מתה העיתונאית הדה בושס

בושס היתה העיתונאית הראשונה שעסקה בביקורת טלוויזיה באופן קבוע. היא נודעה בסגנון כתיבתה החריף ובלשונה החדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העיתונאית ומבקרת הטלוויזיה הדה בושס מתה אתמול (ראשון) בגיל 79. בושס היתה מבקרת הטלוויזיה של עיתון "הארץ", והיתה העיתונאית הראשונה שעסקה בביקורת טלוויזיה באופן קבוע ומתמשך. סגנון כתיבתה היה חד וחריף, וקנה לה לא מעט אויבים.

בושס, ילידת 1933, נולדה בתל אביב וגדלה במושבה גדרה. בשנת 1953 החלה ללמוד היסטוריה וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר נישואיה עברה להתגורר בלונדון, שם השלימה את התואר הראשון שלה באוניברסיטת אוקספורד וסיימה תואר שני בספרות אנגלית. את עבודת התזה שלה כתבה על וירג'יניה וולף. בזמן שהותה ערכה ריאיון עם בעלה של וירג'יניה וולף, ליאונרד, שהתפרסם בעיתון "הארץ".

לאחר שהתגרשה בשנת 1959, חזרה לארץ ועבדה בכתב העת לספרות "קשת" שערך אהרון אמיר. בתחילה כמזכירת מערכת, ולאחר מכן כתבה מאמרי ביקורת בנושאי ספרות ואמנות. מ-1960 עבדה כמזכירת המוסף "תרבות וספרות" של עיתון "הארץ", שערך אז בנימין תמוז. מו"ל ועורך העיתון, גרשום שוקן, הטיל עליה לכתוב טור קליל בנושאי ארכיטקטורה, עיצוב ואופנה. לאחר מכן כתבה מדריך תרבות בשם "לאן ללכת", שפורסם במוסף "הארץ". בושס כתבה גם את מדור ביקורת הרדיו של העיתון וכשהתחילו שידורי הטלוויזיה צירפה לטורים גם ביקורת טלוויזיה.

העיתונאי גדעון סאמט, שעבד עם בושס ב"הארץ", סיפר אתמול כי היא "המציאה את הסגנון המכסח של ביקורות הטלוויזיה והרדיו החריפות, היא עשתה זאת בשמחה ובכישרון עוד לפני שזה הפך לז'אנר הביקורתי והמקובל".

בשעתו נטען שהשיר "גברת לוין" שכתב יהונתן גפן נכתב על בושס, אלא שגפן הכחיש זאת בספרו "חומר טוב".

בושס עבדה בעיתון "הארץ" עד ראשית שנות ה 90, ולאחר מכן עברה לשמש כמבקרת הטלוויזיה של ידיעות אחרונות. בהמשך אף כתבה במשך כמה חודשים טור בעיתון "אנשים".

סאמט סיפר עוד כי "גרשום שוקן היה מרותק על ידי שתי נשים בעיתון - הדה וסילבי קשת - ולרתק אותו היה דבר לא פשוט". לדבריו, "בהדה ובסילבי היה את הניצוץ הזה, שהפך לשריפות פה ושם".

הוא הוסיף כי "מי שהיה חופשי עם הדה, מצא אישה מרתקת שנהגה להצליף יותר משהצליפו בה, אולם נהגה כלפי עצמה כפי שנהגה באובייקטים שאותם היא ביקרה".

ב-1981 התפרסם ספר סיפורים קצרים פרי עטה - "ההר השלישי: סיפורים", בהוצאת ספריית הפועלים.

הלווייתה של בושס תתקיים היום בשעה 12:30 בבית העלמין בגדרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ