האוצר: לממן את החדשות המקומיות על חשבון הפקות המקור

לפי תוכנית האוצר, החדשות ייכללו בחובות התוכן של חברות הכבלים והלווין. איגודי היוצרים: "זאת מכת מוות ליצירה הישראלית"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

משרד האוצר עובד על הצעה שלפיה הפקת החדשות המקומיות המשודרות בכבלים ובלווין תמומן על חשבון תקציב הפקות המקור. התוכנית מעוררת התנגדות גורפת ונחרצת בקרב איגודי היוצרים, המכנים אותה "מכת מוות" ליצירה הישראלית.

ביום ראשון האחרון אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הארכת הוראת השעה המעגנת את מימון החדשות המקומיות מכספי התמלוגים של חברות HOT ו-Yes עד לסוף 2014. בעקבות הפסקת תשלומי התמלוגים מ-2013, נקבע בהצעה כי הכספים לשנת 2014 יגיעו מעודפי התמלוגים ומתשלומי התשתיות של החברות למדינה. ואולם, משרד האוצר התנגד להסדר זה והגיש אתמול ערר על ההחלטה.

באחרונה עובדים באוצר על הצעה חלופית, שלפיה בשנת 2013 עדיין ימומנו החדשות המקומיות על ידי התמלוגים, אולם עם ביטולם ימוממנו באמצעות הכרה בהם כהפקות מקור וכחלק מחובות התוכן של חברות הכבלים והלווין. במקרה שבו לא יעוגן מימון החדשות המקומיות, צפויים כ-120 עובדים לעמוד בפני פיטורים. ועד העובדים בחדשות המקומיות, המאוגד במסגרת ארגון העיתונאים, כבר הודיע כי ייצא למאבק אם יידרש לעשות זאת.

לדברי גורמים המעורים בפרטים, ההצעה - שלה מתנגדים יוצרים וחברי כנסת - היא היחידה שהועלתה. תקציב החדשות המקומיות, המופקות על ידי "קודה תקשורת" של רם לנדס, עומד על 25 מיליון שקלים בשנה. לדברי גורמים בשוק היצירה, הפחתה מסכום זה "ישמיד את היצירה המקורית בכבלים ובלווין וימיט אסון על ההפקה המקומית בישראל".

שר האוצר יובל שטייניץצילום: אלכס קולומויסקי

"זאת מכוות המוות האחרונה לתעשייה הזו", אמר אתמול מפיק בכיר. "זה אסון להפקה הישראלית, ליוצרים, לתעשיית הדרמה והדוקו שגם כך נפגעה אנושות". הבכיר הוסיף ואמר כי "מצד אחד ישנו ערוץ 1 שלא עומד במחויבויותיו, מצד שני ההכנסות של HOT ו-Yes, שמהן נגזרת השקעתן בהפקות, צפויות להפגע בעקבות מספר רפורמות בשוק".

לנדס עצמו מתנגד להצעה באופן חריף. לדבריו, "גם אם זה יעלה לנו באובדן הפרויקט - לא נשתתף בפתרון שאומר שהכסף יגיע על חשבון הפקות מקור. לא צריך לפתור בעיה אחת על ידי יצירת בעיה גדולה עוד יותר. גם כך היצירה המקורית במשבר".

גם מציעי הוראת השעה צפויים להתנגד להצעה. ח"כ נחמן שי (קדימה), שהוא אחד מיוזמי ההצעה, אמר כי "חדשות אינן הפקה מקומית". שי הוסיף ואמר כי "זאת התחכמות מקוממת. החוק מגדיר בדיוק מהי הפקה מקומית. חדשות - לא. התרומה של החדשות למעמד המקומי היא ייחודית ויש להמשיך ולטפחן. באוצר, כמובן, לא שמעו על כך, אך אנחנו נמשוך את הצעת החוק אם זה יהיה המחיר לאישורה".

גם עובדי החדשות המקומיות, אשר צפויים להפגע קשות אם לא יימצא פתרון למימון החדשות המקומיות, מצטרפים לקריאות נגד היוזמה. חיים הר זהב מוועד עיתונאי החדשות המקומיות אמר כי "זהו פתרון של פקידים שאינם מבינים את שוק התקשורת ואינם מבינים מה היא הפקת מקור".

מאיגודי היוצרים נמסר: "אין ספק שהרעיון שמקדם משרד האוצר ימיט מכה ניצחת על היצירה המקורית בישראל. כל אחד יכול להבין מה המשמעות היא שהחדשות יוכרו כיצירה מקורית. זה דבר שגם הזכיינים המסחריים ישמחו לאמץ. זו מכה נוספת שמצטרפת למכות שניחתות עלינו בשבועות האחרונים מכל עבר ויוצרות תחושה שמישהו גמר אומר לחסל את היצירה המקורית בישראל. זאת גזירה שהיוצרים בישראל לא יוכלו לעמוד בה ואנחנו בטוחים ששר התרבות והתקשורת, וכל שר אחר שהתרבות והיצירה הישראלית קרובה לליבו יפעלו לסכל את החוק הזה".

ממשרד האוצר נמסר: "אנו בוחנים את האפשרות להגיע להסדר שיאפשר את המשך פעילות החדשות המקומיות ולא יכלול ויתור של המדינה על מיסים ותמלוגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ