מה ייעשה לשחקן סורר שיצא נגד הסדרה בכיכובו?

בשבוע שעבר יצא אנגוס ג'ונס, ג'ייק ב"שני גברים בחצי", להתקפה נגד השפעתה הרעה של התוכנית על הנפש. קדמו לו רבים וטובים, שבדר"כ רק הרוויחו

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

לפני כשבוע, ימים ספורים לאחר פרסום דבריו של השחקן אנגוס ט' ג'ונס נגד "שני גברים וחצי", התוכנית שבה הוא מככב מאז 2003, שודר פרק חדש בהשתתפותו. הפרק, "אני צורח כשאני משתין", מציג את ג'ייק, הדמות שג'ונס מגלם, מתרברב לפני אביו אלן, שנדבק במחלת מין מחברתו. הוא גאה במחלה כי, לפי דעתו המעוותת, היא מצביעה על פעילות מינית מוגברת שלו. ג'ונס כנראה לא יכול היה לייחל לפרק מתאים יותר כדי להדגים למה התכוון כאשר הפציר בצופים בערוץ טלוויזיה זניח, שלא לצפות בסדרה שלו, שאותה כינה "זוהמה".

ג'ונס, בן 19, המשתתף בסדרה מגיל שמונה, היה לילד בעל המשכורת הגבוהה ביותר בטלוויזיה האמריקאית ב–2010 כאשר חתם על חוזה לשנתיים בסך 7.9 מיליון דולר. בשבוע שעבר נראה בווידיאו שבו דובר על חזרתו בתשובה, על כך שהוא נולד מחדש כנוצרי, ושהוא טוען שבניגוד למה שמקובל לחשוב, לבידור ולסדרות טלוויזיה כשלו, השפעה שלילית מכרעת על נפש האדם.

עוד מוקדם יותר השנה הודה השחקן כי הוא חש לא בנוח עם הבדיחות הגסות. אולי בשל כך, מאז סוף העונה התשיעית, שבה סיים ג'ייק הארפר, בן דמותו, את לימודי התיכון והתגייס לצבא התמעטו הסצינות שלו בסדרה על שני הגברים, שהוא החצי שלהם.

עד לפני שנה וחצי, שני הגברים שבסדרה היו שני אחים - אלן ‏(ג'ון קראייר, שזכה באמי על תפקידו השנה‏) וצ'ארלי הארפר ‏(צ'ארלי שין, שחקן הטלוויזיה בעל המשכורת הגבוהה ביותר באותה תקופה‏). עד שהאחרון, הידוע בהתנהגות פרועה ואלימה, התפרץ נגד יוצר הסדרה צ'אק לורי ובכך סיים את תפקידו בה ‏(אשטון קוטשר החליף אותו‏). העלבונות נגד לורי היו הקש האחרון על גב עמוס מאוד של הגמל במעללים, התמכרויות, התפרצויות זעם ואלימות של השחקן. הוא הורחק מ"שני גברים" אבל בינתיים נחת בתוכנית חדשה "Anger Management" ‏(ניהול כעסים‏), שגם היא, כמו "שני גברים וחצי", מתייחסת באופן בדיוני להרגלי השחקן במציאות.

ג'ונס כבר התנצל על דבריו בהקלטה וכנראה לא יפר את החוזה שלו עוד סוף העונה. אבל מנכ"ל סי־בי־אס, לסלי מונבס, רמז אתמול כי ימיו בסדרה קצרים. עוד אמר מונבס כי הפרשייה היא פיקניק לעומת מה שהיה עם שין. יש להניח כי גם ג'ייק הארפר ימות בדרך כלשהי, אולי פחות אכזרית מאלף המיתות של דמותו של שין.

דבריו של ג'ונס נגד התוכנית, ההתנצלות שלא איחרה לבוא, הפרסומים על כך שהוא יוצא עם מעריצה אובססיבית והחשש של בני משפחתו שהוא מושפע מכת המנצלת אותו, הם חלק מתבנית מוכרת במשברים אצל שחקנים. השילוב של ילד הגדל בתוך סדרת טלוויזיה מצליחה - שבמשך שנים היתה הסיטקום הנצפה ביותר בארצות הברית - אינו מבטיח התבגרות שלווה ויציבה. גם משכורת העתק יכולה לערער, והשהייה בעולם של מבוגרים, ובכלל זה גם תסריטאים הכותבים לך בדיחות גדולות על מידותיך, אינה תורמת לשפיות.

הסוררים בקולנוע

מספר הסוררים בטלוויזיה נמוך באופן יחסי מאלה של מקביליהם בקולנוע ‏(מל גיבסון ולינדסי לוהן‏), או בפופ ‏(בריטני ספירס ומייקל ג'קסון‏), וגם הדרמות המתחוללות סביבם מחוץ לפריים קטנות יותר. עם זאת, מעניין לראות מתי השתלחויות מסיימות קריירה, מתי התקפות זעם רק מקדמות סדרות, ומה בכלל נחשב לביזארי. מבלי להיכנס לדיון המוצדק אם מישהו המפנה עורף לתעשייה הגדולה הזאת הוא מטורף או דווקא מצא את שפיותו; אם הוא מוזר שהוא אומר שהסדרה שלו היא "זוהמה" או שהיוצרים המבקשים מילד במשך שנים לספר בדיחות גסות על חשבונו הכתיבו נורמה קצת מוזרה, מה שניכר הוא שהוליווד דווקא סלחנית להתנהגות הגרועה. אולי ברור לבכירים בה ששחקנים ויוצרים הם אנשים יצירתיים שאינם הולכים בתלם. אולי ההתפרצויות רק מביאות עמן יותר פרסום. כך או כך, מבין המופיעים ברשימה שבהמשך, שחקנים שיצאו נגד התוכניות שלהם, נגד היוצרים, או עברו התמוטטויות עצבים, התמכרויות ואשפוזים, שנראה כי יכלו לחסל להם את הקריירה, כמעט כולם המשיכו לשלב הבא. אפילו שין, שכבר הזמין את ג'ונס לעבוד בסדרה החדשה שלו.

אנגוס ט' ג'ונס נגד "שני גברים וחצי"

בשבוע שעבר, בעקבות דברי ג'ונס, אמר שין, כי "שני גברים וחצי" היא "מקוללת". היא לא הראשונה. סדרה שמקובל היה לומר כי רובצת עליה קללה היא "על טעם ועל ריח" ובמקרה זה התואר מוצדק. זה אולי המקרה הקיצוני ביותר של כוכבים שהתערערו בעקבות השתתפות בסדרה. עם סיומה של "על טעם ועל ריח", ששודרה מ–1978 ועד 1985, שלושת הילדים השחקנים בה לא הצליחו להשיב לעצמם את הפרסום הגדול של הסדרה.

דיינה פלאטו הידרדרה להשתתפות בסרטי פורנו רכים, נלחמה בהתמכרות לסמים וכשלה בכך. היא מתה ממנת יתר בגיל 34. גארי קולמן תבע את הוריו ואת האמרגן שלו, הכה אשה בפניה כאשר עבד כמאבטח, ואחרי כמה היתקלויות עם החוק, נפל ונפצע אנושות. הוא מת בגיל 42. הילד השלישי בסדרה, טוד ברידג'ס, סבל גם הוא מהתמכרות לסמים ונעצר על ידי המשטרה בהיתקלות אלימה, אבל הצליח להתגבר על קשיים אלה ואחר כך אף השתתף בתפקידים קטנים בסדרה "כולם שונאים את כריס".

אן הייש. אלוהים מדבר דרכה?צילום: אי–פי

התמוטטות נפשית מפורסמת אחרת אירעה באוגוסט 2000. זמן קצר אחרי שנפרדה מאלן דג'נרס, הופיעה השחקנית אן הייש ‏("מצויד"‏), בבית של תושבים תמימים בקליפורניה. היא הודיעה להם שהיא אלוהים ושהיא תחזיר אותם לגן עדן בחללית שלהם. בקרוב תעלה ברשת אן־בי־סי סדרה חדשה בכיכובה, "הצילו אותי", שבה היא מגלמת אשה שאלוהים מדבר דרכה.

הורסת את חיי

ביוני 2004 הקומיקאי דייב שאפל ירד מהבמה באמצע מופע סטנד־אפ אחרי שהקהל דרש שיחזור על משפט המפתח שלו "אני ריק ג'יימס" מתוכניתו המצליחה בערוץ קומדי סנטרל. כעבור כמה דקות שב לבמה ואמר על התוכנית שלו "שאפל שואו" כי היא "הורסת את חיי". הוא הסביר שהוא שונא לעבוד "20 שעות ביממה" וכי הפופולריות של הסדרה מקשה עליו לעסוק בסטנד־אפ, מה שבאמת חשוב לו בחייו.

"אתם יודעים למה התוכנית שלי טובה?", שאל את הקהל. "כי הבכירים ברשת אומרים שאתם לא מספיק חכמים כדי להבין מה אני עושה. ואני נלחם בשבילכם כל יום. אני אומר להם שאתם חכמים. מתברר שטעיתי, אתם מטומטמים".

בעונה השלישית של "שאפל שואו" הפתיע השחקן את כולם כאשר באמצע הצילומים נעלם לכמה זמן. הוא התגלה בדרום אפריקה ודחה את השמועות שלפיהן היה בטיפול פסיכיאטרי שם, אמר שהתמודד עם מותו של אביו ‏(שמת כמה שנים קודם לכן‏) והודה שההיעלמות קשורה לבעיות שלו עם הסדרה. "בכל יום שהלכתי לצלם את התוכנית הרגשתי זוועה... כמו איזה זונה. אם אני מרגיש כל כך רע, למה להמשיך?". אחרי התקרית הזאת היתה גם תקרית אחרת שבה מטוס היה צריך לנחות נחיתת חירום משום שהקומיקאי סירב לחגור חגורת בטיחות ובמקום זאת הלך לתא הטייס ותפס את זרועותיו של הטייס.

ב–2006 מייקל ריצ'ארדס, הלא הוא קריימר מ"סיינפלד", הופיע במועדון סטנדאפ והצליח להבריח משם את הקהל כאשר התחיל להשתמש במלת גנאי לאפרו־אמריקאי. הוא חזר על המלה פעמים רבות נגד אדם מהקהל שהעיר לו הערה. לאחר מכן התנצל בתוכנית האירוח הלילית של דייוויד לטרמן לבקשתו של ג'רי סיינפלד. העובדה שהוא לא חזר למסך קשורה יותר לקללה אחרת שכאילו רובצת על שחקני הסדרה, "קללת סיינפלד", שהכתה גם במי שהתנהג תמיד יפה ‏(אבל לא בג'וליה לואי דרייפוס‏). אתמול נודע כי ישתתף בתוכנית חדשה עם קירסטי אלי, שחשפה על המסך את הקשיים האישיים שלה.

במקרים מסוימים התנהגות מחוץ לתוכנית פוגעת בשחקן, כמו עם דייוויד האסלהוף, מציל העל מ"משמר המפרץ", שצולם ב–2007 כשהוא שיכור, שכוב על רצפת השירותים ואוכל צ'יזבורגר. את הסרט הביתי הקצר הזה צילם לא אחר מאשר בנו. מאז התגבר השחקן על בעיות השתייה שלו.

ולפעמים התנהגות כזאת לא משנה דבר: כך עם אלק בולדווין ‏("רוק 30"‏) שב–2007 נשמע צורח מתוך התא הקולי של בתו שהיא "חזירה, גסת רוח וחסרת התחשבות", ואיים לטוס מלוס אנג'לס לניו יורק כדי "ליישר אותה". עוד אמר באותה הקלטה מלבבת שהגיעה לאוזני הציבור בעזרת אתר הרכילות TMZ כי לא אכפת לו "אם את בת 12 או 11 או ילדה או שאמא שלך היא קוץ בתחת", אמר על השחקנית קים בייסינגר, גרושתו. לאחר שהתנצל, האשים את אשתו בהדלפת ההקלטה.

כמה שנים אחר כך נאלץ שחקן אחר ב"רוק 30", טרייסי מורגן, להתנצל על דברים שאמר. הוא אמנם לא התפרץ כמו בולדווין או ריצ'ארדס, אבל דבריו היו לא פחות קשים. במופע סטנדאפ אמר מי שמגלם במשך שנים את הדמות טרייסי ג'ורדן, כי היה "דוקר למוות את בנו אילו זה היה מדבר אליו בקול הומואי".

תוכניות הריאליטי משכו אליהם טיפוסים מוקצנים רבים, והשהות לפני מצלמות מרובות במשך ימים על שבועות הצליחה לזקק מהם סיטואציות קיצוניות, אך דווקא היתה זו פולה עבדול, שופטת בתחרות השירים "אמריקן איידול" ולא מתמודדת, שלעתים קרובות נראתה קצת מבושמת בתפקידה. אף שנראתה בנמל תעופה בלוס אנג'לס צורחת לתוך הטלפון הנייד שלה, הוזמנה על ידי סיימון קאוול להשתתף לצדו בתוכניתו החדשה, "אקס פקטור" ‏(היא פוטרה אחר כך כי היתה רכה מדי‏).

ישנם גם שחקנים שלא היו צריכים למצוא את אלוהים כדי לגלות לעולם שהסדרה שלהם לא טובה בעיניהם. רוברט ריד, שגילם במשך השנים את האב ב"חבורת בריידי" ‏(1969 עד 1974‏) תיעב את התוכנית המתקתקה. בראיון למגזין "פיפל" לפני מותו אישר ששנא את הסדרה, וכשחקן שייקספירי שמרב התהילה שלו באה לו מהמסך הקטן, הרגיש שהתפקיד קטן על מידותיו. תחושה זו גרמה לא מעט מתח בינו לבין יוצר הסדרה, שרווד שוורץ.

איימי ג'ו ג'ונסון, שגילמה את הפאואר ריינג'ר הוורודה בתוכנית הילדים "פאואר ריינג'רס" בשנות ה–90 אמרה שהעבודה שלה שם היתה מביכה. כמו כן, לפני שנודע השנה כי צ'בי צ'ייס יעזוב את הסדרה "קומיוניטי" אמר השחקן הקומי כי המעורבות שלו בה היתה "טעות גדולה" ושזהו "סיטקום בינוני מזוין", סוג בידור שהוא מחשיב כ"נחות ביותר".

אחרי שש שנים ב"אנטומיה של גריי" החליטה השחקנית קתרין הייגל שנמאס לה. בתוכנית האירוח של דייוויד לטרמן סיפרה שהעבודה הממושכת על הסדרה, שנמשכת לפעמים 17 שעות ביממה, היא "אכזרית ומרושעת". אחר כך התלוננה על כך שאינה זוכה לכבוד ראוי מהמפיקים, וב–2008 הסירה את המועמדות שלה לאמי, כי לדבריה התפקיד שלה לא ראוי לפרס. אחרי כל זה ביקשה לשוב לסדרה.

קתרין הייגל אצל לטרמן

ואילו בלייק לייבלי מ"גוסיפ גירל" ‏(שעלתה ב–2007‏) אמרה כי היא מגלמת "קריקטורה של עצמה" ושזו אינה "איכות העבודה הגבוהה ביותר". אבל במקרה זה אולי השתחלה לשם גם קצת ביקורת עצמית ולא רק חיצונית.

וישנה כמובן התנהגות קיצונית, אפשר לומר מטורללת, שנחשבת למקובלת משום שהיא נעשית ברוגע ובשליטה, וגם אינה יוצאת נגד התוכנית של המשתתף בה, וכמובן אינה מגיעה לכותרות. בשבוע שעבר מגיש הרדיו/טלוויזיה הימני גלן בק עטה סינר וחבש כובע ברט אדום. בידו אחז במקטרת ודיבר במבטא אנגלי, צרפתי אמריקאי, כדי לדמות דיבור אינטלקטואלי. הוא דיבר על יצירות אמנות, ואף הלביש מיני מודלים של עירום בציורים קלאסיים של רובנס.

בהמשך העלה גם יצירת אמנות משלו, בתגובה לכך שנודע כי הציגו בגלריה בבוסטון יצירה ובה הוצג הנשיא האמריקאי ברק אובמה כצלוב. בק ניסה לומר דבר מה על צנזורה, אמנות וזוהמה, ולכן הציג צנצנת גדולה מלאה בנוזל צהוב, והודיע שזה השתן שלו. הוא הגדיר את הצנצנת כ"תקופה הצהובה" שלו. לתוך הנוזל הזה זרק בובה של אובמה ואת כל זה עשה בנימה שובבית מחויכת, שלא תצריך שום התנצלות כמובן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ