סיקור מיוחד לקראת טקס גלובוס הזהב

כל הסדרות, כל השחקנים, כל הבמאים

אפשר היה להמר שהזוכים הגדולים בפרס גלובוס הזהב יהיו, שוב, סדרות הטלוויזיה "הומלנד" ו"משפחה מודרנית" או הסרט "לינקולן". אבל אם יש משהו שהגוף הבוחר אוהב - זה להפתיע. על הפתעות, אהבות והמנחות החדשות בטקס גלובוס הזהב, שיתקיים הלילה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

שלוש שנים זה היה ריקי ג'רוויס. הקומיקאי החתרני הדהים, הצחיק, איכזב ובכל זאת שיעשע את הצופים שנה אחר שנה . אבל כמתבקש מפרבולת הציפיות בעולם הטלוויזיה, השנה ­ שנת ה‑70 לטקס הזה ­ ג'רוויס יורד מהבמה. את מקומו יתפסו הקומיקאיות המעולות ואיימי פולר, והציפיות מהן גבוהות בהחלט. השתיים, חברות משכבר הימים, קומיקאיות בעלות עין ביקורתית, הבחינו ודאי כי הקומדיות שהן עומדות בראשן, "רוק 30" ו" לא מועמדות כלל לפרסים בקטגוריית הקומדיה הטובה (המועמדות הן "המפץ הגדול", "בנות", "משפחה מודרנית", "אפיסודז" ו"סמאש"). אבל הן עצמן מתמודדות על פרס השחקנית הקומית הראשית בסדרות האלה ­- סיטואציה בעלת פוטנציאל דרמטי כשלעצמה.

במסיבת עיתונאים לקראת הטקס כבר העניקו שתי הקומיקאיות קדימון. הן הבטיחו כי ינחו את גלובוס הזהב לכל אורכו בשירה, אחר כך עברו לנימה רצינית יותר לכאורה: "מאחר שזה ערב כיפי, ומבולגן, לא ממש מצפים מהמנחים שלו לתת הופעה גדולה", אמרה פיי. "אנחנו מרגישות שמתפקידנו לדאוג שהעניינים יתקדמו וששחקני הקולנוע ישתכרו, וכך תהיה תקווה שהציצי של מישהי יבצבץ מהשמלה. זה התפקיד העיקרי שלנו".

מתוך "אימפריית הפשע"צילום: HBO

פולר אישרה כי לאלכוהול תפקיד מרכזי בטקס, שאורחיו יושבים סביב שולחנות עגולים עמוסי משקאות בעיקר. "לא משנה באיזו שעה מגיעים, האוכל תמיד נגמר לפני כן", התערבה שוב פיי. "אז כל מה שנשאר הוא משקאות אלכוהוליים ובונבוניירות. הנשים לא אכלו במשך ימים קודם לכן, ועכשיו הן שותות חצי כוס יין והן גמורות".

כהרגלה, פיי קלעה למטרה. טקס גלובוס הזהב -­ המשודר בבלעדיות ביס, בערוץ יס 1 ובערוצי הסדרות, ויועבר בשידור ישיר הלילה ב‑3:00 ובשידור חוזר, מתורגם וערוך ביום שני ב‑22:00 -­ הוא אכן מבולגן. לא רק בסידורי הישיבה של הצופים, באולם המלון בבוורלי הילס שבו הוא מתקיים, אלא בעיקר באופן חלוקת הפרסים.

רשימת הקטגוריות בגלובוס הזהב ארוכה במיוחד. היא כוללת גם קולנוע וגם טלוויזיה, בכל אחד מאלה יש הן דרמה הן קומדיה (או סרטי מיוזיקל בקולנוע), ובטלוויזיה יש גם חלוקה למיני סדרה ולסרט. בעבר השילוב הזה של קולנוע וטלוויזיה נועד לשדרג את הטקס ולהעניק לו הילת כוכבים וזוהר; בטקס האמי ­- החשוב ביותר בתחום הטלוויזיה -­ נהגו למשוך את שחקני הקולנוע בעזרת פרסים בקטגוריות שבהן השתתפו, כמו סרטי טלוויזיה ומיני סדרות. אך בשנים האחרונות נהנים שחקני הטלוויזיה ממעמד של כוכבים לא פחות מעמיתיהם מהקולנוע, שחקני קולנוע מופיעים ברצון בסדרות טלוויזיה, והזליגה הזאת בין שני התחומים רק יוצרת סרבול. את הסרבול מאזנת, כמו שאמרו המנחות העתידיות, איזו אווירה משוחררת של שולחנות עגולים עם משקאות אלכוהוליים שמחליפים את הישיבה המסודרת באולם.

בתחום הקולנוע, מכל מקום, נחשב הטקס, בגלל קרבת הזמנים שלו לטקס האוסקר (שיתקיים בחודש הבא), למעין מנבא/מטעה של הזוכים הגדולים בטקס החשוב (אבל כמו שאמר ריקי ג'רוויס בשנה שעברה, "בדיוק כמו האוסקר, רק בלי היוקרה"). בתחום הטלוויזיה, לעומת זאת, המרחק בינו ובין טקס האמי (כחצי שנה) מטשטש את הקשר ביניהם. ועם זאת, הקשר קיים בהחלט, ואף יותר מאשר בקולנוע.

בטקס גלובוס הזהב לפני שנה, למשל, זכתה בפרס הקומדיה הטובה ", הזוכה הקבועה של טקס האמי זה כמה שנים, לרבות השנה; ואילו בתחום הדרמה בחר תא הכתבים הזרים, האחראי על הבחירות בגלובוס הזהב, ב ­ הסדרה המבוססת על "חטופים" הישראלית ­ והעניק לשחקנית הראשית שלו, קלייר דיינס, את פרס השחקנית הטובה בתחום זה. שידור חוזר של זכיות אלה (בתוספת מתן פרס לשחקן הראשי של "הומלנד", דמיאן לואיס) התקיים חצי שנה אחר כך בטקס האמי. לפעמים ההשפעות הן דו-כיווניות, אך במקרה זה ברור כי הגלובוס היה שם קודם.

כעת ניצבות לפני תא הכתבים שתי אפשרויות בחירה עקרוניות. הם יכולים לחזור על הבחירות שלהם ושל האמי, ולהעניק את פרס הקומדיה ל"משפחה מודרנית" ואת פרס הדרמה ל"הומלנד" (שתי בחירות שקצת מיצו את עצמן השנה), המועמדת לצד "שובר שורות", "מד מן", "חדר החדשות" ו"אימפריית הפשע". והם יכולים גם להפתיע בבחירה ­- דבר שהם עושים מעת לעת, כמו למשל בהענקת הפרס בתחום הדרמה ב‑2011 ל"אימפריית הפשע" (אחרי כמה זכיות רצופות של "מד מן") ואת מקבילו בתחום הקומדיה ל"גלי".

תא הכתבים הזרים גם ידוע בחיבתו לזרים -­ "אחוזת דאונטון" ו"ניצבים" הבריטיות והבחירה במאט לה בלאנק בקטגוריית השחקן הקומי בקו-פרודוקציה הבריטית-האמריקאית "אפיסודז" בשנה שעברה - ­ וגם לשחקני ושחקניות קולנוע. לורה דרן זכתה בשנה שעברה בפרס השחקנית הקומית בטלוויזיה על "מוארת"; ג'סיקה לאנג, שהיתה מועמדת לגלובוס הזהב לא פחות מתשע פעמים, זכתה בפרס השחקנית על השתתפות ב"אימה אמריקאית".

אם נביא בחשבון את שלושת המרכיבים האלו ­- הרצון להפתיע, החיבה לזרים ולשחקני קולנוע -­ אפשר להסתכן ולהמר שבטקס הלילה תיבחר "אפיזודס", שהעונה האחרונה שלה היתה טובה מאוד. בקטגוריה שמנגד אפשר להניח שהבחירה תיפול על "אחוזת דאונטון" (או לפחות על מגי סמית המצוינת), שהעונה השלישית שלה, שעלתה השבוע, שברה שיאי צפייה.

ועם זאת, יש חשש שבגלל שילוב הטעמים האלה יעניק תא הכתבים את פרס הדרמה הטובה דווקא ל"חדר החדשות" (בגלל הרצון להפתיע), או לשחקן ג'ף דניאלס, המועמד לשחקן הטוב בדרמה (בגלל החיבה לשחקני קולנוע ובמקרה הזה גם ליוצר ארון סורקין); בעבר היתה "הבית הלבן" של סורקין מועמדת לפרס הסדרה הטובה ארבע פעמים וזכתה בו פעם אחת. אם כבר, עדיף שבמקום זאת יבחרו הכתבים הזרים ב"השעה" ­ מיני סדרה (קטגוריה בפני עצמה) על חדר חדשות אמין ומעניין יותר, בריטי, עם כוכב טלוויזיה ענק, דומיניק וסט, שפרץ בסדרה הטובה מכולן, "הסמויה".

אם ירצו הכתבים הזרים לקבל עוד כמה החלטות שישמחו את המעריצים הם יעניקו את פרס סדרת הדרמה הטובה ל"שובר שורות", המתקדמת אל סופה ומעולם לא זכתה בפרס כלשהו בגלובוס הזהב, וגם לא באמי השנה, אף שהיא ראויה לו כל כך. בתחום הקומדיה, הזוכה המתבקשת היתה עשויה להיות "לואי" כמובן, אבל הסדרה לא מועמדת ולכן אפשר להסתפק בהענקת פרס השחקן הקומי ללואי סי-קי, דבר שלא צפוי להתרחש.

מאחר שכך, הבחירה הנכונה בקטגוריית הסדרה הקומית היא "בנות", הסדרה שיצרה ומככבת בה (המועמדת גם היא לפרס, ולה סיכויים טובים לזכייה), על ארבע חברות בנות עשרים בברוקלין. "בנות" היא הסדרה הייחודית והבולטת של השנה. מצד שני, בחירה בטינה פיי או באיימי פולר, מועמדות ראויות בהחלט, תוביל לרגע מוצלח בטקס עצמו.

רשימת המועמדויות המלאה

דרמה

“שובר שורות”
“אימפריית הפשע”
“אחוזת דאונטון”
“הומלנד”
“חדר חדשות”

שחקנית ראשית בדרמה

קני בריטון, “נאשוויל”
גלן קלוז, “דמג’ז”
קלייר דיינס, “הומלנד”
מישל דוקרי, “אחוזת דאונטון”
ג’וליאנה מרגוליס,
“האשה הטובה”

שחקן ראשי בדרמה

סטיב בושמי,
“אימפריית הפשע”
בריאן קרנסטון,
“שובר שורות”
ג’ף דניאלס,
“חדר החדשות”
ג’ון האם, “מד מן”
דמיאן לואיס, “הומלנד”

קומדיה

“המפץ הגדול”
“אפיזודס”
“בנות”
“משפחה מודרנית”
“סמאש”

שחקנית ראשית בקומדיה

זואי דשנאל, “נערה חדשה”
ג’וליה לואי דרייפוס, “ויפ”
לינה דנהאם, “בנות”
טינה פיי, “רוק 30”
איימי פולר,
“מחלקת גנים ונוף”

שחקן ראשי בקומדיה

אלק בולדווין, “רוק 30”
דון צ’ידל, “בית השקרים”
לואי סי־קי, “לואי”
מאט לה בלאנק, “אפיזודס”
ג’ים פארסונס,
“המפץ הגדול”

מיני סדרה או סרט לטלוויזיה

“הנערה”
“האטפיל ומקוי”
“השעה”
“חיות פוליטיות”

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ