אחרי The Voice: מתיחת פנים לכוכב נולד

החידושים של העונה העשירית: ברוב התוכניות לא יהיו הצבעות של הצופים, פחות הדחות של מתמודדים, וההפקה תעבור בין ערים שונות ללא אולפן קבוע

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

העונה החדשה של "כוכב נולד" תכלול פחות הדחות, המעורבות של הקהל בתוכנית תצטמצם ורביעיית השופטים תקבל תפקיד משמעותי יותר - כך סיפרה אתמול ל"הארץ" טמירה ירדני, הבעלים של חברת טדי הפקות המפיקה את "כוכב נולד". כמו כן, העונה לא תצולם באולפן קבוע, אלא באולפן שינדוד בין הערים השונות בארץ.

עונתה העשירית של התוכנית מצולמת בימים אלו וצפויה לעלות לשידור בערוץ 2 במאי. בתשובה לשאלה האם השינויים שצפויים בתוכנית הם תגובה לתוכנית המתחרה של רשת, "The Voice", שמסיימת את עונתה הראשונה בימים אלו, אמרה ירדני: "אין לזה כל קשר ל'The Voice'. השינויים נובעים מהשפעת בית הספר למוזיקה (תוכנית הכשרונות המוזיקלית לילדים של קשת, א"ג). לדבריה, "זה נבע מהעבודה עם ילדים וכשראינו עד כמה התוצאה מקסימה החלטנו ליישם את זה גם כאן. כל שנה אנחנו משנים ובצורה דרמטית. הכיף בפורמט הזה זה שאנחנו כל הזמן עושים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

היא הוסיפה: "'The Voice' הוא שעשועון מוזיקלי, זה פורמט שמבוסס על שעשועון וזו גם החינניות וגם הבעיה של הפורמט. ‘כוכב' מבוססת על תחרות שירה". את ההשוואה ל"The Voice" היא מסכמת: "קמה עוד תוכנית שעניינה מוזיקה ואודישנים. תפדלו, אנחנו נעשה את מיטבנו לרגש בתוכנית שלנו".

כאמור, רביעיית השופטים צפויה לקבל בעונה הקרובה תפקיד משמעותי יותר נוכח העובדה שמרבית התוכניות יהיו ללא הצבעות של קהל הצופים. עם זאת, טרם הוחלט אם יהיו ועדות שיפוט, בצורה דומה לפורמט "בית הספר למוזיקה", או שיהיו אלו בחירות השופטים בלבד. "נשתדל שהמתמודדים יישארו יותר זמן בתוכנית", סיפרה ירדני.

בבורסת ההימורים בשבועות האחרונים על השינויים הצפויים בתוכנית החלה שמועה לפיה בהשפעת "The Voice", תשלב גם "כוכב נולד" שירים באנגלית. ירדני דוחה את השמועות: "באודישנים נתנו למתמודדים לשיר שירים באנגלית אבל המסקנה שלנו הייתה שכשאתה עושה תוכנית ישראלית שמתמקדת במוזיקה ישראלית - אין סיבה לשיר באנגלית. אולי פה ושם ניתן לשלב בתים באנגלית, אבל בתוכנית זה לא מתאים". היא הדגישה כי העונה יושם דגש מיוחד על המוזיקה הישראלית, וכל מתמודד יצטרך לבחור, כבר בתחילת הדרך, שיר מתוך 100 קלאסיקות ישראליות שיוצעו לו.

בנוגע לאפשרות לשלב שירים בערבית, עונה ירדני: "בתוכנית שרים בעברית, וצריך לשיר כמו כולם. הבסיס של התוכנית הוא עברית. מדי פעם כשהתוכן מאפשר, אנחנו פתוחים לרצונות של המתמודדים. לעולם לא נאמר לא. זו השפה הרשמית במדינת ישראל".

צוות השיפוט כולל כיום את גידי גוב, משה פרץ, מירי מסיקה וצדי צרפתי. זאת בין היתר לאחר ששופטת התוכנית, הזמרת מרגלית צנעני הורשעה בעסקת טיעון בסחיטה באיומים, ובמשפט עלה חשש להטיית ההצבעות בתוכנית. צנעני כבר חזרה לבמות ולאחרונה אף השתתפה בתוכנית "אייל גולן קורא לך" בערוץ 24, גם כן של הזכיינית קשת. ירדני ביקשה שלא להרחיב על פרשת צנעני, אך אמרה: "בכוכב נולד היא לא מופיעה".

מאז שהתוכנית "בית הספר למוזיקה" ירדה משידור עלו לשולחן הכנסת הצעות חוק שונות אשר ביקשו להגביל את גיל המשתתפים בתוכניות מחשש לפגיעה בהם. ירדני פוסלת את הניסיון להגבלת הגיל: "יטרחו המחוקקים ויראיינו את הורי הילדים ב'בי"ס למוזיקה' וישאלו מה זה עשה להם. ילדים שהיו נחבאים וקיבלו ביטחון. קורים כאן דברים הפוכים". לדבריה "ב'בי"ס למוזיקה' הוכחנו שאפשר לעבוד בשיא העדינות עם ילדים ולגרום לא רק להם נחת, אלא גם לצופיהם".

אצלנו רוצים להישאר

שלשום פרשה מ"The Voice" המתמודדת יובל דיין, בת 17, ככל הנראה כתוצאה מהלחץ שבו הייתה נתונה בתוכנית. ירדני סיפרה כי "בכוכב נולד מעולם לא היה מועמד שרצה לפרוש. אנחנו עושים כל שביכולתנו לתת ליווי מקצועי וחברי, ועוטפים בכל מה שאנחנו יודעים". "הראיה לכך", היא מוסיפה, "היא שהם רוצים להישאר" לדבריה, "היו מתמודדים בגילים שונים - מעולם לא קרה שמתמודד חש כזו מצוקה שהוא היה צריך לעזוב".

במכתב שהעביר אתמול הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' לחברי הכנסת, הוא כתב כי בין התוכניות שהוא ליווה, הוא נתן שירות להפקת "כוכב נולד". בתגובה לפרסום אמרה ירדני: "כוכב נולד לא השתמשה ולא משתמשת בשירותים רפואיים, מכיוון שמדובר בתחרות שירה שבסיום כל תוכנית חוזרים המתמודדים לביתם". "כך שבמהלך התוכנית חופשי כל מתמודד לפנות לרופא שלו אם רצונו בכך", היא הוסיפה בנחרצות.

עם זאת, היא מסבירה כי השירותים שעליהם מדבר רבינוביץ' הם טיפול נקודתי שהוא נתן לאחד המתמודדים אחרי סיום התוכנית: "פעם אחת בלבד, שנתיים אחרי שהשתתף ב'כוכב נולד' נקלע אחד המשתתפים למצוקה. למרות שעבר זמן רב מתום התוכנית, מאמפתיה ורצון עז לעזור טיפלנו במצב". לדבריה, "סייענו לאותו אדם כלכלית ובמסגרת העזרה הפנינו אותו לד"ר אילן רבינוביץ' שיסייע לו על חשבוננו. במטרה לשמור על פרטיות אותו אדם לא אציין אם מדובר בגבר או אשה", היא מספרת.

אל רבינוביץ' הגיעה לדבריה דרך תוכניתו בגלי צה"ל, בה ראיין מטופלים שלו: "האנשים האלו חשפו את עצמם, אמרו מעל ברדיו שהטיפול עזר ושיפר את איכות חייהם". היא מספרת שבעקבות התוכנית התקשרה לתחנה וביקשה את פרטיו, "נפגשתי אתו לדבר העניין המדובר. ברצוני להדגיש כי לא ד"ר אילן רבינוביץ' ולא רופא אחר הועסקו בתוכנית כוכב נולד".

ירדני סיפרה כי בתוכנית אין למתמודדים ליווי פסיכיאטרי, אולם הם מקבלים ליווי פסיכולוגי. כבר בשלב המיונים ההפקה מפנה את המתמודדים, אם יש בכך צורך, לשיחה מקדימה עם הפסיכולוגית. "אם מישהו זקוק בהמשך לליווי - הוא מקבל טיפול", היא מסבירה, "רוב האנשים הם חזקים יותר ממה שאנחנו משערים. אלו אנשים שיעשו אודישנים כל החיים - זה אורח חיים אחר". ירדני הוסיפה: "העובדה שבסוף התוכנית יש רק אחד זוכה ידועה - זה חלק מהמשחק וזה לא גורם לאכזבה יוצאת דופן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ