שרה יוז, גרדיאן

פרק הפתיחה של העונה השנייה והמדוברת של "משחקי הכס" עלה שלשום (ראשון) בארה"ב וישודר בישראל ב-5.4. בהתחשב בעובדה שחלפה שנה (ארוכה ומורטת עצבים) מאז התוודענו לקורותיהם של בני הממלכות ביבשת וסטרוז, גם מעריצים מושבעים של הסדרה ישמחו לתזכורת על מאבקי הכוח ההרסניים של העונה הראשונה. אם אתם מאלה שהצטרפו באיחור ועדיין עסוקים בהשלמת פערים (מה עשיתם לפני שנה?), אתם מוזמנים לראות בכתבה קורס מתחילים מזורז.

פנטזיה - לא מה שחשבתם

"משחקי הכס" - וזה נכון גם לגבי הספר של ר"ר מרטין שעליו היא מבוססת - אינה דומה לאף סדרת פנטזיה שהכרתם עד כה. אחד הפוסטרים תיאר אותה לפני שנה כ"שילוב בין 'רומא' ל'סופרנוס', בתוספת אלמנטים של פורנו גרמני משנות ה-70". זהו עולם בו קסם מוזכר לעיתים קרובות, אך נראה רק בהזדמנויות נדירות. מרטין שואף לנתץ את התבניות המוכרות של דמויות הפנטזיה – גיבור שנולד ממזר, נסיכה שהוגלתה, אביר אצילי – ובמקביל לספר סיפור בעל ממדים אפיים. במובן זה נשאר ערוץ HBO נאמן להפליא לחזון האפל של מרטין, שבונה עולם המאוכלס בוגדים, סוכנים כפולים וסכינאים הקושרים קשרים מכל עבר. 

בית סטארק

השאלה אם ב"משחקי הכס" יש גיבורים נותרת שנויה במחלוקת, בייחוד לאור נטיית הסדרה לעסוק במחיר שנאלצות הדמויות לשלם על מעשים מוסריים. אבל שושלת סטארק – שנבגדה בעונה הקודמת בגידה מרה וכעת מוצאת עצמה בפתח העונה השנייה מפולגת ומותקפת – היא ללא ספק האצילית ביותר. הפרק הראשון בעונה השנייה נפתח עם רוב, הבן הבכור, שהפך בינתיים ללורד סטארק לאחר שאביו הוצא להורג. רוב הכתיר עצמו למלך הצפון אחרי שורת ניצחונות בשדה הקרב. אמו קייטלין מייעצת לו כיצד לפעול. אחותו סאנסה כלואה בחייה האומללים בבירה; האחות השנייה, אריה, בורחת מהבירה בעזרת אביר ממשמר הלילה, יורן, שלוקח אותה וקבוצה של מגויסים חדשים לצפון. שני הבנים הצעירים – בראן וריקון – נשארים במושב המשפחה שבוינטרפל.

בית לאניסטר

פרט לבית סטארק, וסטרוז היא גם ביתה של משפחת האצולה התחבולנית לאניסטר. זו הסתגלה טוב יותר למאבקי השלטון מאשר אויביה, וכעת עולה קרנה. המשפחה אינה זוכה לאהדה מאחר והיא מונהגת על-ידי טיווין האכזר (בגילום משכנע של צ'ארלס דאנס); המלכה סרסיי לאניסטר, המנהלת רומן ארוך-שנים עם תאומה הסרקסטי ג'יימי (השבוי בידי רוב סטארק); ובנה הצעיר והפסיכוטי ג'ופרי, שהוכתר זה עתה למלך החדש. למרות מזגם הרע, בני לאניסטר זוכים לומר את השורות הטובות ביותר, ובייחוד ג'יים ואחיו הצעיר והציניקן טיריון (בהופעה סוחפת של השחקן פיטר דינקלג').

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

מתוך "משחקי הכס"

המלכה שמעבר לים

דיאנריז הנסיכה הגולה – אם הדרקונים – היא אחרונת שושלת טארגאריין, שמלכה בעבר על היבשת המערבית. בעונה הקודמת החלה להסתגל לחייה החדשים לאחר שאחיה הבוגדני וייסריז (שמת מאז), השיא אותה ללוחם האגרסיבי חאל דרוגו בתמורה לצבא שינסה לכבוש חזרה את שבע המלכויות; עתה היא מתגלה כאשה חזקה. בפתיחת העונה אנו פוגשים אותה לאחר מות אחיה ובעלה, ולא נראה כי היא עומדת להגשים את שאיפתה לשוב למולדת כטוענת לכתר. אך כבר בסוף העונה הראשונה דיאנריז השיגה את מה שכמעט כל דמות בסדרה שואפת אליו: היא הקימה לתחייה שלושה דרקונים מתוך הלהבות אחרי מות בעלה. מאותו רגע כונתה "אם הדרקונים" ו"הבלתי נשרפת".

בעלי עניין אחרים

העונה הראשונה כמעט ולא חשפה דבר על שני אחיו של המלך לשעבר רוברט באראתיאון, ראנלי וסטאניס (האחרון למעשה לא הופיע בה כלל). כל זה עומד להשתנות בעונה הקרובה. השניים אינם שבעי רצון מהמלכתו החטופה של ג'אופרי על-ידי בני לאניסטר, לאחר שהמלך רוברט מת בנסיבות מחשידות.

יש גם מספר לא מבוטל של נוטרי טינה שכדאי לפקוח עליהם עין. כממונה על אוצר הממלכה בבירה, לורד פטיר באליש חד-העין, המכונה גם "אצבעון" (במפגן משחק מרשים של השחקן העולה איידן גילן), עודנו מאוהב באלמנה הטרייה קייטלין סטארק; הוא ייראה לא פעם חורש מזימות עם ואריס, רב-המרגלים של בית המלוכה, ועם פייסל, חבר המועצה העליונה, שנראה כי איננו טיפש כפי שהוא עשוי להצטייר. ובצפון, תיאון גרייג'וי, שבוי מלחמה שהפך לחברו הקרוב ביותר של רוב סטארק, הוא אדם נמהר השואף להכרה בכל מחיר. מאהבו הצעיר של רנלי, לוראס טיירל, מגיע מרקע מבוסס ושאפתני לא פחות.

עוד כתבות בנושא: "משחקי הכס" - הפתעת השנה בטלוויזיה | הרהורים עם סיום העונה הראשונה

מתוך "משחקי הכס"

מצפון לחומה

ג'ון סנואו, בנו הממזר של נד סטארק המנוח, התגייס בתחילת העונה הקודמת לשורות משמר הלילה – כוח צבאי מרושש וחבוט שמהווה את קו ההגנה האחרון של הממלכה מפני הסכנות שמעבר לחומה. ג'ון נאלץ להסתגל לתנאים הקשים בחזית ולחיות עם כוח לוחמים, המורכב ברובו מאספסוף, בערבות הקפואות בקצה היבשת. ואם כל זה לא מספיק, מעבר לחומה מתחילים להלך המתים, וג'ון וכוח משמר הלילה מחליטים לגלות האמת.

ציפיות לקראת העונה השנייה

כפי שמבטיחים בהתרסה הפרומואים, "המלחמה בפתח" – ואיתה מגיעים שלל משחקי כוחות חדשים. הספר השני בסדרת ספריו של מרטין נחשב למורכב ביותר מבחינת התהפוכות הפוליטיות, ולכן צפו לתפניות עלילתיות שיבגדו בכל הציפיות שלכם לגבי העונה השנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ