"משפחה חורגת": ניו אייג' מביך, העיקר שתקנו משהו

בתחילה ניסתה תוכנית הקואצ'ינג של אלון גל לחסוך כסף למשפחות, בסוף היא יישרה קו עם הטלוויזיה המסחרית ועברה לערכים מופשטים כמו תקווה

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

אלון גל נכנס למשפחה הביתה ובערך הדבר השני שהוא שואל אותם זה: "כמה אתם משלמים פה שכירות?". לגל יש תירוץ - הוא קואצ'ר כלכלי וחשוב לו לדעת מה שכר הדירה כדי להבין את סדר הגודל של ההכנסות וההוצאות של הזוג שביקש את עזרתו. אבל מעבר לעניין המקצועי, אלון גל מגשים חלום ישראלי - לשאול אנשים כמה הם משלמים על הבית, לדעת כמה הם עושים בחודש, לברר כמה מס הכנסה מגלחים להם מהברוטו ואיזה דיל נתנו להם באורנג' או בהוט. מהבחינה הזאת לאלון גל יש מקצוע ישראלי מושלם: יש לו רישיון לחטט.

בתחילת דרכה של "משפחה חורגת", היה נכנס גל לבתים של ישראלים באוברדרפט ובונה להם תוכנית כלכלית שתאזן אותם. התוכנית לקחה על עצמה מנדט מצומצם יחסית - להפוך מינוס לפלוס. אותה תוכנית היתה אנומליה, היא פעלה בניגוד לטבע שלה. האינטרס של הטלוויזיה המסחרית הוא לגרום לנו לקנות יותר, לצרוך דברים שאנחנו לא צריכים, לחיות מעבר לגבולות שלנו. התוכנית של אלון גל לימדה אותנו לחסוך. זה אבסורד. איך תוכנית יכולה להגיד לנו שלטובת העו"ש צריך להתנתק מהכבלים, כשאחרי דקה בהפסקת הפרסומות - שמממנת את "משפחה חורגת" - מופיע תשדיר שאומר לנו שאנחנו חייבים אבל חייבים להתחבר ל"הוט"? אלון גל לא יכול היה להכריח משפחות חורגות לשתות מי ברז, כש"מי עדן" או "נביעות" פירסמו אצלו. מה שכן, הוא תמיד יכול היה להטיף נגד עישון. אסור לפרסם סיגריות בטלוויזיה ולכן דמם של יצרני הסיגריות ומגדלי הטבק מותר.

מאז תחילתה, "משפחה חורגת" התרחקה מהמודל הלא-טבעי שלה ויישרה קו עם תעשיית האשליות של הטלוויזיה. בעונות האחרונות וגם בנוכחית, גל מתעסק פחות בהוצאות והכנסות ויותר בניסיון למכור למשפחות איזה ערך מופשט שחסר להם - אהבה, יציבות, אחווה, ביטחון, תקווה. לשם כך הוא משתמש בשיטות ניו אייג' מביכות לעתים, כאלה שנהוגות בגיבושונים של חברות היי-טק. אמש הוא לקח את הזוג איליי ואמילי למסע בטבע והעמיס עליהם שקים שסימלו את מטלות הבית המכבידות על אמילי. הוא הכניס את איליי לזירת איגרוף וגם ביקש ממנו לקפץ ולהשתטות כדי להבהיר איזו נקודה. לצד הקואצ'ינג הרוחני-מקושקש, גל מעדיף להגדיל את ההכנסות של הזוג ולא להיכנס להם לחשבון ההוצאות. אם הם רוצים להתחבר לכבלים, שיהיה לבריאות להם וגם להוט. זה כבר ההיגיון הכלכלי של אלון גל ושל רשת, לא של איליי ואמילי. למרות ההתרחקות מהבסיס הצנוע, זו עדיין תוכנית ריאליטי נעימה, מרתקת, עדינה ולא בומבסטית, במודל הבריטי החמוד והרגוע. כמו הזוגות שבהם היא מטפלת, גם "משפחה חורגת" צריכה לזכור את מידותיה ולשמור על צניעות. זה המודל לשגשוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ