למה צונזרו 3 מערכונים של "החמישייה הקאמרית"?

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

לצד הצלחתה של "החמישייה הקאמרית" היו גם רבים שיצאו נגדה. הקצף יצא בעיקר סביב הנטייה לפרובוקציה והשימוש הנפוץ בשפה בוטה. השידור בערוץ 2, אף שלווה ברייטינג נאה לתקופה שהסתכם ב-20%, לווה במכתבי תלונה מצד צופים. כאשר שודרה בערוץ 1 (ורשמה רייטינג של 14%), עתר לבג"ץ חבר מועצת רשות השידור מטעם ש"ס, גבי בוטבול, בבקשה לצו מניעה נגד שידורה.

גם לחברי המפד"ל היתה בטן מלאה על התוכנית. מזכ"ל המפלגה, זבולון אורלב, הצהיר שזו "סטירת לחי לערכי היהדות", ובביטאון שלה התפרסמה שורת מאמרים נגדה. מוטי קירשנבאום, אז מנכ"ל רשות השידור, נשמע מחויך גם כיום. "המלחמות, הסיבוכים האלה, הם תענוג", הוא צוהל, "היו בג"צים וביקורת וצעקות, זה חלק מהעסק וזה כל היופי. דווקא בשידור הציבורי יש אפשרות לבדוק כל הזמן את גבולות חופש הביטוי, והניסיון הזה, זאת היתה כמעט שליחות. יצרנו ככה אמינות לשידור הציבורי. תמיד היתה תחושה שהיתה התערבות פוליטית ולמען האמת לא היתה. בכלל, חבורה כזאת של יוצרים, אסור להצר את צעדיה גם כשיש משהו שאתה חושב שיפגע באנשים".

אלא שמתברר שבכל זאת, בשלושה מקרים שונים, צונזרה התוכנית. מנכ"ל טלעד, עוזי פלד, היה הראשון שגנז מערכון. "הם היו פרועים מאוד ולא אישרתי מערכון אחד", נזכר פלד, "זאת היתה פרודיה על יהודים במלחמת העולם השנייה, ואני חשבתי שאין מקום לזה. אחר כך, כשהם היו בערוץ 1, ראיתי פתאום את המערכון הזה".

אלא שגם בערוץ 1 נפסלו שני מערכונים. בראשון, מערכון שצולם לערב יום הזיכרון, שוכבת קרן מור במראה של מרלן דיטריך על פסנתר, ושרה בקול עמוק, צרוד, את "באב אל ואד". המקרה השני היה אחרי עזיבתו של קירשנבאום. קרת כתב מונולוג שביצע נוי כשרק ראשו מציץ מהאדמה, ופצע ירייה פעור במצחו, על החייל במלחמה שמת ולא מבין למה.

"לא הבנתי מה כל כך פרובוקטיבי במסר שעדיף לחיות מלמות", נזכר קרת, "איתן ידע שהולך להיות בלגן, והפער הזה ביני ובין המציאות הרבה פעמים גרם לי לא להבין מה הולך לקרות". בסופו של דבר לא שודר המערכון בתוכנית, אבל כן בתוכנית שהגישה אז יעל דן בערוץ. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ