יוזמת חקיקה: גוף ממשלתי מאוחד יפקח על שידורי הטלוויזיה

משרד התקשורת הפיץ את תזכיר החוק המבקש לאחד את הרשות השניה עם מועצת הכבלים ולהופכה לגוף פנים ממשלתי

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

משרד התקשורת הפיץ היום (שני) את תזכיר החוק המבקש לאחד את הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו עם מועצת הכבלים והלווין. על פי המבנה המוצע, הגוף המאוחד - שיכונה "הרשות לשידורים מסחריים בטלוויזיה וברדיו" – יהווה גוף פנים ממשלתי. עם זאת, במסגרתו תפעל "מועצה ציבורית שתהיה עצמאית במילוי תפקידיה", לשון התזכיר. עד כה פעלה הרשות השניה כתאגיד עצמאי. בתזכיר מצוין כי מדובר בצעד ראשון בדרך להקמתה של רשות תקשורת.

על פי המתווה שהוצע, המועצה תמונה על ידי הממשלה ותמנה 11 חברים: עשרה נציגי ציבור ויו"ר שיהיה עובד מדינה וישמש גם כמנהל הרשות. בין חבריה יהיו שני נציגי ציבור בעלי ניסיון בתחום הכלכלה והניהול, שניים בעלי ניסיון ברגולציה, שניים בעלי מעמד בתחום היצירה הטלוויזיונית או הקולנוע, וארבעה מתחום החינוך, התקשורת או מדעי החברה. עוד הוצע כי על חברי המועצה יוחלו נורמות מסוימות החלות על עובדי מדינה, בין השאר מניעת השתתפות בפעילות פוליטית, הגבלת עיסוק לאחר פרישה מהמועצה.

הרשות, שתהיה גוף פנים ממשלתי, תמומן גם מתקציב המדינה, ולא מהגופים המפוקחים כפי שהיה עד כה. בהקשר זה הוצע כי יבוטלו דמי הזיכיון והתמלוגים אותן משלמות הזכייניות, אולם התזכיר משאיר פתח לקביעת אגרות שנתיות.

שינוי נוסף המוצע בחוק הוא סיום החזקת הרשות השניה, הגוף המפקח, במניות הצבעה בחברות החדשות המסחריות. זאת, בניגוד למצב כיום, שבו מחזיקה הרשות, יחד עם זכייני הערוץ, במניות הצבעה המאפשרות לה להצביע באסיפה הכללית של חברת החדשות. התזכיר אינו משנה את מעמדם של נציגי הציבור בדירקטוריון חברות החדשות, אולם אלו ימונו על ידי המועצה, שתהיה גוף ממשלתי, בשונה מהמצב היום.

לדברי גורמים בשוק התקשורת, המודל המוצע מחליש את עצמאות הגוף המקפח ומחזק באופן דרמטי את הזיקה הממשלתית בתחום השידורים. לדבריהם, החיזוק נובע מהכנסת הגוף המפקח לחסות ממשלתית ומימונו על ידי תקציב המדינה.

ממשרד התקשורת נמסר כי " ככלל, ההצעה נועדה לאחד באופן טכני בין שתי המועצות כך שתפקידיהן יוענקו למועצת שידורים מסחריים אחת. אין שינוי לעניין מינוי נציגי ציבור ברשויות החדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ