"צדק פרטי" - מערבון אפל שהוא מופת

לקראת חזרתה לעונה שנייה של הסדרה שהמציאה את ז'אנר המערבון נואר, וולטון גוגינס, המגלם את בויד, מספר מדוע חשב פעמיים אם להשתתף בסדרה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בויד - האיש הרע בסדרה של FX, "צדק פרטי" - היה אמור למות אחרי הפרק הראשון שלה. למרבה המזל, היוצר גרהם יוסט החליט שלא לוותר על הדמות הזדונית והמיוסרת או על השחקן המגלם אותה - וולטון גוגינס. גוגינס, המוכר גם כשיין מהסדרה "המגן", יגלם דמות משמעותית בעונה השנייה של הסדרה, שתעלה ביום ראשון בהוט-זון.

בארצות הברית שודר אתמול הפרק האחרון בעונה השלישית של "צדק פרטי". הפער בין מועדי השידור מלמד על היעדר עניין מקומי בסדרה. לצורך ההשוואה, "מד מן" ו"משחקי הכס" משודרות פה כמה ימים אחרי ארצות הברית. אך במכורתה, "צדק פרטי" זוכה לשבחים רבים יותר מאשר שתי הסדרות האלה. באתר מטאקריטיק, המשקלל את הערכות המבקרים, הציון הממוצע של העונה השלישית שלה הוא 89 (לעומת 88 לסדרות המקבילות).

השבחים נובעים מהכתיבה המצוינת של הסופר והמפיק האחראי אלמור לנארד, שעל סיפוריו מבוססת "צדק פרטי". גם המשחק מבריק ואי אפשר שלא להתרשם מהאווירה הייחודית. הסדרה מתרחשת בדרום האפלולי של ארצות הברית ומשלבת עלילות בלשיות מחוכמות ומושכות. כובע הבוקרים של גיבור הסדרה, ריילין גייווינס (טימותי אוליפנט, "דדווד"), מוסיף לו ולסדרה פן קולי.

וולטון גוגינס ב"צדק פרטי", מצחיק ממקום אפל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

אולי השם "צדק פרטי" (במקור שמה "Justified") אינו מושך את הצופים הישראלים, אולי סיבת הרתיעה היא המראה המערבוני. כך או כך, עדיין לא מאוחר להצטרף לסדרה בעונתה השנייה. "צדק פרטי" היא דרמה ייחודית שהמציאה ז'אנר חדש, מערבון נואר. גיבורה, מרשל אמריקאי, הוא מין קאובוי עם קול קטיפתי, אינטונציה ושורות מחץ מעלות חיוך. מולו נמצא בויד צ'אודר (גוגינס) - עם שורות, אינטונציה וכריזמה משלו. הדיאלוג ביניהם הוא מהטובים בטלוויזיה.

הסדרה מתרחשת בעיירת הכורים הארלן שבמדינת קנטאקי. בכל פרק היא מתארת עלילה בלשית אחת מתחילתה ועד סופה, ולכן אפשר להצטרף אליה גם ללא צפייה בעונה הראשונה. כמקובל בסדרות כיום, היא גם מגוללת סיפור דרמטי מורכב המשמש שלד עלילתי. על בסיסו הדמויות קורמות עור וגידים, האווירה נרקמת, הדיאלוגים נבנים ומהם צוללים למעמקי הנפש ומסתריה. הפסקול חשוב גם הוא. האתר של הסדרה מקדיש לו מדריך שלם.

זה שיצא וזה שנשאר

"צדק פרטי" מתארת את קורותיו של ריילין גיוונס, שיורה במישהו במיאמי ומועבר בעל כורחו לעיירה בקנטאקי שממנה ניסה לברוח. בויד הוא אחד האנשים שמהם ניסה להימלט. גוגינס, בן 43, נראה כגרסה צעירה של ג'ק ניקולסון. לצד הדמויות המזוהות אתו בטלוויזיה, הוא שיחק בסרטי קולנוע ואף זכה באוסקר על הסרט הקצר "The Accountant", שאותו גם הפיק.

בראיון ל"גלריה" בשנה שעברה אמר יוצר הסדרה גרהם יוסט, שההנחה היא שבויד הכיר את ריילין כל חייו ולכן מסוגל להתבונן בנשמתו. במידה מסוימת השניים הם אחים בנפש, אך כפי שבויד עצמו אומר, נגזר עליהם להיות במערכת יחסים עוינת.

"יש להם היסטוריה משותפת, וזה מנצח", אומר גוגינס על הדמויות בשיחת טלפון מלוס אנג'לס, שבה הוא חי מגיל 20. "לפני שהעולמות שלהם השתנו, וכל אחד מהם התחיל לראות דברים בצורה שונה - היה להם הרבה במשותף. חוויה של כריית פחם משותפת ותאונה קטלנית כמעט במכרה ליכדה אותם.

"אלא שריילין עזב את הארלן. הוא הצליח לצאת מהעיירה הקטנה. לבויד לא היתה ההזדמנות הזאת, הוא נשאר מאחור. זה מגדיר באופן מאוד משמעותי את ההבדל ביניהם. אם בויד היה יוצא משם, מי יודע מה היה קורה לו - אולי היה לומד בבראון. האינטלקט שלו היה בוודאי פותח לפניו דלתות. לכן במובנים מסוימים, הם מין תמונת מראה זה של זה".

ההתייחסות לחוכמה של בויד, הבאה לביטוי באפשרות שיתקבל לאוניברסיטת יוקרה אמריקאית, עולה שוב ושוב בשיחה עם השחקן על הדמות. לפי גוגינס, חוכמתו היא התכונה הבולטת שלו. זה מה שמבדיל אותו מהדמות המפורסמת הקודמת שהיתה מזוהה אתו - שיין ונדרל, החבר הנאמן עד גבול מסוים של השוטר המושחת ויק ב"המגן".

"ההבדל בין שיין לבויד מתבטא בעיקר ברמת האינטליגנציה", אומר גוגינס. "שיין היה טיפוס נגרר ולרוב האדם האחרון בחדר שיודע על מה מדברים; בויד הוא מנהיג - הוא בעל הידע והמידע. שניהם פגומים ומורכבים. אף על פי שמדובר בטיפוסים בעלי מצפן מוסרי מקולקל, יש להם יכולת לעורר חמלה. כך חשוב לי לגלם אותם. אם מסתכלים על ה'רע' וכל מה שרואים בו הוא רוע, אין סיבה לצפות בו".

למרות השוני, בתחילה נרתע גוגינס - במקור מבירמינגהם, אלבמה שבדרום ארצות הברית - לגלם עוד רשע, במיוחד לא סטריאוטיפ של טמבל מהדרום. "לעתים קרובות מדי בהוליווד פונים למכנה המשותף הנמוך ביותר כשזה מגיע לדימויים של אנשים מהדרום. זאת עצלנות. במקום לחדור מעבר לסטריאוטיפים, מחזקים אותם", הוא אומר. "אם דמות מדברת במבטא דרומי (כמו זה של בויד וריילין, והרבה פחות מזה של גוגינס. ר"ק), ברוב המקרים אתה יודע שהוא גזען או אידיוט. כשהצטרפתי לסדרה אמרתי ליוסט שאני לא מעוניין לגלם אף אחד מהסטריאוטיפים האלה".

ואכן, כאשר בויד משויך לקבוצה ניאו-נאצית, ריילין מטיל בכך ספק - הוא מעריך כי בויד מסווה את כוונותיו הפליליות בעזרת דימוי גזעני. "יש לנו הזדמנות אמיתית להציג חלק מהדרום שאני מכיר, שהוא מאוד ספרותי", אומר גוגינס. "אנשי הדרום הם מספרי סיפורים מעולים. יש להם ‘תרבות המרפסת הקדמית', שיושבים עליה ומספרים סיפורים. זה היה הבידור כשהייתי ילד. רציתי שבויד יהיה האיש החכם ביותר בחדר".

זה לא פשוט עם דמויות מבריקות כמו אווה קראודר (ג'ואלי קארטר) או הבוס של ריילין (ניק סיירסי הנפלא). "ב'צדק פרטי' איננו לועגים לאנשים מהדרום. אנחנו חוגגים את אמריקה הכפרית", הוא מוסיף.

גם הסרט הבא שלך - על אברהם לינקולן, משחרר העבדים - מתייחס לדרום. מה תפקידך בכוח?

"היו לא מעט אנשי קונגרס שהיה צריך לשכנע לפני שקיבלו את ההחלטה לשים קץ לעבדות, כדי שהמדינה תקבל את החקיקה. אני מגלם את אחד מהם".

אפרופו נשיאים, היית מעורב במסע הבחירות הקודם של הנשיא ברק אובמה. האם תהיה מעורב גם בזה הנוכחי?

"כן. מבלי להיכנס יותר מדי לעמדות הפוליטיות שלי, יש כל כך הרבה מתח במדינה הזאת, שאנשים כמעט חירשים זה לזה. אני חושב שזה היה נכון לנשיאות של לינקולן וגם לזו הנוכחית, הגיע הזמן להקשיב. אני חושב ששני הצדדים עייפים מהמתח ומוכנים לזה. אני אופטימי, אני אב לילד בן 14 חודשים. ההורות מעוררת לפעול למען עולם צודק יותר".

ברור שבויד חכם, אבל לא ברור אם מניעיו כנים. בעונה הראשונה הוא חוזר בתשובה, טוען שזנח את עברו המסוכסך, אבל גם חבריו לא מאמינים לו. ודאי שלא ריילין. חבר שלו אומר שאינו יודע אם הוא "חרטטן או מאמין אמיתי". מהי התשובה?

"העוצמה של בויד נמצאת באמביוולנטיות שלו. אני לא רוצה לגלות אם הוא השתנה באמת או לא. בסוף העונה הראשונה רואים אדם שהאמונה שלו באלוהים היתה עמוקה, אבל הוא חווה אסון, המפכח כל אדם. בויד חי בקצוות. לא נוח לו לחיות באמצע. בעונה השנייה הוא יתחיל לפקפק במהותו. הוא בטוח בעצמו וחסר ביטחון עצמי בעת ובעונה אחת, אבל הוא יגיע למסקנה".

כיאה לאמונתו של בויד בתנ"ך, יש משהו תנ"כי ביחס בינו לבין ריילין. קין והבל, אולי?

"כן. או הבן הנבחר של אברהם. יש חלקים בסיפור שבהם בויד יוכל לגאול את עצמו ולהפוך את הדילמה לקשה".

אשר להסתייגות שהיתה לך מהתפקיד בתחילה: האם פשוט נמאס לך לגלם רעים? היית רוצה לגלם מישהו פחות מושחת ורקוב?

"קשה לי לענות על שאלה כזאת, כי היתה לי קריירה טובה ויציבה. לרוב מציעים לי לגלם את הטיפוס שלא אמורים לחבב - אולי רק בסוף. זה יותר מעניין מאשר להיות הטוב המוחלט. הייתי מת לשחק בקומדיה רומנטית, אבל לא מלהקים אותי לתפקידים כאלה".

זה כנראה החיוך השטני, הגבות המתעקלות בסגנון ניקולסון.

"אולי, אבל ניקולסון מאוד מצחיק. למען האמת, גם שיין היה הטיפוס הכי מצחיק ב'המגן'. בסרט ‘Predators' גילמתי רוצח סדרתי מפורסם, גם הוא היה מצחיק. קומדיה יכולה לבוא ממקום מאוד פסימי. אני חושב שאני יכול להיות מצחיק ממקום אפל. ב'צדק פרטי' רואים גם את החלק הרומנטי שלי. האהבה לאווה - רגש שבויד לא מכיר טוב - תגאל אותו בסוף. דרכה הוא יגלה דברים חדשים".

מקסים. כמעט אפשר לשכוח שהיא גיסתו של בויד, שבעלה התעלל בה והיא הרגה אותו.

"נכון, זו המהות של ‘צדק פרטי'", צוחק גוגינס. "אם תמצא אהבה במחוז הארלן, זה יהיה אצל האלמנה שהרגה את אחיך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ