימש כפסיכיאטר בעונה השנייה של האח הגדול. כפי שכבר פורט, אכן, בעונת ה-VIP, ליווה רבינוביץ' מתמודד/ת אחד בלבד. מטעמי צנעת הפרט איננו יכולים להרחיב בנושא".

"הסטנדרט המקובל בעולם הטלוויזיה הוא שהמיון נערך על ידי פסיכולוגים. המועמדים עוברים תחקיר ובו הם מתבקשים להצהיר האם הם משתמשים/השתמשו בסמים ו/או האם הם מכורים לחומרים ממכרים כלשהם. הצהרתם זו מהווה חלק מהתחייבויותיהם החוזיות. המתמודדים מצהירים במסגרת ההסכם על נכונות ההצהרות שסיפקו בתחקיר, על כל המשתמע מכך". בהתייחס לדבריו של רבינוביץ' על הצורך בכללי אתיקה לז'אנר תוכניות מעין אלה, נמסר מקשת: "העובדות הן שקיימים קודים אתיים לתכניות ריאליטי".

משה קלוגהפט, יועץ התקשורת של ד"ר רבינוביץ', מסר כי "השיח שהתעורר אודות התהליכים המלווים את תכניות הריאליטי מהווה רק את קצה הקרחון בפרשה ציבורית וערכית חמורה הראויה לדיון ציבורי נרחב ומעמיק. הדברים שאמר ד"ר רבינוביץ' עוד בטרם החלה הפרשה רק מחזקים זאת. ד"ר רבינוביץ' אינו מתכוון להשלים עם תופעות ועובדות חמורות שנחשפו בפניו והוא יפעיל את מלוא השפעתו כאיש מקצוע בכיר כדי למנוע הישנות מקרים שכאלו. כאמור, הקרחון רק מתחיל להיחשף כעת".

ד"ר אילן רבינוביץ'. שום שיקולי רייטינג לא היו בנמצאצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ