ראיון |

ההזדמנות האחרונה של צ'רלי שין

יותר משנה אחרי הפיטורים המתוקשרים מ"שני גברים וחצי", צ'רלי שין חוזר עם סיטקום חדש ומצופה. בראיון הוא מסביר למה קשה לו כל כך להתבגר

דייב איצקוף, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייב איצקוף, ניו יורק טיימס

קשה להאמין שצ'רלי שין עומד לככב בסדרת טלוויזיה נוספת. קשה להאמין שכשנה לאחר שפוטר מתפקידו ב"שני גברים וחצי", שזיכה אותו בפופולריות עצומה ובמשכורת שמנה עד טירוף, הופיע בראיונות רבים במשך שבועות ספורים ונראה בהם כמין שד מיובש שפולט צירופים בלתי נשכחים כגון "tiger blood" ו"winning", ואז יצא לסיבוב הופעות במופע קטסטרופלי ­ ערוץ כבלים, אולפן וחברת סינדיקציה חשבו שכדאי להחזיר אותו ללוח השידורים מהר ככל האפשר.

קשה להאמין שצ'רלי שין עדיין חי. אבל הוא כאן, נראה מלא חיים אף כי בעיניו עדיין יש מבט משוגע. הוא מתרווח לו בשלווה באוהל מחוץ לאולפן מרוחק בסן ואלי שבלוס אנג'לס, שם הוא עסוק בצילומי הסדרה החדשה שלו, "Anger Management" (ניהול כעסים) בערוץ FX,, לאחר שסיים יום שלם של עבודה על הפרק העשירי.

אין שום כוכבות פורנו או צלמי פפראצי בסביבה בערב האביבי הקריר הזה: רק שין, בן 46, בכיסא נוח, מעשן בשרשרת סיגריות בחברת איש יחסי הציבור שלו, לארי סולטרס; מנהל הרשתות החברתיות שלו וחברו לבילויים, בוב מרון; ואחיינו, טיילור אסטבז, בן 27 שדומה שתי טיפות מים לאביו, אמיליו.

צילום: ניו יורק טיימס

בסמוך חונה האוטובוס שמוביל אותו להופעות, המעוטר בציורי תרנגולי הודו שציירו ילדיו הקטנים בעזרת שבלונות ידניות. קודם חילק שין לנוכחים באוטובוס כוסות בירה. עכשיו, בחוץ, הוא נושא נאום מאולתר על אימוני אמנויות הלחימה שעבר לקראת הסרט "לרקוד עם לוחמים"; מספר למה הוא רואה בעצמו מהמר שפרש (ולא שהשתקם); ולמה, למרות ההיסטוריה רצופת השימוש בסמים, השיקום והחזרה לדרכיו הישנות, הוא אינו צריך לספק למעסיקיו החדשים הוכחות לבריאותו.

"אז הם לא היו צריכים לקחת אותי לעבודה", הוא אומר וצוחק, וחוזר על המשפט לשם ההדגשה. "הם ידעו עם מי יש להם עסק והם יודעים שאתי הדרך לא תמיד נטולת מהמורות".

יש לשין כמה סיבות טובות לרצות שהסדרה החדשה, שתעלה בארצות הברית בשבוע הבא, תצליח ללא תקריות לא נעימות, ולא רק משום שחלק ממנה הוא בבעלותו. זו ההזדמנות שלו לשחזר את מורשתו לאחר פרישתו השערורייתית מ"שני גברים וחצי". הזדמנות אחרונה, אם הסדרה החדשה אמורה להיות, כפי שהוא נשבע, "שירת הברבור" של קריירת המשחק שלו.

אבל השהות במחיצת שין, אפילו לפרק זמן קצר, מלווה באנרגיה לא צפויה וחסרת מנוחה; אתה לא יודע אם אתה החבר הטוב החדש שלו, הקהל שלו או השבוי שלו. החוויה מזכירה את הקטע שבו אביו, מרטין שין, מגיע לכפר המרוחק ב"אפוקליפסה עכשיו", שבו מטורף שולט בחסידים שסוגדים לו ללא שום פקפוקים. כל הסובבים את צ'רלי שין מקשיבים למוצא פיו, אבל למי הוא עצמו מקשיב?

"הקולות, בן אדם, הקולות", אומר שין. "לא, אני צוחק". הוא צוחק, ובני לווייתו יודעים שמוטב שיצחקו גם הם, אחרת אולי יספגו מהלומה.

יום הצילומים היה יוצא דופן מבחינת שין, משום שהוא התנהל ללא אירועים מיוחדים, כמו כל סיטקום המצולם ברחבי העיר. הוא בא למקום בערך ב‑9:30, בחולצה שאינה תחובה למכנסיים ובכובע מצחייה ועליו הקמיע המנופף בגרזן של תקליטי פסיכופתיק, חברת התקליטים של צמד ההיפ-הופ "אינסיין קלאון פוסי" והצטרף לחבריו השחקנים לקריאת התסריט. ב‑12 השעות הבאות צולמו שש-שבע סצינות שכולן ממוקדות בדמותו, צ'רלי גודסון, ובכמה מהם השתתף גם מרטין שין, המופיע בסדרה כאביו המנוכר של צ'רלי.

בגלל הכעס

בסדרה, עיבוד בקווים כלליים לסרט מ‑2003 עם אדם סנדלר וג'ק ניקולסון (שנקרא בארץ "סדנה לעצבים"), צ'רלי שין מככב כשחקן בייסבול מבטיח לשעבר, שבהתקף זעם ניסה לשבור מחבט על רגלו וריסק בטעות את ברכו. עכשיו הוא עובד כמטפל ומייעץ לחבורת מטופלים מוזרה, ובתוך כך מנסה לשמור קשר עם אשתו לשעבר (שוני סמית) ועם בתם המתבגרת (דניאלה בובדילה), בה בעת שהוא שוכב עם הפסיכולוגית שלו (סלמה בלייר).

שין אומר שהיה לו חשוב שלסדרה תהיה "אווירה של כפרה". גודסון "איכזב הרבה אנשים", הוא אומר. "הרבה אנשים האמינו ותמכו בו, והוא חיסל את הקריירה שלו בגלל הכעס הבלתי נשלט שלו".

ושין יודע שיש לו על מה לכפר. לאחר שנעצר על תקיפת אשתו אז, ברוק מולר, באספן שבקולורדו, וסולק מסוויטת מלון מבולגנת בעקבות מה שהיחצן שלו כינה "תגובה אלרגית לא רצויה לתרופה", הוא פוטר במארס 2011 מ"שני גברים וחצי", סיטקום מצליח של סי-בי-אס שכיכב בו מ‑2003. פיטוריו באו בעקבות סכסוך ממושך עם צ'אק לורי, מיוצרי הסיטקום, והסתיימו בהודעה של מחלקת הטלוויזיה של האחים וורנר, מפיקת "שני גברים וחצי", שנאמר בה ששין מפגין "הרס עצמי מסוכן".

לגרסת שין ומחנהו ­ סי-בי-אס והאחים וורנר סירבו להגיב לכתבה ­ היחסים בין שין ללורי הידרדרו משום שלורי לא הניח לשין לתרום את חלקו כיוצר ל"שני גברים וחצי" (לעומת זאת, אשטון קוצ'ר, שהחליף את שין בסדרה, קיבל קרדיט לתסריט באחד הפרקים).

מתוך "שני גברים וחצי"

לאחר מכן נסחף שין במערבולת של שימוש בחומרים ממכרים ולורי לחץ עליו להצטרף לארגון אלכוהוליסטים אנונימיים, דבר שהשחקן הבהיר שאין בכוונתו לעשות, אף שבאולפן התקיימו פגישות של הארגון. ספר ההדרכה של הארגון, אומר שין, נכתב בידי "שיכור  שלקח אסיד ושכב עם הנשים של כולם" ("זה נכון, בן אדם", הוא מוסיף. "מצטער").

מארק בורג, מנהלו של שין מאז שנות ה‑90, אמר כי אף שחשש ששין מזיק לקריירה שלו, היה עליו להניח למצב להיפתר מאליו. "הוא נתן ליצרים שלו להשתולל", אומר בורג, "אבל בסופו של דבר האבק שוקע. הייתי מוכרח לתת לצ'רלי לעשות מה שהוא רוצה, בידיעה שבמוקדם או במאוחר ניפגש ונגיד, 'בסדר, מה הלאה?'".

בורג אומר שהאחים וורנר סירבו להצעתו של שין לקצץ את משכורתו השבועית ב‑500 אלף דולר (מחוזה שלפיו ישולמו לו 100 מיליון דולר בפרק זמן של שנתיים) אם יוכל להקליט את הסצינות ללא נוכחותו של לורי. כששין התפכח ונגמל במשך הפסקה מזורזת והיה מוכן לצלם את שמונת הפרקים שנותרו, מספר בורג, לורי רצה לכתוב ארבעה בלבד. הם לא הגיעו לפשרה, והעונה התמוטטה.

שין אינו נשמע מתגעגע לתקופה שלו ב"שני גברים וחצי", שבה צפה ב"פראים האלה" נאבקים על "זבל ומתעקשים שעשו את המיטב, וזה לא נכון". אבל זמן קצר לאחר שאמר את הדברים, הוא מוסיף בעדינות שהוא צריך "לכתוב לצ'אק מכתב" או "לפגוש אותו באיזה מקום, רק להגיד, 'שמע, בן אדם, לא כועס עליך".

לורי סירב להגיב, אבל מהעובדה שליהק את קאתי בייטס לתפקיד רוח הרפאים של דמותו של שין אפשר ללמוד לא מעט על מידת העניין שהוא עשוי לגלות בפיוס.

מרון, אדם נמרץ בעל שיער מדובלל וזקן זיפני, הכיר את שין לפני כשמונה שנים, לאחר שמכר לו שעון לאספנים באי-ביי. מרון עדיין מחזיק בסוכנות השעונים שלו, אבל בימים אלה הוא גם מתחזק את חשבון הטוויטר של שין ("אני צריך שיהיה מישהו ביני לבין 'שלח' בשלוש לפנות בוקר", אומר שין).

לאחר כניסתו הטעונה של שין לעולם הרשתות החברתיות, הם עדיין לא מצאו דרך להרוויח כסף מ‑7.4 מיליוני העוקבים של שין בטוויטר. אבל מרון מציין שמהתפקיד הזה הוא הגיע לתפקיד של מפיק בפועל בסדרה החדשה, "קידום לא רע, נכון?"

הוא גם התלווה אל שין בסיבוב הופעות באביב 2011 ושמו "טורפדו האמת האכזרי שלי/תבוסה אינה אחת האופציות", שבו עשה שין בעצם מה שהתחשק לו. המופעים ספגו ביקורות קשות על היותם מרושלים, ושין מודה עכשיו שהם היו צעד שגוי. "המינגוויי אמר שכדי להיות בן אדם אתה צריך לטעת עץ, ללחום בשור ולהוליד בן", אומר שין. "אני מתכוון להחליף את החלק של השור בזה שהעיפו אותי מהבמה בדטרויט בקריאות בוז".

אבל סיבוב ההופעות, הוא אומר, היה הכרחי מבחינה כספית כי באותה תקופה האחים וורנר מנעו ממנו קבלת כספים שהיה זכאי לקבל מ"שני גברים וחצי" (תביעה בגין כספי פיצויים שהגיש נגד האולפנים יושבה בפשרה תמורת 25 מיליון דולר, על פי הדיווחים).

חודשים רבים קודם לכן הכין בורג תוכנית מגירה. כששין גילה שהוא מחוסר עבודה, נסגרה עסקה עם האולפנים העצמאיים ליונסגייט כמפיקה ועם חטיבת ההפצה שלה, דבמאר-מרקורי, כמפיצה של עשרה פרקים בסדרה "Anger Management" שישודרו בערוץ FX. אם לפרקים האלה יהיו אחוזי צפייה גבוהים יופקו עוד 90 פרקים מהסדרה. אבל לעומת סיטקום רגיל, שמסוגל להגיע למספר הזה בתוך חמש שנים, "Anger Management" תפיק אותו בשנתיים, וכך יהיו בה מאה פרקים שאפשר יהיה להפיץ בסינדיקציה מ‑2014.

למרות החודשים השערורייתיים בחייו של שין לפני ההסדר, באולפני ליונסגייט רצו  לסגור אתו את העסקה במהירות. "אחרת, בהתחשב בפופולריות ובהצלחה שלו, צ'רלי מן הסתם לא היה צריך אותנו, אם לדבר בכנות", אומר קווין בגס, נשיא קבוצת הטלוויזיה של ליונסגייט. "הוא היה יכול להשיג פיילוט בכל מקום, ולקבל שכר עצום".

ג'ון לנדגרף, נשיא FX, מסכים ששין אינו שחקן שצריך "להרשיע ולהגלות ולזרוק את המפתח". "אדם רוצה להמשיך להתקיים, רוצה להמשיך לעסוק במקצוע שלו, רוצה לצמוח ולהתפתח מבחינה יצירתית ואישית", אמר. "אני אמור לשפוט אותו ולהגיד לא?"

מתברר שגם לא היה קשה במיוחד למצוא שחקנים שייאותו להופיע לצד שין ב"ManagementAnger". סמית, שמככבת לצדו, אמרה שהיא גרה "בחור עם שלושה ילדים", ולא היתה מודעת למעלליו של שין כשהוזמנה לבוא לאודישן. היא מספרת: "ראיתי את צ'רלי, ואמרתי לעצמי, 'אבינו שבשמים, בבקשה ענה לתפילתי", כדי שיבחרו בה.

בלייר, שביולי ילדה את ילדה הראשון, אומרת שהיתה "בהריון, ולכן הייתי בעולם משלי" כששין התפרק לגורמים לעיני כל. "זה היה מחקר רב ערך באמנות המיצג", היא אומרת.

ברוס הלפורד, יוצר הסדרה והמפיק בפועל שלה, הוא אחד מהאנשים הרבים הקשורים בסדרה שאומרים שאם יחליטו להפיק מאה פרקים ממנה, ההמשכיות של לוח הזמנים של ההפקה בשנתיים הבאות תיטיב עם שין, שהמהימנות אינה אחת התכונות החזקות שלו.

צ'רלי שין ב"שלושת המוסקטרים"

"יש שנתיים עד לסינדיקציה", אומר הלפורד, שהפיק את "התוכנית של דרו קארי" ואת "George Lopez". "התגמול הוא בהישג יד, ופחות צפוי שהרעיון ידכדך אותו ושהוא יקום בבוקר ויגיד, 'אין לי כוח ללכת לעוד יום עבודה'".

ערוץ FXישדר את הסדרה בימי חמישי, כחלק מערב קומדיות, אחרי שידורים חוזרים של "שני גברים וחצי" עתירת הרייטינג ולפני "וילפרד" ו"לואי"; כרית ההגנה הזאת תספק ל"Anger Management" סיכוי טוב יותר להיבחר להפקה של מאה הפרקים. אבל איש אינו יודע באמת מה יקרה אם ההחלטה הזאת תתקבל. "לפעמים כיף יותר לצפות מהשוליים כשמישהו אחר מהמר על החווה שלו", אומר לנדגרף. "זה קצת יותר מלחיץ כשאתה עצמך מהמר על החווה שלך".

מפחד להצביע

בשיחה טלפונית עם מרטין שין כמה שבועות לאחר שהשתתף בצילומי הפרק בסדרה, היה ברור שההתמוטטותו הפומבית של צ'רלי ותגובתו לה הן עדיין נושאים רגישים. "אתה יכול לדמיין איך הרגשתי", אמר, "דאגנו מאוד, אבל היינו צריכים לתת לזה לקרות".

הוא סיפר שצ'רלי היה שחקן בייסבול מוכשר שהתכוון להיות מקצועני בתחום, עד שהצלחותיו במשחק, בסרטים כגון "השחר האדום" ו"פלאטון" הטו אותו לנתיב אחר. בגאווה הוא ציין שאחיו של צ'רלי, רמון אסטבז, משמש מפיק ב"Anger Management", ואחותו, רנה אסטבז, היא תסריטאית בסדרה. "הוא בהחלט לא זקוק לאישור שלי, אבל הוא בוחר לשהות במחיצתי, וזה גורם לי סיפוק גדול", אמר מרטין שין. "כולנו דואגים לו ואוהבים אותו ומוקירים אותו. אנו שמחים מאוד שהוא הכניס אותנו לפרויקט החדש שלו".

בתוך האוהל שלו, צ'רלי שין אומר נחרצות שלא חויב לעבור בדיקות סמים בזמן עבודתו בתוכנית. "זו חדירה לפרטיות, בן אדם, חדירה גמורה לפרטיות", הוא אומר (מרון מוסיף ששין עבר בדיקות סמים אקראיות בסיבוב ההופעות שלו, "ובשלב מסוים, הוא פשוט אמר, 'טוב, די'"). לשאלה אם הוא מרגיש שיצליח להישאר נקי זמן ממושך משיב שין, "אני לא יודע מה זה נקי". הוא בטוח שמעריציו יבואו בעקבותיו ל"Anger Managenent", ושהם סלחו לו לא רק על ההתמוטטות אלא גם על העובדה שאיים באלימות על מולר ועל אחת מנשותיו הקודמות, דניס ריצ'רד, שממנה התגרש ב‑2006.

"אני מתקן את המצב", הוא אומר על גרושותיו. שין נראה בטוח שכשיסיים את העבודה על הסדרה, הוא יפרוש ממשחק ויתחיל לעסוק במשהו אחר, וחייו יהיו מלאים בעיקר ב"משחקי כדורגל ומגרשי משחקים" עם בנותיו מריצ'רדס, סם, בת שמונה, ולולה, בת שבע, ובניו התאומים ממולר, בוב ומקס (לשין יש גם בת בת 27, מקשר קודם).

צ'רלי שין בסרט "יחידת אריות הים", 1990

כששין נשאל מה יעשה בתום הסדרה, מרון מצמיד אקדח מדומה לראשו ולוחץ על ההדק. אך שין אומר שלא יהיה לו קשה לפרוש מהמשחק, ויהיה לו קל עוד יותר להשיל מעליו את מעמד הסלבריטאי, שמנוגד לתפישה שלו את עצמו.

"כאן בפנים", הוא אומר, "בלי קשר לתדמית הציבורית, אני עדיין הילד בן השבע שיושב בסוף הכיתה ומפחד להצביע. אני לא רוצה שזה ­ כל זה ­ יחסל את הילד, כי זה עלול לקרות, ואני מסרב להתבגר".

איש לא יופתע אם שין לא יקיים את הנדר הזה, אבל האינטראקציה בינו לטיילור אסטבז, אחיינו, מציגה את הנדר באור סביר. אסטבז ישב בשקט משועשע במשך רוב הראיון, ושין עשה כמה ניסיונות לגרור אותו לשיחה, התגרה בו ודיקלם באוזניו קטע מפורט מהסרט "Sorcerer" של ויליאם פרידקין מ‑1977, אחד הסרטים האהובים על שין. כשאסטבז פתח סוף סוף את פיו ודיבר, הוא אמר לדודו, בדרכו, שהוא מתרשם מהגינותו. "לכל אדם יש זכות לחיות", אמר לשין. "כולנו שונים וכולנו אותו דבר. אבל אתה שונה במיוחד".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ