קופסה שחורה |

אייל גולן קורא לך לגטו

לישראלים מזרחים מותר כבר לבשל, לשיר ולשחק כדורגל, אבל מה עם ראשות הממשלה? יש סיכוי גדול שאפילו זה יקרה לפני שמישהו ירשה למזרחי, שלא לומר למזרחית חלילה, להיות מגיש ראשי של מהדורת חדשות

ליאת אלקיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאת אלקיים

"גמר אייל גולן קורא לך 3" מוכיח שקפיטליזם הוא טוב למזרחי, מי-טל אומרת לי. הרב-תרבותיות משחררת קצת את המיעוטים מכלאם, הם מקבלים ייצוג דווקא מפני שמישהו מבין שאפשר לעשות מהם כסף. מי-טל היא מזרחית צעירה מבריקה וזועמת. גם אני מזרחית. אנחנו מכירות מהעבודה ומדברות על מזרחיות לפעמים. בשבוע הזה היה קשה להתחמק מהעניין. בעיקר מכיוון ששתינו, ממש כמו "גמר אייל גולן קורא לך 3", נמצאות במיעוט. האשכנזים מקיפים אותנו מכל עבר. אבל הם קצת השתכנזו בגמר, את לא חושבת? אני שואלת אותה בחיוך ערמומי.

כל הגלאם הזה בנוקיה חצי ריקה, כל הלוק של “כוכב נולד”, מבאס אותי. מי-טל בעצמה טוענת שכל היופי בתוכנית הזאת היה שהיה בה משהו שחרג מהקווים האסתטיים המקובלים של הטלוויזיה הישראלית. משהו לא מרוסן. כמה גברים קירחים יושבים מסביב לשולחן עגול ומעבירים דחאקות. מתמודדים הנוטים לזיופים של שאריות לא מחוממות מתוכניות הפריים-טיים. שכונה. דווקא לגמר הם עשו הוליווד. מי-טל חושבת שזה קצת קנטרני מצדי, שהרבה יותר קל לי לתקוף דווקא כי הם מזרחים. היא מאמינה שזה בטל בשישים. שמדובר בעניין רגשי. ככה היא קוראת לזה. עניין רגשי. זה כמו “הפרויקט של רביבו” שנתן לגיטימציה ללעיסת גת. היא אומרת שאני לא יודעת מה זה עושה לאנשים לראות את הגמר הזה בערוץ מרכזי. כשהיא אומרת אנשים היא מדברת על המזרחים. המקומות בדרום תל אביב נערכו עם טלוויזיות ענק בטירוף, היא אומרת. זו פריצת דרך.

אני חושבת שהיא קונה את הסיפור שמכרו לה בכל הנוגע לגמר הזה. שהיא נכנעת לססטוס-קוו. לא עדיף הסטטוס-קו? בטח שעדיף. הרי הנימוס מחייב לפעול בקווים המקובלים. זה הולך בערך ככה. האשכנזים מתעלמים, המזרחים מוחים, האשכנזים מתקפלים, המזרחים יוצאים מחוזקים, האשכנזים מגלגלים עיניים לשמים ומקטרים בחדרי חדרים בעוד המזרחים טופחים זה לזה על השכם בקולניות של ניצחון "דפקנו את המערכת". ככה לפחות זה נראה. ואז בסופו של דבר המפיקים/הבמאים/מנהלי הזכיינית האשכנזים שותים עוד כוס תה עם לימון ומשלשלים לכיסם את הכנסות הפרסומות של תוכנית הגמר.

זה נראה מסובך אבל זה פשוט מאוד. ביום חמישי שעבר אישרה הרשות השניייה את שידור גמר התוכנית "אייל גולן קורא לך 3" בערוץ 2, במסגרת שידורי קשת, אף על פי שבמשך העונה התוכנית שודרה בערוץ 24, ונהנתה מרייטינג גבוה מאוד במושגי ערוץ נישה (8% עם נקודות שיא של 12%). היתה מלחמה לא קטנה על הגמר הזה. האינטרסים הכלכליים המובהקים של כל השחקנים ברורים. קשת חשבה שהיא תעשה עוד כסף, רשת חשבה שקשת משתמשת ברייטינג הגבוה של "אייל גולן קורא לך" לפגוע בתוכנית הדגל שלה "דה וויס". הרשות כבר החליטה שלא לשדר, ואז שינתה את דעתה. מה השתנה פתאום? למה החליטו אנשי הרשות השנייה שזה לגיטימי לחרוג מחוקי הרגולציה ולאפשר לקשת המסכנה להרוויח עוד כמה ג'ובות? אולי כי אם יש משהו שמפחיד את אנשי הרשות השנייה יותר מלאבד את ההגמוניה (מעט מדי, מאוחר מדי), זה לצאת גזענים? הנימוק שבחרה הרשות השנייה לתת לאישור שידור הגמר יצא היישר מבקבוקי השד העדתי. היו"ר יעקב שחם טען ש"הוועדה הזדהתה עם טענותיו של יוסי גיספן בנוגע לרצונו העז להוציא את הזמר הים-תיכוני מהגטו שבו הוא נמצא ולהביא אותו ללב הפריים-טיים אשר ממנו יוכלו ליהנות כלל התושבים". כשמישהו מתחיל לדבר על גטו, אשכנזי או מזרחי, אתה יודע שהוויכוח הגיע למבוי סתום.

כל העסק מסריח ומעורר הרגשה של תעלול יחסי ציבור. קשת, במהלך מעצבן ומבריק בפשטותו, זכתה לטונות של פרסומת חינם. קשה לי להאמין ש"אייל גולן קורא לך" היתה זוכה למספר הזה הצופים בפריים-טיים ללא מקפצת הקונטרוורסליות שהדיון העדתי המי-יודע-כמה הזה הוסיף לה. כאמור, "אייל גולן קורא לך" ממילא אינה תוכנית של פריים-טיים, בוודאי לא במתכונתה הנוכחית. זו תוכנית מפולחת מעצם עיסוקה במוסיקה מזרחית בלבד (תחשבו על “מאסטר שף” עם מאכלים מזרח-אירופיים בלבד) וסוד קסמה טמון בכוכב-העל ושופט-העל שלה - גולן. בסופו של דבר גבר אחד שמחליט מי עובר ולמה, בלי אס-אם-אסים ושטויות. דיקטטורה פטריארכלית מזרחית סטריאוטיפית? לא נכחיש זאת. מנגד, יש גם זרמים פמיניסטיים בתוכנית הזאת. גולן עצמו אולי חובב דוגמניות, אבל המתמודדות בתוכניתו לא נשפטות לפי הפוטנציאל שלהן לקדם קמפיין. זוכת העונה הראשונה היתה שמנמנה. זוכת העונה השנייה היתה ערבייה.

לצדו של גולן יושבים בפאנל גם אשכנזי המחמד גל אוחובסקי והרווק הבא דודו אהרן, עדי לאון (שהלחין את "יפיופה", בין השאר) וירון אילן (שדרן רדיו ומנחה טלוויזיה, "ריח מנטה" על שלל גרסאותיו). כולם מקצוענים בתחומם, וכולם נהנים בהיפוך תפקידים לצחוק על אוחובסקי שהוא לא יודע לסלסל, והוא מקבל את זה בחן. יש בזה משהו נחמד.

אבל הסיפור הוא לא של השופטים, זה גם לא הסיפור האנושי קורע הלב של המתמודדים (מישהי שנראתה טרנסית באודישנים ניסתה לספר את הסיפור שלה ואמרו לה פשוט לשתוק). זה אפילו לא הסיפור של המוסיקה.

כי מי-טל צדקה בעיקרון. המנדט האמיתי של "אייל קולן קורא לך", ההצדקה לקיומה, הוא ייצוג טלוויזיוני מזרחי. אחרי שנים של אפליה, המזרחים סוף סוף יצאו מהארון, ונכנסו ישר לגטו של ערוץ 24 (ואם כבר צפוף, תמיד אפשר להקים עוד אחד ב"יס" בדמות ערוץ 25 הים-תיכוני של רשת). אז למה גם אחרי הניצחון היה כל כך חשוב לגיספן להוסיף ש"אם היו קוראים לתוכנית ‘שלום חנוך קורא לך’ או ‘מנצח לפילהרמונית נולד’ היו מגלים הרבה יותר גמישות"? כי משהו עדיין לא בסדר. גיספן פשוט לא הצליח לשים עליו את האצבע.

בשנת 2004 מימנה ופירסמה הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו את "הנעדרים והנוכחים בזמן צפיית שיא – מגוון תרבותי בשידורי ערוצי הטלוויזיה המסחריים בישראל". בקיצור, מסקנות המחקר היו ש"על המרקע קיימת קבוצה דומיננטית שמורכבת מגברים, יהודים, חילונים, אשכנזים וותיקים". שאר הקבוצות באוכלוסייה סבלו מתת-ייצוג. אחת מהן היתה כמובן המזרחים.

אמנם מדובר במחקר בן כמעט עשור, והיום אחרי מפץ הריאליטי הגדול תוכניות הריאליטי מתהדרות בשפע של מתמודדים ושופטים מזרחים, אבל מדובר בעלה תאנה בלבד. מצבם של המזרחים בטלוויזיה ישראלית כיום מזכיר לא מעט את זה של האפרו-אמריקאים. לישראלים מזרחים מותר כבר לבשל, לשיר ולשחק כדורגל, מותר להם אפילו לשחק כדורגל ולשיר בו בזמן, אבל מה עם ראשות הממשלה? יש סיכוי גדול שאפילו זה יקרה לפני שמישהו ירשה למזרחי, שלא לומר למזרחית חלילה, להיות מגיש ראשי של מהדורת חדשות.

לזה בדיוק קוראים גטו. אני רק יכולה לקוות שמי-טל תצליח לצאת ממנו.

ועכשיו די, תעבירו את השלט, אני באמצע ליבוביץ ועוד לא הגעתי ליודונאצים. בכל זאת אמא שלי פולנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ