עד הטאבו האחרון

"הסטירה", מיני סדרה אוסטרלית על פי ספר עטור פרסים, היא ראשומון המתנפל בשמחה על מעמד הביניים ועל הנושאים הרגישים שלו. זה מתחיל בסטירה לילד בן שלוש

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

אחד הרגעים שנצרבו בזיכרון בסדרה "מד מן" הוא זה שבו סטר שכן של משפחת דרייפר לילד שאינו בנו בביתם, והילד הנפגע עוד התבקש על ידי אביו להתנצל בפני האיש שהיכה אותו. יותר מהיחס לנשים בסדרה, וגם יותר מהיחס למיעוטים בה, ממחישה הסצינה הזאת את השינוי הגדול שעבר העולם המערבי מאז שנות ה-60. עד כדי כך הוא השתנה, שהיום תקרית כזאת - שבה אדם סוטר לילד שאינו ילדו - היא דרמטית דיה לעמוד במרכז של יצירה: "הסטירה", ספרו עטור הפרסים של כריסטוס טסיולקאס, סופר אוסטרלי, מתאר בדיוק אירוע שכזה; סדרה באותו שם, העולה בשבוע הבא (28 בחודש) בהוט-3, נשארת נאמנה לספר וזכתה ללא פחות פרסים.

כמו הספר, גם המיני סדרה, שבה שמונה פרקים, היא ראשומון - כל פרק בה מסופר מנקודת מבט של דמות אחרת ועל שמה הוא נקרא. הספר עב הכרס קריא וממש מזמין עיבוד לסדרת טלוויזיה (זו גם חולשתו כספר) - והעיבוד המתבקש לסדרה אינו מאכזב. למרות דברי הקריינות המוזרים המלווים את הסדרה, כמו מין דוד המספר לילדים אגדה, פרקיה הראשונים מדביקים למסך; זו דרמה משפחתית שלא כולם בה אוהבים זה את זה ולא הכל נפתר בסוף כל פרק.

כבר בכתוביות הפתיחה של הסדרה צלחת מתנפצת ומחרידה את השקט ממש כמו הסטירה המצלצלת. זו קריאת השכמה. הפרק הראשון מסופר דרך עיניו של הקטור, גבר החוגג את יום הולדתו ה-40 וחווה את כל סימניו של משבר הגיל הזה. סצינת הסטירה מתרחשת בגינת ביתו הבורגני (כולל האמנות האבוריג'ינית במרכז הסלון) של הקטור בעיצומה של מסיבת יום ההולדת שאשתו, איישה, אירגנה לו. למסיבה מגיעים הוריו, בן דודו ורעייתו, חברים וילדיהם, וכן המזכירה של איישה.

"הסטירה". מצליחים לפרוץ מתוך הקלישאה

רבים ממשתתפי המסיבה הזאת זוכים לפרק משלהם, שלא רק עוסק בסטירה ובהשתלשלות האירועים שבעקבותיה (כולל חקירה משטרתית), אלא גם מתאר עוד נדבך בחייהם. כל פרק הוא חלק מתצרף חברתי עכשווי של מעמד הביניים של מלבורן, שאפשר למצוא בו קווי דמיון גם למקבילו הישראלי - זה וגם זה מושפעים מהעובדה שמדינותיהם הן מדינות הגירה ולכן גם כורי היתוך. ביחד מתקבלת תמונה מלאה, מרובת גוונים ופרטים ודמויות נוספות; תמונה מוכרת.

הסדרה היתה מועמדת לשלל פרסי האקדמיה האוסטרלית לטלוויזיה וזכתה ברובם. לפחות מבחינת השחקנים כמעט שלא היתה כאן אפשרות אחרת; נראה כי רבים מהשחקנים האוסטרלים השתתפו ב"סטירה". המוכרים שבהם הם ג'ונתן לה פאליה (אחיו הצעיר של אנתוני לה פאליה שמוכר לצופים בישראל מהסדרה האמריקאית "פשע מן העבר"), מליסה ג'ורג' ("בטיפול") וסופי אוקונידו (הסרט "מלון רואנדה").

ההזדהות עם נושאי הסדרה קשורה להבדלי המוצא של גיבוריה, למנהגיהם השונים ולמתיחויות הכרוכות בכך, אבל גם לנושאים עדכניים אחרים, בהם חברות, שאיפות, הגשמה, זהות לאומית, דתית ומינית, אהבה, וכן הורות וגבולות ההתערבות. ההורים של הילד שהוכה, כבן שלוש, הם כמעט קריקטורה של הורי העידן החדש: האם מיניקה את הילד כשהוא מבקש זאת ממנה, ליד חבריו, תוך התעלמות מצחקוקיהם; האב הוא אמן מתוסכל שמרבה ללהג על אידיאולוגיה בעוד הוא מקפיד להשקות את עצמו באלכוהול, והילד מורגל לעשות כרצונו.

הסטירה של מבוגר לילד שאינו בנו אינה הטאבו היחיד שהסדרה נוגעת בו. ב"ניו יורק טיימס", אחד מהעיתונים הרבים המשבחים את הסדרה הזאת, שהופקה בשנה שעברה ושודרה בארצות הברית השנה, נאמר כי היא "לא דומה לשום דבר שהיו עושים בטלוויזיה האמריקאית הממסדית". זו אכן התחושה המלווה את הצופה שהורגל בקולנוע ובטלוויזיה מהוליווד. כבר בפרק השני של הסדרה, למשל, מחליטה אשה בוגרת להפסיק הריון לא מתוכנן בגלל סיבות לא דרמטיות במיוחד ועוברת הפלה מלאכותית.

אירוע דומה מתרחש בעונה הראשונה של הסדרה הדנית "בורגן", וגם שם ההחלטה מתקבלת בצער אך ללא התנצלות מיוחדת. לעומת זאת, קשה לדמיין את זה קורה בדרמה של רשתות הטלוויזיה האמריקאיות. גם אם דמות כלשהי בדרמה כזאת היתה מחליטה לעשות הפלה, לבסוף היתה ההפלה מתרחשת באופן טבעי, כדי למנוע את ההתמודדות עם המעשה.

הדבר הזה נכון גם לעיסוק של "הסטירה" במתחים גזעיים. לא רק שהדמויות הראשיות בה באות מרקע שונה, הן גם מדברות על הקשיים הכרוכים בכך או על היעדרם. הקטור הוא אוסטרלי ממוצא יווני. הוריו מדברים אתו יוונית כדי שאשתו איישה (בספר היא ממוצא הודי, בסדרה השחקנית שחורה) לא תבין. אנוק, חברה של איישה, היא יהודייה ממוצא אשכנזי. זה מוזכר בפירוש בפרק על שמה. עוד משתתפים בסדרה (ובמסיבת יום ההולדת ה-40 של הקטור) חבר ילדות מוסלמי שלו, שאשתו האוסטרלית הלבנה התאסלמה ונהייתה אדוקה ממנו.

גם בספר וגם בסדרה הדמויות מוצגות לעתים כקלישאות, נציגות של המיעוט שלהן, אבל לרוב הן מצליחות לפרוץ מתוך עצמן ולהעלות על פני השטח נושא רגיש - את הפיל, שלא תמיד הוא לבן, שבחדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ