תוכניות בולטות במשדרי ערב יום השואה

סרט על "שינדלר הבריטי", צמד סרטים תיעודיים על האיינזצגרופן, "אדם בן כלב", המבוסס על ספרו של יורם קניוק ועוד

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

* "המשפחה של ניקי". יס דוקו, 21:00. ב-1939 יזם סר ניקולאס וינטון, סוכן מניות אנגלי ממוצא יהודי-גרמני, את הבאתם של 669 ילדים מצ'כוסלובקיה דרך גרמניה לבריטניה, והציל אותם מהנאצים. הצעיר בן ה-29 אירגן ויזות, תעודות רפואיות ואישורי כניסה למשפחות בריטיות עבור הילדים, שרובם יהודים. בתום המלחמה שב וינטון לחיי שגרה מבלי שסיפר למקורביו על המעשה. עשרות שנים מאוחר יותר מצאה אשתו בעליית הגג אוגדן מלא מסמכים, וב-1988 שידר הבי-בי-סי תוכנית מיוחדת ובה מפגש של וינטון, שאותו כינה טוני בלייר "שינדלר הבריטי", עם מאה מהניצולים. וינטון עדיין חי היום, הוא בן 103, ועדיין מעורב בתרומה לקהילה. את הסרט התיעודי ביים זוכה פרס האמי, מאטיי מינאץ', שאמו היתה בין הניצולים. סרט זה זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל "קארלווי ווארי" בשנה שעברה.

"המשפחה של ניקי". הציל ושכח

* "המפתח של שרה". יס 3, 22:00. סרט עלילתי זה מתרחש ביולי 1942, ערב גירוש היהודים מפאריס. ילדה ושמה שרה מבקשת להגן על אחיה הקטן. היא משכנעת אותו שיסתתר בארון, ונועלת אותו במפתח תוך שהיא מבטיחה לו שתשוב לשחרר אותו. שנים מאוחר יותר עיתונאית אמריקאית שחיה בפאריס עובדת על כתבה על אותו גירוש טראומטי, והתחקיר שלה מוביל אותה אל סיפורה של שרה ומגלה מה עלה בגורלה. במאי: ז'יל פאקה ברנרד.

* "הנאצים האחרונים". חינוכית 23, 22:20. אריברט היים כונה "ד"ר מוות" במחנה מאוטהאוזן, בשל הניסויים המזעזעים שביצע על קורבנותיו בעודם בחיים. צייד הנאצים, אפרים זורוף, מנהל מרדף ללכוד אותו.

* "אדם בן כלב". ערוצי הסרטים בהוט, 22:33. סרט מ-2008 עם ג'ף גולדבלום, המבוסס על ספרו של יורם קניוק, על יהודי שלפני השואה נחשב לגדול בדרני גרמניה ובזמן המלחמה אולץ על ידי מפקד מחנה הריכוז לחיות חיי כלב. לאחר המלחמה, בישראל של שנות ה-60, היה מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי לניצולי שואה.

* "איינזצגרופן - פלוגות המוות". ערוץ 1, 22:30. הבמאי הצרפתי יהודי, מיכאל פרוזן, מגיש צמד סרטים תיעודיים המנסים להקיף את הזוועות שחוללו פקודיהם של היידריך והימלר. מי היו האנשים הללו? ומה הפעיל אותם?

* "האחרונים מטרבלינקה". ערוץ 2, 22:35. שמואל ווילנברג וקלמן טייגמן בני ה-88 הם הניצולים האחרונים שנשארו בחיים ממחנה ההשמדה טרבלינקה. לפני 68 שנים הם השתתפו יחד במרד וברחו משם והשנה הם חזרו יחד למקום הארור שבו איבדו את משפחתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ