הרווארד תרכוש אלף תוכניות מקור מהחינוכית

בהודעה שהוציאו שני הגופים נכתב כי הרכישה נועדה "להגדיל את מאגר המידע של האוניברסיטה בתחום חקר העם היהודי ומדינת ישראל"

אמילי גרינצווייג
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
גילי איזיקוביץ

אוניברסיטת הארווארד והטלוויזיה החינוכית חתמו השבוע על הסכם שבמסגרתו תרכוש האוניברסיטה כאלף תוכניות מקור של החינוכית שישולבו במאגר הדיגיטלי של ספריית המחקר של האוניברסיטה. בין התוכניות שנרכשו נכללות "חוצה ישראל", "בקריאה ראשונה" ו"אבן גבירול פינת יהודה הלוי". בטלוויזיה החינוכית סירבו לחשוף את הסכום שאותו תשלם האוניברסיטה עבור הסדרות.

בהודעה משותפת שהוציאו שני הגופים נכתב כי הרכישה נועדה "להגדיל את מאגר המידע של האוניברסיטה בתחום חקר ולימוד התרבות וההיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל".

בשנת 2008 חתמה רשות השידור על הסכם דומה עם ארכיון היודאיקה של אוניברסיטת הרווארד, שלפיו היתה אמורה להעמיד האוניברסיטה כשבעה מיליון שקלים לתהליך הדיגיטציה של הארכיון, ולקבל לרשותה עותק מכל פריט ארכיון לצורכי מחקר. עם זאת, תהליך הדיגיטציה מעולם לא הושלם כיוון שהרשות התקשתה לעמוד בעסקה.

"ניתוח ההקלטות מהארכיון יכול ללמד על המצב הסוציו־אקונומי בארץ ועל התרבות הישראלית. לא רק עבור חוקרים בישראל, אלא גם באירופה וארצות הברית", אמר אז מנהל ארכיון קול ישראל, מוטי אמיר. "אוצר הארכיון, סר צ'ארלס ברלין, שם לו למטרה לשמר כל דבר יהודי שנכתב והוקלט בעולם. בפגישה עמי הוא ביטא את חשיבות הצלת הארכיון בכך שאם לא תהיה מדינת ישראל, לפחות שיהיה זיכרון שלה", הוסיף.

"בהרווארד רוצים לרכוש את כל תיעוד היודאיקה של מדינת ישראל כדי לאפשר מחקר לסטודנטים שלהם", הוסיפה מנהלת ארכיון רשות השידור בילי סגל לאחר חתימת ההסכם. "הם רוצים שיהיה העתק של היצירה היהודית-הישראלית שם. צריך לשאול אותם למה ואם הם חושבים שזמננו קצר כאן".

מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית אלדד קובלנץ מסר: "שיתוף הפעולה יאפשר לשמר, לטפח ולהנחיל את מורשת ותרבות העם היהודי ומדינת ישראל, והינו חלק ממהלך כולל להנגיש את הארכיון העשיר של הטלוויזיה החינוכית לציבור בישראל ומחוצה לה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ