הערב בטלוויזיה: אל מובלעות הבדלנות המוסלמית האירופית

הסדרה "אללה איסלאם", שמוביל צבי יחזקאלי, מתחקה בדיוק אחרי החומרים מהם עשויה תבערה. הערב ב-21:00 בערוץ 10

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בשנת 2005 בערה צרפת בגל אלים של עימותים בין האוכלוסייה המוסלמית המקומית, מהגרים ובני מהגרים, למשטרה הצרפתית. הגל הוצת אחרי שבהתקלות בשכונת מצוקה, המאוכלסת על ידי מהגרים, נהרגו שני נערים מוסלמים צעירים. היא תודלקה בזעם, פערי תרבות ודת, שתססו על רקע חברתי וכלכלי. המהומות הללו, ששבועות ארוכים ניסו לכבותן, זכו לכינוי הטעון "אינתיפאדה". ומה שקרה בהן, ומוסיף לבעבע מתחת לפני השטח, הוא כנראה כאב הראש הגדול ביותר שעמו מתמודדות מדינות באירופה.

הסדרה "אללה איסלאם", שמוביל צבי יחזקאלי (ונוצרה בשיתוף פעולה בינו ובין הבמאי דוד דרעי), מתחקה בדיוק אחרי החומרים מהם עשויה תבערה. יחזקאלי, מצויד בכובע אופייני, זקן וערבית מושלמת, נטמע במובלעות הבדלנות המוסלמית האירופית. בעשורים האחרונים נקלטו באירופה עשרות מיליוני פליטים ומהגרי עבודה, שענו על מצוקת הידיים העובדות במדינות רבות באירופה. צדו השני של המטבע, כפי שגילו בצרפת, היו הגטאות, מעוזי ההקצנה הדתית, בהם החוק הוא השריעה וההזדהות רחוקה מלהיות עם המדינה הקולטת.

הפרק הראשון, שישודר הערב, מנסה לשרטט את הבדלנות המוסלמית האירופית. יחזקאלי נע בעיר מלמו השוודית, עיר נמל גדולה, שכל תושב חמישי בה הוא מוסלמי. הוא מבקר בשכונה רוזן גארד, אליה הכניסה "מותרת" רק בליווי מדריך מקומי. יחזקאלי מבקר גם בדנמרק השכנה, הסובלת מבעיות דומות, ובצרפת הוא מתלווה לראש עיריית מרסיי, מוסלמית שסביה היו מהגרים ומדברת בדאגה על שילוב בלתי אפשרי, ולראש עיריית מונפרמיי, איש ימין, שדיעותיו הפכו אותו ואת בני משפחתו יעד לאלימות. בעזרת כל אלה, ותושבים מקומיים, הוא מנסה לרדת לעומקה של הבדלנות ולמקור האלימות. האם מדובר במרד על רקע חברתי וכלכלי או שמולנו התנגשות ציביליזציות אלימה על רקע אתני ודתי? התשובות, כך נראה, אינן חד משמעיות. התוצאה מדאיגה.

"אללה איסלאם", ערוץ 10, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ