מיני בוס

אד הלמס, שמחליף את סטיב קארל בעונה החדשה של "המשרד" האמריקאית, כבר גילם בעבר אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך, אלא שכעת הוא עושה זאת מהכיסא של הבוס. בראיון מספר השחקן מה אמר לו ריקי ג'רוויס אחרי שנכנס לתפקידו

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

הערב, עם עלייתה לשידור של העונה השמינית של הקומדיה המצליחה "המשרד" בהוט קומדי סנטרל, יישב בחדר הקטן של משרדי "דנדר מיפלין" בסקרנטון בוס חדש. את מקומו של סטיב קארל, שגילם מאז תחילת הסדרה את הבוס מייקל סקוט, יתפוס אד הלמס, המגלם את אנדי ברנארד. דווייט (ריין וילסון), שהיה יד ימינו של מייקל ושק החבטות שלו במשך שנים רבות, נראה כל כך מאוכזב מהבחירה באנדי ולא בו עד שהוא מוציא את התסכול במיני אמנויות לחימה, בהן קרב מגע.

הצופים לומדים על דבר הבחירה מג'ים (ג'ון קרסינסקי), המביא את נקודת המבט של האיש השפוי במשרד לעיני צוות הצילום המלווה את האנשים במקום העבודה הזה מהיום הראשון. מי שמודעים להתלבטויות המתוקשרות שהיו מאחורי הקלעים בנוגע לליהוק הבוס מבינים את הקריצה שבדבריו של ג'ים על הבחירה באנדי, שלא היה המועמד המועדף על ההנהלה. "בתחילה", מספר ג'ים בקטע מוקומנטרי של מתן עדות כביכול, "רצו ברוברט קליפורניה, אך הוא ויתר על המשרה בתוך דקות ושיכנע את הבוסית של החברה כולה לתת לו את הג'וב שלה".

בעקבות סירובו ההנהלה פנתה לאנדי, הנוטה לאופטימיות חסרת בסיס ומפגין בעת ובעונה אחת שביעות רצון וחשש מהג'וב החדש. הלמס, הנמנה עם שחקניה הקבועים של הסדרה מאז העונה השלישית, מרוצה כנראה מהקידום שקיבל; הוא חתם באחרונה על חוזה השתתפות בעונה נוספת.

הלמס, שחקן קולנוע שכיכב בצמד הסרטים המצליחים "בדרך לחתונה עוצרים בווגאס" ו"בדרך לחתונה עוצרים בבנגקוק", מגלם בוס קצת שונה מקודמיו. קדמו לו לא רק מייקל סקוט בגילומו של קארל, הבוס בגרסה האמריקאית, אלא גם דייוויד ברנט של ריקי ג'רוויס, היוצר של הסדרה הבריטית שהיתה המקור לסדרה זו.

מייקל סקוט הוא מזן הבוסים המביכים, המנסה יתר על המידה להתחבר עם עובדיו. הוא עסוק פחות מדי בניהול ויותר מדי במשחקי חברה, אך הוא קצת יותר חביב מהבוס בגרסה הבריטית המקורית (שהיו לה שתי עונות קצרות). דייוויד של ריקי ג'רווייס היה דמות מוקצנת יותר: מיאוסו גדול מזה של מייקל, בדיחותיו גזעניות יותר והמודעות העצמית שלו מזערית יותר (ויש שיטענו כי לכן היה מצחיק יותר בתפקיד זה). במבחן "המסדרון" של מקום העבודה, שבו כאשר רואים אדם מתקרב מרחוק מזנקים למשרד הקרוב ביותר כדי להימנע משיחה אתו, דייוויד יפיל יותר חללים.

אנדי, לעומת שני קודמיו, הוא אדם חיובי; חנון המחפש לרצות אנשים. קשה לדמיין מישהו שיסתגר במשרד רק כדי לא לדבר אתו, אבל הוא עדיין דמות מצחיקה. בכל זאת, מדובר ב"המשרד", שגרג דניאלס עיבד לגרסה אמריקאית ארוכה ומרובת עלילות ופרקים, והיא ממשיכה להיות טובה ומשעשעת גם בעונתה השמינית.

הלמס הוא שחקן קומי מעולה. גם אם הביקורות על האופן שהעונה החדשה התפתחה ללא סטיב קארל בראשה היו חצויות, תפקידו של הלמס זכה בסך הכל לשבחים. בראיון טלפוני, שהתקיים בסתיו שעבר עם עליית העונה החדשה בארצות הברית, נשאל הלמס עד כמה אנדי שלו יהיה שונה ממייקל של קארל, ואם שמח שהפעם קידמו מישהו מתוך המשרד ולא חיפשו, כמקובל בתאגידים, אדם מבחוץ.

"ההבדל הכי גדול ביניהם הוא שמייקל היה מנהל ממוסד ברוב הקריירה שלו, ואילו אנדי היה עובד זוטר שצמח מתוך המשרד", הוא משיב. "יכולת המנהיגות שלו תלויה בספק. הוא חסר ביטחון ומפחד מאוד מהתפקיד החדש. אנדי מנסה לעשות את הדבר הנכון, אבל זה לא קל, במיוחד לנוכח העובדה שמייקל שימש לו דוגמה. גם אצלו, בדומה למייקל, ישנו פער בין איך שהוא רואה את עצמו לבין איך שהסביבה תופשת אותו, אבל בשונה ממייקל, הוא בכלל לא בטוח ביכולת שלו להיות הבוס".

אשר לרמיזה על הקידום מבפנים לעומת חיפוש בוסים מבחוץ אומר הלמס כי אין זה מתפקידו להשיב. ואולם, פול ליברסטיין - אחד התסריטאים, מנהל התוכנית ומי שמגלם בה את טובי, שהצטרף לשיחתנו (ראו מסגרת) - אמר: "עם צוות שחקנים גדול וכישרוני כמו שלנו, מעולם לא חשבנו לחפש בוס מחוץ למשרד".

אנרגיה מטורפת

"המשרד" עוקב אחר אנשים רגילים לחלוטין, לא יפים במיוחד, לא מבריקים במיוחד, שעובדים במקום האפור ביותר שאפשר להעלות על הדעת - משרד למוצרי נייר של דנדיר מילפין בסניף בעיר סקרנטון שבפנסילווניה. משום מה הצטרף אליהם צוות צילום דוקומנטרי המתעד את היחסים במקום העבודה. יחסים אלה, המציגים את המקום כמין משפחה אחת גדולה המתפקדת בקושי, מבטאים היטב את הדינמיקה המשרדית באשר היא.

לרוב הכל מתרחש בתוך המשרד אך לעתים ישנם פרקים המלמדים גם על חיי העובדים בחוץ. "בהמשך העונה לומדים הרבה יותר על אנדי, שהרקע המשפחתי שלו מבוסס יותר מזה של מייקל", אומר הלמס. בפרק המדובר מגלמים סטיבן קולינס ודי ואלאס את הוריו של אנדי, ואילו את אחיו משחק הזמר ג'וש גרובן (שהופיע בעבר בתפקידי אורח ב"אלי מקביל" וב"גלי").

"זה פרק מעולה שלומדים בו על דברים פחות טובים באישיותו של אנדי", מספר הלמס. "ההפקה פנתה לג'וש אחרי שראינו אותו בסרט ‘טיפש, מטורף, מאוהב' והתלהבנו. יש יריבות בין שני האחים, בין היתר כי אחיו של אנדי עוד יותר מתוק ותמים ממנו, אם אפשר להעלות את זה בכלל על הדעת".

את חוסר הביטחון של אנדי דואגים לערער עוד יותר בכך שמנחיתים לו על הראש בוס בכיר ממנו: רוברט קליפורניה (ג'יימס ספיידר, ששיחק ב"סקס, שקרים ווידיאו טייפ" וב"בוסטון ליגל"), שלו הוצע התפקיד בתחילה והוא סירב, נוכח הרבה מאוד במשרד.

הוא איש תככן וסכסכן, "שופע ביטחון אגרסיבי" לדברי הלמס. "ספיידר השחקן רכש לעצמו שם במשך הקריירה בגילום אנשים מוזרים וקצת מגעילים", הוא אומר, "אך ספיידר האדם רחוק מכך 180 מעלות. הוא שמח וטוב לב, משכין שלום ואנרגיה טובה על הסט. רוברט קליפורניה, הדמות שהוא מגלם, הוא אדם כוחני שנהנה מאוד להלחיץ את הסביבה, וזו אנרגיה מטורפת".

אפרופו אנרגיות בתוך המשרד: מה יהיה על היחסים בין אנדי לדווייט, לאור העבר הטעון ביניהם?

"העבר הטעון ייהפך להווה טעון", הוא אומר וצוחק. "דווייט הוא אדם שמגיב טוב מאוד ליד קשה ולמנהיגות בוטחת, ואנדי עדיין מחפש את דרכו בתחום הזה. אבל כבר בפרק הראשון אפשר לראות אצלו התחלה של עמוד שדרה".

בפרק השני של העונה (שישודר בארץ מחר, מפני שהוט משדרת אותה ברצף יום-יומי), אנדי מבטיח לקעקע דבר מה על אחוריו בשל סוג של התערבות, כך שאפשר יהיה לראות קצת יותר מ"התחלה של עמוד שדרה". "בכל מקרה", אומר הלמס, "דווייט מספק מקור מתמיד לחיכוך".

אם אנדי ומייקל נבדלים זה מזה בשיטות הניהול שלהם, הרי הקריירות של השחקנים המגלמים אותם התפתחו באופן דומה מאוד. הלמס, שנולד לפני 38 שנה במדינת ג'ורג'יה, פרץ לתודעה ממש כמו סטיב קארל כ"כתב" בתוכנית החדשות המזויפות "דיילי שואו עם ג'ון סטיוארט". אחר כך הוא הצטרף ל"משרד" והיה לכוכב קולנוע מבוקש. בשני סרטי "בדרך לחתונה" הוא גילם אדם בעל ביטחון עצמי נמוך עוד יותר מזה של אנדי.

על הדמיון בדרכים שקארל והוא צעדו בהן אומר הלמס: "אני חייב לסטיב הרבה קרדיט על מה שקרה לי. הוא פתח את הדלת בפני כל כתבי ‘דיילי שואו' כאשר בחופשה מהתוכנית התפנה לככב בסרט ‘בתול בן 40'. כך קרה שהציבור התוודע לפן אחר של השחקנים שגילמו את הכתבים האלה, פן השונה מזה הסרקסטי המתחכם שאותו תמיד הצגנו בתוכנית. אני חב לו תודה נצחית על כך. אני מכיר את סטיב זה שנים ומעריץ אותו מבחינה אישית ויצירתית. הוא תמיד תמך בי מאוד, גם לאחר שהתמניתי למחליפו".

הלמס מוסיף כי לאחר שידור הפרק הראשון של העונה הנוכחית של "המשרד", "קיבלתי מכתב נחמד מאוד מריקי ג'רוויס. זה היה מאוד חשוב לי".

האם קארל וג'רוויס השיאו לך עצות טובות בנוגע לאופן ניהול המשרד?

"לא ממש. השיעור הכי חשוב שהם העניקו היה דרך הדוגמה האישית שלהם".

בתום שידור העונה בארצות הברית בחודש שעבר, נשאל הלמס על ידי אתר "טיוי ליין" באיזה פרק היה גאה במיוחד העונה. "אהבתי את הפרק ששודר לקראת סוף העונה, שרוברט פוקד בו על אנדי כי בשום אופן לא יקבל את אשתו לעבודה, ואחר כך תוקף אותו על שלא קיבל אותה", השיב. "כיף להיות בסצינת קונפליקט עם ג'יימס ספיידר. הנוכחות שלו תמיד מאיימת".

הוא גם אהב את הפרק ששודר בחג המולד. "אני לא רוצה לטפוח לעצמי יותר מדי על השכם, אבל במקרה גם ביימתי את הפרק הזה. מינדי (קיילינג, שגם משתתפת בסדרה ובקרוב תהיה לה סדרה חדשה משלה, ר"ק) כתבה את הפרק. ממש אהבתי את כל העלילה הקשורה לאנדי ולחברה שלו ג'סיקה, כשהוא נאבק ברגשות שיש לו כלפי ארין, חברתו לפרקים (אלי קמפר)".

לשאלתי אם היחסים של אנדי וארין יתפתחו בעונה הנוכחית, הלמס משיב: "הם זוג די מוזר. יש להם רגשות מאוד חזקים וכישורי תקשורת לקויים מאוד. מאז ומתמיד היה משהו מקסים בניסיונות שלהם ליצור קשר. מובן כי עכשיו, כשאנדי הוא הבוס, אז מיתוספת לכך דינמיקה של יחסי מרות, שגורמת להעמקת המתח והמוזרות ביניהם. הכל נהיה מסובך במיוחד".

בתשובה לשאלה על סדרות אחרות שהוא אוהב לצפות בהן, הלמס מזכיר את "מחלקת גנים ונוף", הסדרה בכיכובה של איימי פולר, שהיא סוג של מקבילה ל"המשרד" ומשודרת ברשת אן-בי-סי, שגם "המשרד" משודרת בה. עוד הוא מציין, באופן מפתיע, את הדרמה הבריטית התקופתית "אחוזת דאונטון" על תחילת המאה ה-20 (המשודרת בישראל בערוץ 1), וכן את תחרות הריאליטי "The Sing Off". ואולם, במקרה האחרון נדמה כי הוא מדבר יותר מגרונו של אנדי, המתחרה באחיו בעל היכולת הווקאלית, מאשר מגרונו שלו.

הלמס (במרכז) בתפקיד אנדי ב"המשרד". אדם חיובי, ביחס לקודמיו
הלמס (מימין) ב"בדרך לחתונה עוצרים בווגאס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ