מכרז ההפקות של הטלוויזיה החינוכית הוקפא בעקבות גירעון תקציבי. למכרז, שפורסם בפברואר, ניגשו למעלה מ-20 חברות הפקה שהעבירו הצעות להפקת כ-120 סדרות, חלקן באופן עצמאי וחלקן כקופרודוקציה. הגירעון, בסך 5-10 מיליון שקל, נוצר בין היתר, עקב קיצוץ של 16 מיליון שקל מהתקציב, תביעות של גורמים עצמאיים, והתחייבויות שניתנו על בסיס תקציב גדול יותר.

בעקבות המצב התלהטו הרוחות בשוק ההפקה והיוצרים זועמים. "זו חרפה שקובלנץ (אלדד קובלנץ מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית - א.ג.) מתעסק בשידור חי של השקת חוג תנ"ך לזכרו של אבא של שרה נתניהו במקום להחזיר תשובה לעשרות יוצרים ומפיקים שהגישו לו הצעות לתוכניות וסדרות", אומר מקור בשוק ההפקה, תוך התייחסות לכוונת החינוכית לשדר את השקת החוג לזכרו של אבי אשת ראש הממשלה. בהמשך בוטל השידור.

"הטריק הנלוז של לפרסם מכרז, לטרטר יוצרים, להושיב אותם לכתוב הצעות ולתקצב אותן, להופיע בפרזנטציה - כל זה ללא תשלום - ואז להחזיק אותם כבני ערובה מבלי להחזיר תשובה במשך חודשים, חייב להיעקר מהשורש. אם לחינוכית אין כסף, מוטב שתיסגר", הוסיף המקור. הליך המכרז, אליו יצאה החינוכית, בין היתר, בגלל מחויבויותיה לרכש הפקות חיצוניות, פורסם בתחילת השנה אולם הוקפא בתקופה האחרונה. תקציב הטלוויזיה החינוכית, המועבר ממשרד האוצר, עמד בשנים האחרונות על 88 מיליון שקל. אולם השנה נכנס לתוקפו קיצוץ של 16 מיליון שקל מהתקציב, עליו הוסכם בשנה שעברה, לנוכח המעבר משידורים אנלוגיים לדיגיטליים וייתור הצורך בתשלום אגרות על תדרים ותשתיות.

התשלום לספקי התשתית הופסק כבר באמצע 2010, עת סיים ערוץ 1 את שידוריו האנלוגיים, ואותם כספים, שהיוו חלק מתקציב החינוכית, הועברו למחלקת התוכן. בכיר לשעבר בחינוכית מעיד כי "חלק מכספים אלו כבר שימשו לתוכן בעבר". יתר על כן, הוצאות השכר, שמוערכות בכ-60% מהתקציב הראשוני של החינוכית לא פחתו, כמו גם ההוצאות האחרות כך שייתרת התקציב ככל הנראה לא תאפשר את חידוש המכרז.

מנכ"ל החינוכית אלדד קובלנץצילום: דניאל בר און

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "לא בוצע שום קיצוץ בתקציב הטלוויזיה החינוכית, למעט התאמת עלויות השידור לעלויות החדשות של רפורמת עידן+. נדגיש כי החינוכית חייבת להתנהל באיזון תקציבי בהתאם לגודל תקציבה. מעבר לכך, אין כל סיבה לקיצוץ בתקציב ההפקות וככלל שיש כזה הרי שזה בוצע במסגרת שיקול הדעת הפנימי של החינוכית".

מהחינוכית נמסר בתגובה כי "לצד הרצון הרב והשאיפה לשיפור מתמיד ושדרוג ההפקות בערוץ לטובת כלל צופיו, יש לחינוכית גם מגבלות, דרישות מצד הרגולטור והתחייבויות אחרות. החינוכית לא הייתה ולא תהיה הפתרון לכלל המצוקות בענף ההפקות, ובטח שלא הפתרון למשבר הגדול בשוק הטלוויזיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ