"הממשלה": סדרה חמה על מדינה קרה

הסדרה הדנית "הממשלה", שחזתה את בחירתה של אשה לראשונה לראש ממשלה בדנמרק, נחשבת לדרמה הפוליטית הטובה ביותר על המסך. השחקן פילו אסבאק, המגלם בה את אמן הספינים הפוליטיים, מספר כי הוא שואב השראה מדון דרייפר מ"מד מן"

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

מערכת יחסים משולשת, רומנטית בחלקה, ניצבת במרכזה של הסדרה הדנית המשובחת "הממשלה", שבמקור שמה "בורגן" (על שם כינויו של בניין הפרלמנט כריסטיאנסבורג בקופנהגן). היא מורכבת מבריגיטה נייבורג (סידסה באבט קנודסן), המגלמת את ראשת הממשלה הראשונה של דנמרק; היועץ האסטרטגי שלה, אמן הספינים, קספר יול (יוהאן פיליפ אסבאק) ¬ יחסיהם מקצועיים וחבריים; וקתרין פונסמארק (בריגיט יורט סורנסן), עיתונאית פוליטית המנהלת קשר מקצועי-אך-גם-רומנטי עם יול.

הסדרה הדנית, ששידורה כאן יחל במוצאי שבת בערוץ יס או, עלתה בדנמרק בשנת 2010, והעונה השלישית והאחרונה שלה משודרת שם מתחילת החודש הזה. היא עטורה פרסים, בהם הפרס הבריטי בפטא בקטגוריית הסדרה הזרה הטובה, וכבר הוכתרה בידי רבים כדרמה הפוליטית הטובה ביותר על המסך. במגזין האמריקאי "ניוזוויק" אף טענו כי זו הסדרה הפוליטית הכי טובה שנעשתה אי פעם.

אסבאק, השחקן המגלם את קספר יול, המכונה בסדרה "ספין-דוקטור", אומר בראיון טלפוני מקופנהגן כי הצלחתה של הסדרה הפתיעה את כל הנוגעים בדבר. "אני יכול להגיד בשמי ובשם כל אחד מאנשי הצוות והשחקנים, שאיש מאתנו לא חשב שהסדרה תיהפך ללהיט בינלאומי. זאת סדרה על ראש ממשלה בדנמרק ¬ מדינה שמונה רק חמישה מיליון וחצי בני אדם, על ספין-דוקטור ועל עיתונאית".

מתוך "הממשלה". פילו אסבאק עם סידסה באבט קנודסן המגלמת את ראשת הממשלה

גם יוצרי הסדרה, אדם פרייס וגיירבוויג גראם, אמרו בראיון עיתונאי שכאשר סיפרו לפוליטיקאים דנים כי בכוונתם לעשות סדרה על המערכת הפוליטית של מדינתם, אלה הגיבו בפליאה. "זה יהיה כל כך משעמם", אמרו להם. "מדובר בפוליטיקה קואליציונית דנית, זו לא תהיה סדרה כמו 'הבית הלבן'".

אסבאק מצדו סבור כי העניין בסדרה טמון בין השאר בכך ש"הדמויות הנשיות בה היו להשראה בקרב נשים בעולם. כי מה שלומדים מהן הוא שאפשר שיהיו לך חיים מקצועיים מצליחים וחיים פרטיים, גם אם זה מצריך זמן וגובה מחיר. אני חושב שבני אדם מזהים את עצמם בחלק מהדמויות, גם אני בתור גבר מוצא את עצמי בבריגיטה. זאת עלילה שייקספירית במידה מסוימת ¬ אשה המקבלת לידה עוצמה ורוצה לשמר אותה".

בשבוע שעבר דיברה השגרירה הדנית בבריטניה, אן הדסטד סטפנסן, בראיון רדיו על הצלחתה של הסדרה בארץ זו ועל הצלחתן של סדרות דניות בעולם בכלל (את "בורגן" הפיקו מי שאחראים גם לגרסת המקור ל"The Killing", שהיתה לה גרסה אמריקאית. השבוע נודע שתהיה לה עונה שלישית בערוץ אי-אם-סי). לדברי השגרירה, אחת הסיבות להצלחה היא שהסדרה עוסקת בחברה שונה אך מוכרת, ובנושאים המשותפים לחברות שונות.

אסבאק מסכים לדברים אלו. "מה יש בסדרה?" הוא שואל ומשיב: "גבר שלא כל כך יודע מיהו, אשה העולה לגדולה, אחרת שמאבדת את העובר שלה. אלה תמות אוניברסליות. אשה המאבדת את התינוק שלה באפריקה זועקת לשמים ממש כמו זו המאבדת אותו בדנמרק".

ובכל זאת יש לסדרות הדניות ייחוד. הן מתאפיינות בניחוח קריר, נופים יפים וגשומים, השפעות בולטות של דרמה בריטית בכתיבה המהודקת וגם השפעות אמריקאיות ¬ בעיקר של הכבלים ¬ בעשייה, בתנופה ובצילום המקצועי. יש בהן שחקנים יפים כמו כוכבים הוליוודיים, אבל הם אמינים כמו בסדרת דרמה בריטית. הן מצולמות באתרים אמיתיים, לא בנו לכבודן אתרים גרנדיוזיים, ולפעמים אפילו רואים בהן דמויות חיוביות מעשנות.

במשך השנים למדו צופים ברחבי העולם להכיר את הערים והספר של ארצות הברית ובריטניה, במידת מה גם את אלה של צרפת ואיטליה, אבל כמעט שלא ראו סדרות מצפון אירופה. הסדרות האלה כוללות גיבורות בתפקידים ראשיים כדבר מובן מאליו ולא כדגל של צדקנות; הגיבורות האלה אינן כליל השלמות אלא ייצוגים של בני אדם על תכונותיהם הטובות והרעות. כך גם הגיבורים. יש בסדרות הללו עיסוק פוליטי למכביר, במדינות שמוסד הדמוקרטיה בהן מפותח וגם נמצא תחת זכוכית מגדלת. מאחר שתעשיית הטלוויזיה הסקנדינבית אינה מכונה משומנת כמו זו האמריקאית הממסדית, הסדרות מתפתחות באופן טבעי בהתאם לסיפור שהן מבקשות לספר ולא לפי צורכי הרשת והערוצים המשדרים אותן.

מגדת עתידות

אחד הדברים המרתקים בסדרה הזאת הוא שבמידה רבה היא הקדימה את ההתרחשויות האמיתיות במדינתה. ב 2011, שנה אחרי שעלתה לשידור עונתה הראשונה, שבה בריגיטה נייבורג הבדיונית נבחרת לראשת הממשלה של דנמרק, האשה הראשונה בתפקיד ¬ נבחרה הלה תורנינג שמידט, בדיוק באותו אופן כמו גיבורת הסדרה, לראשת הממשלה הראשונה של דנמרק. נייבורג היא ראש מפלגת שמאל-מרכז שדוגלת ב"פוליטיקה נקייה".

"הסדרה היא כמו מגדת עתידות קטנה", אומר אסבאק בחיוך. "כמו עוגיית מזל במסעדה סינית. לא רק הבחירה הזאת, אלא גם אירועים אחרים המוצגים בכל מיני פרקים הקדימו את המציאות ונהפכו מבדיון לאמת.

"הסדרה הרי בדיונית לחלוטין", הוא מוסיף. "כל מה שמתואר בה נכון היסטורית עד שנת 1972, אבל מאז הכל מומצא. החליטו על שנת 1972 משום שזאת היתה שנה חשובה מאוד מבחינה פוליטית בדנמרק. מפלגות רבות וחשובות נוסדו אז ודנמרק הצטרפה לאיחוד האירופי. מהשלב הזה ואילך החליטו היוצרים שפוליטיקאים עלולים להיעלב ובעקבות זאת לתבוע אותנו ולכן המציאו את כל הדמויות".

האם בדנמרק מתייחסים לסדרה כאל רומן מפתח? האם היוצרים התייחסו לאנשים מסוימים בפוליטיקה שלכם?

"כן ולא. ברור שהם שאבו השראה פה ושם, אין שום סיבה להמציא מערכת פוליטית שלמה אם יש כבר אחת".

מתוך "הממשלה"

אפשר למצוא בסדרה נקודות דמיון, מעטות אמנם, להתרחשויות בפוליטיקה הישראלית. בריגיטה נייבורג, הזוכה בתחילת העונה ברוב הקולות בבחירות, מתקשה להקים קואליציה, בדומה לראשת מפלגה אחרת בבחירות הקודמות בישראל. גם הרב-מפלגתיות משותפת לשתי המדינות.

האם רבים בעולם אומרים לך שהיו בוחרים בבריגיטה נייבורג לראש ממשלתם?

"ברור. לא רק בעולם, גם בדנמרק אנשים שואלים למה היא לא יכולה להיות ראש הממשלה שלנו. אבל מובן שהיא פרי הדמיון. הכל יותר פשוט שם. יש לי כבוד עמוק לפוליטיקה הדנית".

מעניין, השגרירה הדנית אמרה זאת בדיוק בראיון לרדיו הבריטי. היא אמרה שלדנים יש אמון רב בפוליטיקאים שלהם ולכן "הממשלה" היא סדרה אופטימית ולא סרקסטית.

"אנחנו באמת נותנים אמון בפרלמנט שלנו. אנחנו באמת מאמינים בדמוקרטיה ובחופש הדיבור; מאמינים שזכותך להביע את דעתך אבל מתוך כבוד לאחר".

יש לכם תוכנית סאטירית על פוליטיקה?

"כעת אין. אבל היו כאלה בשנות ה 70, ה 80 וה 90".

ובכל זאת יש בסדרה פוליטיקה מניפולטיבית ומהלכים ציניים. האם הדמות שלך מבוססת על אדם מסוים? האם פגשת ביועצים פוליטיים כדי לבנות את דמותך?

"יוצרי הסדרה אמרו לי שהדמות שלי מבוססת על אדם שהם מכירים היטב, אבל שהוא אינו 'ספין-דוקטור' אלא איש עסקים. נפגשתי עם הרבה יועצים כאלה לקראת התפקיד וניסיתי לברר מה המשותף לכולם. מה שהבנתי מבוטא הכי טוב בפרק הראשון של הסדרה, שבו אני אומר: 'אם מבקשים ממני לכתוב משפט מחץ, אני צריך לברר קודם אם המשפט הזה צריך להיות בעד או נגד משהו'. כלומר, המהות של הספין-דוקטור אינה להיות מעורב פוליטית, אלא להיות המוח האסטרטגי מאחורי הפוליטיקאים. משלמים לו כדי לקדם דברים. אסור לו להיות מעורב רגשית, כי אחרת הוא לא עושה את העבודה כמו שצריך".

נדמה שהוא אכן נהיה מעורב רגשית, והרבה פחות מניפולטיבי, בהמשך הסדרה.

"בהחלט. לכן עיניין אותי לגלם אותו. זו דמות שלכאורה כל מה שמעניין אותה הוא צבירת כוח ועוצמה, אדם שהוא כריזמטי, אשף של מלים, ונשים נמשכות אליו, אבל הוא לא מצליח ליצור קשר אמיתי עם אף אחד. הוא כמו קוביית קרח, שהיחידות שמצליחות להמיס אותו הן בריגיטה נייבורג או קתרין פונסמארק.

"זה יכול להישמע כמו קלישאה, אביר האופל הזה ¬ כמו שמכנים פה את הספין-דוקטור ¬ שהלבישו עליו ילדות קשה. אבל היה חשוב לי לחלץ אותו מהממד הזה, להפוך אותו לדמות מרובת ניואנסים ואנושית. עשינו זאת בעזרת היוצר אדם פרייס. לא רצינו שהוא יהיה רע לגמרי, כי אז מאבדים בו עניין. זה אדם שמוכן למכור את אמא שלו לטובתו האישית, הוא אפילו עושה את זה בשלב מסוים, ובכל זאת לצופים אכפת ממנו".

לא רק שלצופים אכפת ממנו, אלא הם גם קצת מתאהבים בו. קספר יול ושאר הדמויות מפיחים לא מעט להט בסדרה על המדינאים של הארץ הקרה הזאת. הפוליטיקה הדנית נראית בה יצרית ומרתקת, והמחוללים אותה יפים וסקסיים. ב 2011 נרכשה "הממשלה" לעיבוד אמריקאי; ג'ייסון קייטימס מ'אורות ליל שישי' ו'הורים במשרה מלאה' אמור היה לעבד אותה לגרסה אמריקאית, אך בינתיים זה לא קרה.

מהשפעה שוודית לאמריקאית

יוהאן פיליפ אסבאק, בן 27, שנבחר ב 2011 לאחד הכוכבים העולים של איגוד הקולנוע האירופי, נקרא לרוב פילו. "אני בן לאם מרוקאית מקזבלנקה, שגדלה ברוח צרפת", הוא מספר. "השם המלא שלי הוא יוהאן פיליפ ואני הצעיר מבין שלושה אחים, אז קראו לי בבית פטיט פיליפ, שזה בצרפתית פיליפ הקטן ובקיצור 'פילו'. אז אני דני לכל דבר ועניין בתיבול קל של אפריקה.

"לפני שבועיים נולדה לי בת בכורה, אז עכשיו הכל בחיים שלי קצת בסטנד-ביי. אני מתכוון לקחת חופשה של חצי שנה כדי להיות עם ארוסתי והתינוקת החדשה שלנו".

עוד לפני השינוי המשפחתי, הפחית אסבאק את השתתפותו בסדרה "הממשלה". בעונה השלישית, המובילה עתה את טבלאות הצפייה בדנמרק, כמעט שאינו משתתף. "בריגיטה וקתרין, ראש הממשלה והעיתונאית, יעבדו צמוד יותר יחד", הוא מסביר. "עשיתי את הסדרה הזאת במשך שנתיים ורציתי לעשות קצת דברים אחרים. רציתי לעשות סרט קולנוע וסדרת טלוויזיה אמריקאית. אז עשיתי תפקיד קטן ממש ב'בורג'ס' (על השושלת הספרדית ברומא של הרנסנס, ר"ק). זה היה כיף".

השחקן הדני קים בודיניה, המשתתף בסדרת הטלוויזיה "הגשר", קו-פרודוקציה דנית-שוודית ששודרה גם בישראל, אמר לא מכבר בראיון ל"גלריה" כי הצלחתן של הסדרות הדניות נובעת בין היתר מכך שהיוצרים בדנמרק למדו במשך זמן רב מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה השוודית, ששימשה להם מין אחות גדולה. כיצד מסביר אסבאק את ההצלחה הזאת?

"תמיד כשרואים הצלחה של מדינה כלשהי, ההסבר טמון בחינוך", הוא משיב. "זה שטחי לומר שזה עניין מקרי, כמו שטוענים מפעם לפעם. יש לנו בתי ספר מעולים, שבהם מלמדים בימוי, כתיבה ומשחק. זאת מערכת החינוך שהוציאה מתוכה יוצרים כמו לארס פון טריר. אלה בתי ספר הממומנים על ידי הממשלה, כמובן.

"מה שבודיניה אומר על תעשיית הטלוויזיה השוודית קצת נכון לעבר. 'תמונות מחיי נישואים' של אינגמר ברגמן היא סדרה מצוינת, אבל היא משנות ה 70. היום אנחנו מושפעים בעיקר מהטלוויזיה האמריקאית. אפילו מסדרה שיצאה מישראל כמו 'בטיפול', שאהבתי מאוד; ראינו אותה בגרסה האמריקאית שלה עם גבריאל ביירן. ככה זה, גם הסדרות היפות שלנו זוכות אחר כך לתהודה כאשר הן נהפכות לגרסאות אמריקאיות. ההשפעות שלנו כאן הן 'שובר שורות, 'מד מן', 'הבית הלבן', 'הסמויה'. התוכנית האהובה עלי כעת היא 'מד מן'".

לא בכדי. יש דמיון בין דון דרייפר לקספר יול, הדמות שאתה מגלם ב"ממשלה".

"בהחלט. בכל פעם שנתקפתי ספק בנוגע לאופן שבו צריך לגלם את קספר, או לא ידעתי מה לעשות במצב מסוים, שאלתי את עצמי מה היה עושה דון דרייפר במקרה הזה".

ומהו תפקיד החלומות שלו? "אני לא יודע בדיוק, אבל זה בטוח יהיה בטלוויזיה. כי יש במדיום הזה, במיוחד בדנמרק כיום אבל בכלל, אפשרויות שהקולנוע ובוודאי הבמה לא יכולים לספק. יש לך 20 שעות לבנות דמות, לא רק שעה-שעתיים. אשר לתפקיד ספציפי, אני לא רוצה להגיד מהו מחשש שזה יפגע בסיכויים שזה יקרה, מין אמונה טפלה שכזאת. דבר אחד אני יכול להגיד לך", אומר השחקן, שעל ממלכתו נאמר במחזה של שייקספיר כי משהו רקוב בה, "זה לא יהיה המלט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ