עושים צחוק מהנישואים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

נדמה שלערוץ 10 יש קיבעון בכל הקשור לחיי נישואים, זוגיות, הורות ומשפחה. אחרי שתי עונות של "בטבעת זו", תיעוד חופשת לידה, ניסוי בשם "61 ימים של אהבה" המאלץ בני זוג לקיים יחסי מין בכל יום וסדרה נוספת שתעסוק ביחסי אחים ומיועדת לעלות בעתיד, משודרת כעת הסדרה התיעודית "להציל את הנישואים".

הסדרה, שהערב ישודר הפרק השני שלה, מתעדת זוגות על סף פירוק המשפחה בניסיון אחרון להושיע, או להרוס סופית, את זוגיותם המתפוררת. בכל פרק עוקבת המצלמה אחרי זוג אחר, התנהלותו בבית ומחוץ לו, על ספת המטפל הזוגי, ועד לרגע ההכרעה - להמשיך יחד או לחוד. תוכניות תיעודיות כאלה מעלות שוב ושוב את התמיהה שלעולם אינה מוסברת - מה גורם לזוגות נורמטיביים, בעלי משפחות וילדים קטנים, לחשוף כך את הרגעים האינטימיים ביותר בחייהם. אבל קשה לומר ש"להציל את הנישואים" המציאה את הז'אנר. קשה גם לומר שזה מה שגורם לצופים לנוע באי נוחות מול המסך.

גילוי הלב של המתועדים בסדרה, כן עד כאב, הוא מעין בעיה נוספת. היא אינה טמונה בהם, כמובן, אלא במגבלות הז'אנר ובעיקר באופן שבו הסיפור שלהם נתפר לחבילה טלוויזיונית לא אחידה. משבר בחיי הנישואים שאותו עוברים בקושי, בכאב גדול, אנשים אמיתיים מול המצלמה לא יכול לדבר בשפה בידורית שבה מדברת לעתים הסדרה. קריינות דרמטית בדיקציה טלוויזיונית אופיינית, שנמסרת בקול רועם ובנימה דחופה, לא יכולה לכבד משפט כמו "בתום הטיפול הזוגי הם יידרשו להחליט אם הם נותנים צ'אנס לנישואים או מפרקים את החבילה", משום שמקומה בשעשועון או בתוכנית ריאליטי.

גם השיא הדרמטי, המכנס את מי מבני הזוג שמבקש להתמיד בנישואים לאולם שבו נישאו לפני שנים, נראה כתעלול עלילתי קיטשי. כשהתוכן האמיתי של הדברים כן כל כך, אותנטי באופן בלתי נתפש כמעט, צריך לצמצם את מוסיקת הרקע הדרמטית.

"להציל את הנישואים". ערוץ 10, 21:00

"להציל את הנישואים". קריינות דרמטית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ