חידושים בהולמס פלייס: ראיון עם כוכב "שרלוק"

הוא ידע שהסדרה "שרלוק" תהפוך אותו למפורסם, אבל לא שיער את מחיר החשיפה. בנדיקט קמברבאץ' מספר על הזדהותו עם הבלש הספרותי

דייב איצקוף, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייב איצקוף, ניו יורק טיימס

בנדיקט קמברבאץ' כנראה לא יודע לשמור סוד, אם הוא מגלה בשמחה מהי השיטה היעילה ביותר לחלץ מפיו סודות. כשהוא מתבקש, בנימה שובבה למדי, לספק מידע על אחד הפרויקטים החדשים הרבים שאינו רשאי לדבר עליהם, קמברבאץ', שחקן בריטי בן 35, נותן תשובה קונדסית לא פחות.

"גם אם תתקע לי סכין ברגל לא אגלה לך", הוא אומר בראיון בווניס שבקליפורניה. "אבל אם תמשוך לי בשיער בצורה מסוימת, אפול על ברכי ואתחנן לרחמים. יש לי זקיקים רגישים מאוד".

במקום עמוק יותר בראשו טמונים פרטים חשובים רבים שעבודתו מחייבת אותו להסתיר אותם מעין. הוא אינו רשאי להרחיב את הדיבור על תפקידו הכפול כבעל אוב ודרקון מדבר בעיבוד הקולנועי של פיטר ג'קסון ל"הוביט", והוא יכול לדבר עוד פחות על התפקיד שצילם בסרט ההמשך של ג'יי-ג'יי אברמס בסדרת "מסע בין כוכבים" ("אין לי ברירה אלא להיות טיזר", הוא אומר, בשמחה יותר מאשר בהתנצלות).

מה שקמברבאץ' יכול לאשר הוא שהתפקידים המתוקשרים האלה נפלו בחלקו בעקבות הצלחת "שרלוק", סדרת הטלוויזיה הבריטית שהוא מגלם בה את שרלוק הולמס בגרסה משודרגת, קולית ועכשווית, גם אם רציונלית מאוד. מחר תעלה בהוט3 העונה השנייה של הסדרה.

חקיין בלתי נלאה

בבריטניה, שם משודרת הסדרה בבי-בי-סי 1, נותרו בתום העונה הראשונה מיליוני מעריצים המשתוקקים לדעת איך תיפתר התעלומה המותחת. הסדרה הזניקה את קמברבאץ' (שכבר מצוי בסוד ההתפתחויות העלילתיות בה) משחקן מוערך למעמד של כוכב-על.

והוא אינו מסתיר את תשוקתו לראות את "שרלוק" זוכה בשבחים דומים במולדתן של הסדרות "מד מן" ו"משפחה מודרנית". "אני רוצה מאוד שאמריקה תתאהב בסדרה", הוא אומר. "כבר יש לה מעמד של סדרת פולחן, אבל אני מת שהיא תחדור למיינסטרים הפעם. אני חושב שהיא ראויה ואיכותית והיא שייכת למיינסטרים".

בפגישה פנים אל פנים, קמברבאץ', רזה ושרירי, חולק עם הולמס את המבט הנוקב והקול המהדהד והמאיים, אך הוא חמים ומרדני יותר. הוא פטפטן גדול, כך הוא מצהיר על עצמו, וחקיין בלתי נלאה, שבמשך שעה מספיק לאמץ את קולה הצפצפני של נערה קליפורנית מעריצה; את המבטא הסקוטי של ידידו ועמיתו השחקן ג'יימס מקאבוי; את הדיבור המסונתז של סטיבן הוקינג, שאותו גילם בסרט טלוויזיה בריטי; ואת חיתוך הדיבור המהיר  שמאפיין הן את אברמס והן את סטיבן ספילברג, שביים אותו ב"סוס מלחמה".

בתזזיתיות דומה עבר קמברבאץ' בשנה וחצי האחרונות מתפקיד לתפקיד, והופיע בהפקות תיאטרון בריטיות כגון "פרנקנשטיין" (שעליו קיבל השנה את פרס אוליבייה עם ג'וני לי מילר, שכיכב לצדו); בגרסה טלוויזיונית חדשה ל"s End'Parade", עיבוד של טום סטופרד לרומנים שכתב פורד מדוקס פורד; ובסרטים כגון "סוס מלחמה" ו"החפרפרת".

בדצמבר האחרון, כשנפש בגלוסטרשר שבאנגליה, התבשר שאברמס מבקש שישלח לו קלטת בתור אודישן לתפקיד ה"בחור הלא כל כך טוב" (במלותיו של קמברבאץ') בסרט ההמשך של "מסע בין כוכבים" ­ ולא הצליח למצוא מישהו שיצלם אותו.

"אנחנו חוגגים את החג הפולחני היהודי-נוצרי שנקרא חג המולד, ושובתים מכל מלאכה", אומר קמברבאץ' בסרקזם. "לעומת זאת, כמה אנשים בחלק הזה של העיר" ­ הוא מצייר בידיו עיגול באוויר של לוס אנג'לס ­ "שמכורים לבלאקברי שלהם, לא שובתים".

ערב אחד, במטבח של ידיד, הקליט קמברבאץ' העצבני והעייף את האודישן שלו באייפון ­ "הייתי מותש לגמרי", הוא אומר, "וראו את העייפות במשחק שלי" ­ ושלח אותו לאברמס, ואז נאמר לו שהבמאי גם הוא בחופשה.

 אברמס, שראה את ההקלטה כעבור כמה ימים וקיבל את קמברבאץ' לתפקיד, כתב במייל שזה היה "אחד המבחנים המרתקים ביותר שראיתי אי פעם". אבל אברמס כבר הכיר את כישוריו של קמברבאץ' מ"שרלוק", שבעונה השנייה שלה בבריטניה משכה עשרה מיליון צופים, שצפו בכל אחד משלושת הפרקים ששודרו בינואר, כל אחד מהם בן 90 דקות.

סטיבן מופאט, מפיק הטלוויזיה שיצר את "שרלוק" עם מארק גאטיס, זיהה בקמברבאץ' תכונות דומות אחרי שראה אותו מגלם דמות שקטה ומפחידה ב"כפרה". "הוא נראה מטורף", אומר מופאט, שגם הפיק את הגרסה המחודשת והמצליחה של בי-בי-סי לסדרה "ד'ר הו". "הקסם שלו הוא אינטלקטואלי. הוא לא יפה במובן המקובל. הוא לעולם לא יגלם אדם רגיל".

מופאט ­ שלא נפגש עם שום שחקן אחר בעניין התפקיד ­ אומר שראה בקמברבאץ' שחקן שמתאים באופן אידיאלי לגלם את הולמס, אבל גם זיהה שהוא בשל לתפקיד שיביא לו פרסום רב. "ילדים קטנים רוצים להיות גיבורים", הוא אומר. "גיבור יכול ללבוש את המעיל ולהסתובב בארשת של חשיבות, ובנות חושבות שהוא סקסי. שחקן שמגלם את סטיבן הוקינג יכול להרוויח מזה הרבה דברים, אבל זה כנראה לא אחד מהם".

קמברבאץ' הבין גם הוא ש"שרלוק" יפרסם אותו בקנה מידה שלא הכיר. "ידעתי שהסדרה תאיץ את ההתקדמות שלי", הוא אומר. "וחשבתי שאני מוכן לזה". אבל החשיפה הגדולה שהתלוותה לפרסום הפתאומי גרמה לו לשנות את דעתו. כתובת ביתו בלונדון נהפכה לנחלת הכלל כשהגיש בקשה להרחיב את דירתו ולצרף אליה את הדירה שמתחתיה, ופרידתו מבת זוגו שהכיר מאז הקולג' נדונה בהרחבה בצהובונים.

מאז הגיע לקליפורניה לעבודה ב"מסע בין כוכבים", קמברבאץ' מספר, "הרבה אנשים כתבו באינטרנט שאני מוכר את נשמתי להוליווד ושאני יוצא עם דוגמנית ונעשיתי לקלישאה מהלכת. זה נחמד". הוא גם גילה אתר אינטרנט שהצמיד להבעות הפנים שלו מתוך "שרלוק" תמונות של לוטרה בתנוחות דומות. הוא אומר שזה "מבריק" ו"פנטסטי".

מקאבוי, שהופיע לצד קמברבאץ' ב"כפרה" וב"Starter for Ten", אומר שהאתגר הקשה ביותר שניצב בפניו לא היה העין הבוחנת של המעריצים והתקשורת אלא דרישה שהציב לעצמו להגשים את ציפיותיהם של חבריו השחקנים. "השחקנים שסביבך מסתכלים אליך ואומרים, 'בסדר, קיבלת הזדמנות ויש לך יכולת ­ קדימה, אתה צריך להיות טוב כל פעם מחדש'", אומר מקאבוי.

אבל מאז שאני מכיר את קמברבאץ', מוסיף מקאבוי, הוא עובד ברציפות בתפקידים נחשקים רבים ו"תופס בתעשייה עמדה שרוב האנשים היו שמחים להיות במקומו, ולכן אני חושב שהוא רגיל להתמודד עם לחץ כזה".

העונה השנייה של "שרלוק", המציגה גרסאות של המאה ה‑21 להרפתקאות הקלאסיות של הולמס "שערורייה בבוהמיה", "כלבם של בני בסקרוויל" ו"הבעיה הסופית", מספקת לקמברבאץ' עוד הזדמנות לעצב את דמות הבלש היועץ כצעיר יהיר.

מאחורי החזות הקרה

הולמס, שוב בלוויית ד"ר ג'ון ווטסון (מרטין פרימן), נסחף עוד יותר ליריבות שבינו לבין הארכי-נבל ג'ים מוריארטי (אנדרו סקוט) ופוגש את איירין אדלר המסתורית (לורה פאלוור), שמעוררת בו רגשות חמים למדי מאחורי החזות קרת המזג. "המוח הוא מוקד המשיכה ביניהם", אומרת פאלוור. "אחרת זו היתה פשוט אפיזודה חולפת בין שני אנשים שרוצים לקרוע את הבגדים זה מעל זה, וכולנו מכירים את זה".

הולמס אמור להיות אדם שכישוריו החברתיים לקויים, אבל קמברבאץ', שהיה מועמד לפרס בפטא הבריטי על תפקידו, דחה פרשנות פופולרית שלפיה הדמות לוקה בתסמונת אספרגר. "הוא סוציופת בתפקוד גבוה", הוא אומר. "הוא מזלזל בקודים המקובלים של התנהגות, נימוס, נחמדות. הוא רוצה להגיע לעיקר. הוא רוצה שהכל יתנהל יותר מהר ויותר טוב ויותר טהור".

קמברבאץ' יכול להבין ללבה של הדמות, לפחות מבחינה זו. הוא מספר על אירוע שקרה בינואר בטקס גלובוס הזהב, שבו המפיקה הבכירה של "Masterpiece" ברשת פי-בי-אס, רבקה איטון, התגרתה בו בחיבה כשהוענק הפרס לסדרה "אחוזת דאונטון". הוא אומר: "הסתכלתי בפרס ואמרתי: 'לכי מפה, אשה. תחזירי אותו כשיהיה כתוב עליו 'שרלוק הולמס' או סטיבן מופאט או השם שלי ­ מישהו ראוי יותר מהגרסה המחודשת ל'אחוזת דאונטון'".

הוא מפגין דיפלומטיות שאינה מאפיינת את הולמס, ונמנע מלהוסיף לדבר על סדרת הטלוויזיה המתחרה. "אני מכיר יותר מדי אנשים שעובדים בה", הוא אומר. "בעיני העונה הראשונה שלה היתה טובה. זה מה שאני מוכן להגיד".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ