ביקורת טלוויזיה

לחיות בשעמום או למות בסערה

"שובר שורות 5", yes Oh, 21:10

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

בעונה הראשונה של "שובר שורות", גילה וולטר ווייט, מורה לכימיה ואזרח אפרורי מאריזונה, שהוא חולה בסרטן ובתגובה הוא פנה לרקוח ולמכור קריסטל. המחלה, והמצוקה הכלכלית שהתלוותה אליה, הפכו את וולטר לאדם שאין לו מה להפסיד. ארבע העונות של הסדרה ליוו את המהלך שעבר וולטר משומר חוק לעבריין ומעבריין לכריש אכזרי ומתוחכם.

ככל שהעונות נמשכו, הסרטן נסוג ואיבד את מעמדו כשחקן בעל משמעות בסדרה. אבל וולטר המשיך בעיסוק החדש שלו, העסקים שגשגו והמלחמות הסלימו. וולטר נשאר בתחום הנרקוטיקה, בין השאר כי הוא התמכר לריגוש של חייו החדשים וגם כי לא היתה לא ברירה. הוא נשאב עמוק לעסקים שהיו גדולים ממנו - ברוני סמים דרשו את שירותיו וברוני סמים מתחרים דרשו את ראשו. היתקלות קטנה הובילה להתלקחות גדולה וכך מברוך לברוך, מעונה לעונה, צלל וולטר אל העולם הרקוב והקסום של סחר בסמים.

אבל מעבר להתמכרות והיעדר הברירה, וולטר אוהב את חייו החדשים, הוא בחר בהם. תחושת האפסות - כמי שיודע שהסרטן מכרסם בריאותיו ומביא לסופו - גרמה לו לשבור את הכלים ולעבור לעולם האפל ועכשיו היא התחלפה בתחושת אומניפוטנציה. וולטר מרגיש כל יכול, הוא ניצח את הסרטן, הביס את המוות, ואף אחד לא יכול עליו. גם לא סוכנות הלוחמה בסמים או כל ברוני הסמים שבעולם. העונה החמישית, שנפתחה אתמול ביס, מראה לנו את וולטר הזחוח, אחרי שבפרק הקודם הצליח לחסל סוף סוף את הארכי-אויב שלו, גאס פרינג. אנחנו מגלים, שוב, וולטר חדש, חסר מצפון וספקות. כשאחד משותפיו לאיזה מבצע מתוחכם רוצה לדעת איך וולטר כל כך בטוח בהצלחת התרגיל, עונה לו וולטר "כי ככה אני אומר". בעת עימות עם עורך הדין שלו, כשהפרקליט המפוקפק מעוניין לסיים את ההתקשרות ביניהם, מתקרב אליו וולטר במבט מאיים ומודיע לו, "זה נגמר כשאני אומר שזה נגמר".

אבל, כידוע, יש סוף לכל דבר. גם לחיים וגם לזחיחות. הפרק נפתח כשוולטר המהורהר מציין יום הולדת 52, או ככה לפחות הוא טוען. המספר הזה, אותו הוא מאייר באמצעות רצועות בייקון, מאיים עליו והוא יודע שהפעם אין שום תכסיס או התנקשות שיצילו את חייו. וולטר לא ניצח את המוות, הוא רק השהה אותו. מעניין לראות אם משבר גיל העמידה יגרום לו לחזור לסורו בעונה הנוכחית או רק להחריף את פעילותו. שם הפרק הוא "לחיות חופשי או למות" - המוטו של מדינת ניו-המפשייר, ממנה הזהות הבדויה של וולטר מגיעה. וולטר חשב שהוא יכול לחיות חופשי כי הוא לא מת. עכשיו הוא מבין שאין באמת ברירה בין לחיות חופשי או למות. אתה מת ולכן אתה לא באמת חופשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ