תיחקר התנהלות צוות מד"א שטיפל בדורון נשר

נשר, שלקה בשבץ מוחי, גולגל בשטיח ופונה לבית החולים מאיר על ידי בני משפחתו, לאחר שכוחות מד"א סירבו לפנותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבריאות יבחן את פינויו של השחקן והבמאי דורון נשר לבית החולים לאחר שלקה באירוע מוחי בסוף השבוע. נשר, בן 58, גולגל בשטיח ופונה לבית החולים מאיר על ידי בני משפחתו, לאחר שכוחות מד"א סירבו לפנותו. השחקן הועבר לבית החולים בילינסון, שם אושפז ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי במצב קשה.

בנו של נשר, מתן, מסר אתמול ל"הארץ" כי חל שיפור במצבו. "הוא מחלים לאט לאט", אמר. "זה יהיה תהליך ארוך, מצבו משתפר כל הזמן, הוא מגיב ויצא מטיפול נמרץ. כל יום אנחנו רואים אצלו שיפור, אבל זה עניין שייקח זמן ואסור לאבד תקווה". הבן הוסיף ואמר: "אנו מברכים על פתיחת החקירה ומקווים שישנו את החוק הקיים. אבי כלל לא היה מסוגל לתקשר, לכן לטעון שהוא התנגד לפינוי זה בלתי אפשרי ¬ הוא בכלל לא היה מודע למצב. אם על מד"א אי אפשר לסמוך אז על מי נסמוך? אבי נמצא במצבו בגללם. הוא היה יכול לקבל תרופה לקרישי הדם שמוגבלת בזמן והוא לא קיבל אותה כי מד"א לא עשו את העבודה כמו שצריך".

בסוף השבוע פורסם בערוץ 10 כי מקורביו של נשר קובלים על התנהלות צוות מד"א שהגיע לפנותו מביתו שביישוב שדה ורבורג. ואולם, במד"א הבהירו כי נשר סירב להתפנות וכי לפי חוק זכויות החולה חל איסור על פינוי מטופל בניגוד לרצונו.

דורון נשר

לדברי גורם במד"א, נשר סירב לעבור בדיקה לבירור מצבו הרפואי, ובהמשך, כשאובחן על סמך סימנים חיצוניים, סירב להתפנות לבית החולים ושכב במיטתו. הגורם הוסיף וסיפר כי במהלך המאמצים לפנותו נעשו אף פניות טלפוניות למשטרה, לרופא המקורב למשפחה, לפסיכיאטרית המחוזית של משרד הבריאות, וכן לרופא האחראי שהיה מוצב במוקד מד"א. אך על אף המאמצים, צוות הפרמדיקים עזב את ביתו בטרם פונה על ידי המשפחה לבית החולים. מנכ"ל מד"א אלי בין הורה על ביצוע תחקיר להתנהלות הצוות באירוע.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הודיע אתמול על חקירת הנושא גם על ידי המשרד, בין השאר בסיוע היועצת המשפטית של במשרד הבריאות עו"ד מירה היבנר-הראל וראש מינהל רפואה פרופ' ארנון אפק. לדבריו של גמזו, הבדיקה תתבצע כדי לעמוד על המשמעויות החוקיות של האירוע, וייתכן כי יוחלט בהמשך על מינוי ועדת מומחים לבדיקת הנושא. מהמשרד נמסר: "העניין נמצא בתחקיר ראשוני של משרד הבריאות ומד"א. בימים הקרובים יפרסם משרד הבריאות את מסקנותיו".

ממד"א נמסר בתגובה: "צוות ניידת טיפול נמרץ של מד"א שהוזעק לבית משפחת נשר מצא את החולה עם סימנים לאירוע מוחי. הצוות ביקש לפנות את החולה לבית החולים, אך מר נשר התנגד לכך בתוקף ולא הסכים להתפנות. הצוות המשיך בטיפול בבית המשפחה ובמשך כשעתיים עשה כל מאמץ כדי לשכנע את מר נשר להתפנות לבית חולים, אך הוא המשיך להתנגד בתוקף. יודגש כי על פי החוק חל איסור על צוותי מד"א לפנות חולה לבית חולים כשהוא מתנגד לכך בתוקף. הצוות אף התייעץ עם הרופא במוקד מד"א ובלית ברירה, לאחר כשעתיים של ניסיונות שכנוע וטיפול בחולה, לא יכול היה הצוות לפנותו לאור התנגדותו הנחרצת להתפנות לבית החולים על ידי הצוות. מד"א הקים צוות לבדיקת הנושא, שבין השאר יבדוק אם יש מקום לקרוא לשינוי החקיקה ולתת לאנשי מד"א סמכויות לפנות בכפייה".

נשר הנחה בשנות ה-80 את תוכנית הילדים "שיישאר בנינו", כתב את התסריט לסרט "בלוז לחופש הגדול" (1986) ובהמשך עבד כבמאי קולנוע. באחרונה הוא מגיש פינה בתוכנית הבוקר בהנחיית אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ