יומני החופש הגדול: נשיקה ראשונה בפרק 14

הלהיט "יומני החופש הגדול" - גרסת הבת-מצווש ל"סקס והעיר הגדולה" - הוא סדרת הילדים הישראלית הראשונה המכוונת לבנות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

דנה, דפי, תמר ואלינור יושבות המומות על מיטת הנוער של אחת מהן ודנות בכובד ראש בתוכניותיהן לחופש הגדול, שזה עתה השתבשו לחלוטין. בגיל 16 המופלג, בפעם הראשונה מאז שהיו בנות שש, הן נדרשות להתמודד עם מצב חדש. דנה עוזבת עם משפחתה לאיטליה, שם תגור בשלוש השנים הקרובות, וכל הפעילויות שתיכננו לא ייראו אותו הדבר.

האם החברות תנצח למרות המהמורות (שמסתמנות כבר בפרק 2)? האם היא תישאר חזקה, תומכת ומפרגנת? האם הנערות עדיין ידברו כל יום? והאם שלוש החברות שיישארו בבתיהן בתל אביב יצליחו לעמוד בהבטחה, לחסוך כסף ולטוס לבקר את דנה עד לסוף החופש?

כך מתחילה הסדרה "יומני החופש הגדול", להיט הילדים, או ליתר דיוק הילדות, שמשודרת בימים אלו בערוץ דיסני ישראל בלוויין. מדובר בגרסת הבת-מצווש ל"סקס והעיר הגדולה", כולל שיח בנות, רומנטיקה תמימה, נופי העיר, טיולים וחברות אמיצה.

משתתפות יומני החופש הגדול. הבנות לא עסוקות רק בבניםצילום: ג'וי כהן

מתברר שזה עובד היטב: מאז הושקה בסוף אוגוסט, בערוץ דיסני המשודר בלוויין, חוללה הסדרה סנסציה קטנה. נתוני צפייה והזמנה בווי-או-די מדרגים אותה באופן קבוע, בפערים גדולים, בראש הטבלה; הרייטינג חריג לקבוצת הגיל ולז'אנר; פעילות האינטרנט שוקקת, כולל עמוד פייסבוק שבו חברים 20 אלף מעריצים. בנוסף לכך נמכרו ארבע מהדורות של הספר המבוסס על הסדרה, המככב בטבלת רבי המכר בכל שבוע.

הסדרה, שהיא הראשונה בארץ המכוונת לבנות, מושתתת בקפדנות על ערכיה הרכים והשמרניים של תשלובת דיסני. יצרה אותה מיכל קופר קרן וכתב איתי מאירסון. ביום שלישי האחרון התקיים מפגש מעריצים (בעיקר מעריצות) צווחני, שכלל צפייה בפרק האחרון והמיוחד של העונה. לאחר שמחלקות השיווק והדוברות של יס הוצפו במבול של פניות, גם מצד בכירי משק ואנשי תקשורת שניסו בכל כוחם להשיג כרטיס, הוחלט להתרחב לכמה אולמות קולנוע. הסדרה, המיועדת לבנות 8 עד 12, היא הצלחה מסחררת.

רזות, לבנות ויפות

התפישה הרווחת בנוגע לטלוויזיה, גם לקהל מבוגר, היא שתכנים המופנים במופגן לנשים או לילדות לא יזכו לפופולריות בקרב המין השני, בעוד שתכנים הפונים במובהק לבנים או לגברים יהיו אטרקטיביים גם לבנות המין השני (כך למשל "רמזור" ו"מסודרים" בארץ, או "שני גברים וחצי" בחו"ל).

מחקר של המכון הבינלאומי לילדים וחינוך בטלוויזיה, הממוקם בגרמניה וממצאי פעילותו זמינים באינטרנט, סקר קרוב ל-20 אלף תוכניות ילדים ב-24 מדינות: התברר כי רק 32% מהדמויות הראשיות היו של בנות. המצב עוד מחריף כאשר מדובר בתוכניות אנימציה על יצורים ומפלצות (אז שיעור דמויות ה"בנות" 13% בלבד). עוד העלה המחקר, כי דמויות של נשים ובנות כמעט לעולם יהיו רזות, לבנות ויפות.

אם כן, תוכנית טלוויזיה מקורית ישראלית שנבנתה במיוחד לבנות, שבה ארבע נערות בתפקידים הראשיים ושני בנים בלבד בתפקידים בולטים (אך פחות מאלו של הבנות), רושמת כפי הנראה היסטוריה קטנה.

אלו עדיין בנות מצודדות במיוחד, אבל לפחות שתיים מהן עסוקות לא רק בבנים, אלא בקידומו של תחביב אמנותי. אחת מהן אף מפגינה אסרטיביות ודבקות בדרכה באופן מרשים.

זו אינה הסטייה היחידה של "יומני החופש הגדול" מהמקובל בתוכניות לילדים. רבים מאוד מהתכנים לילדים ובני נוער המשודרים בטלוויזיה מערבים קווי עלילה מותחים מאוד, לעתים על גבול האלימות, או רמזים והתנהגויות מיניים. אלו נעדרים במוצהר מהסדרה הזאת. במקום מתח יש בה קלילות מכוונת. במקום אווירה מינית - שמרנות. נשיקה ראשונה, למשל, מופיעה רק בפרק 14, מה שעורר התמרמרות קלה בקרב הצופים הצעירים. הגיבורה המתנשקת מסבירה זאת בכך ש"אני פשוט לא ממהרת לשום מקום".

גיא קרני, סמנכ"ל התוכן של השלוחה הטלוויזיונית של דיסני בישראל, מסביר כי "מדובר בצפייה משפחתית. קהל היעד המיידי שלנו צופה יחד עם האחים הגדולים וההורים. אנחנו עושים סדרה שבראש ובראשונה מיועדת לבנות. הבנים הם קהל היעד המשני שלנו".

למה דווקא בנות? הן צופות יותר בטלוויזיה? קונות יותר מרצ'נדייז?

"דיסני הוא ערוץ שבעולם מוטה מעט לבנות. בעולם יש ערוץ נוסף לדיסני שמכוון לבנים, אבל אינו משודר בארץ. אנחנו בארץ מנסים להיות מאוזנים ונוטים מעט לבנות. רצינו לעשות סדרת בנות ולא פחדנו מזה, כי הבנים הם חלק ממנה. זאת סדרה על ארבע בנות בחופש הגדול ויש שם שלושה בנים, שניים מהם מרכזיים".

הנחה נוספת היא שהתכנים שילדים רגילים אליהם ואוהבים הם תמימים ושמרניים פחות.

"זה אחד הדברים שהייתי צריך לעמוד עליהם מול השוק המקומי. אמירות כמו ‘הסדרה תמימה מדי' ו'הילדים רגילים למשהו קיצוני ונועז יותר'. זה נכון בעיקרון, אבל עדיין חשבתי שזה יעבוד. אנחנו יודעים שהסדרה שמרנית ומתקתקה, ואנחנו שמרנים ומתקתקים בהרבה דברים. מאחר שיש לי קהל יעד בבית (דן, בנו בן 6 וחצי) חשבתי שזה דווקא יכול להצליח".

פגישה עם אלילים

נדמה שאין הוכחה טובה יותר מהתבוננות בקהל אחוז האקסטזה שמצטופף במפגש המעריצים. ביום שלישי בשעות הערב הוצף הסינמה סיטי ברמת השרון במאות רבות של ילדות ונערות צעירות (בעיקר. פה ושם נראה גם בן או שניים), לבושות במיטב מחלצותיהן, ממתינות למפגש עם אליליהן ולצפייה בפרק המיוחד יממה תמימה לפני שידורו.

פה ושם נראו בקהל עיתונאים בכירים מלווים בבנותיהם, פרצופים מוכרים ממדורי הכלכלה וגם חברת הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ, שניסתה לפלס דרך בטוחה לילדון שעמו באה בדרך אל הכוכבים. עם אלה נמנים ארבע הכוכבות הצעירות של הסדרה - ליהי קורנובסקי, גאיה גור אריה, כרמל לוטן ונואל ברקוביץ - וכן שחקנים המגלמים את הוריהן, בהם אקי אבני, מיכל ינאי, ירון ברובינסקי ודנה עדיני.

צווחות נרגשות הרעידו את יסודות הבניין כאשר אלו הגיעו, ואליהן היתוספו קפיצות תזזיתיות במקום, מצלמות סלולריות שלופות ופקודות תובעניות נחרצות: "אבוש, תרים אותי כבר".

גם ביס היו מי שהסבירו כי "כמעט כל סדרה לילדים יוצרת היסטריה - זה אפיון של קהל היעד - אבל לא בדיוק מה שקורה כאן".

ואם בקהל היעד מדובר, זהו עניין הדורש עיון בפני עצמו. זה כמה שנים המגמה הבולטת בתחום הטלוויזיה לילדים היא פילוח ממוקד לפי גילים. לערוץ הילדים שהיה החלוץ בארץ הצטרפו ברבות השנים מתחרים שנועדו לפלחי גיל הולכים ומצטמצמים. כך, לצדו של הערוץ הוותיק פועלים כיום הופ, ניקלודיאון, ג'וניור, לוגי, הופ לומדים וכמובן הטלוויזיה החינוכית. אליהם הצטרפו ערוץ דיסני, ג'ים ג'אם והופ ילדות ישראלית. כולם מציעים תכנים משתנים לפעוטות עד בני נעורים צעירים. ויש גם ערוצים לתינוקות רכים, כמו לולי, המציע בעיקר מראות של פרפרים צבעוניים על רקע מוסיקה קלאסית.

"מנקודת המבט שלי, אני לא עושה טלוויזיה לילדים", אומר קרני בתשובה לתהייה כיצד כל זה מצדיק את עצמו כלכלית. "מבחינתי אני מנהל טלוויזיה מקצוענית ואסטרטגית, עם יעדים ברורים. התוכן שלנו הוא לילדים, אבל זאת טלוויזיה שמנוהלת בסטנדרטים ובכלים של טלוויזיה בינלאומית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ