סרטי השבוע בטלוויזיה: 21.3-27.3

מחפשים מקלט מהריאליטי? אורי קליין עם סרטי השבוע הבא

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
אורי קליין
אורי קליין

מראה מראה: הסיפור האמיתי

יס 5, ו', 17:00; הוט גולד, ו', 22:00; שבת, 12:00, 106 דקות

הרעיון של הסרט הזה מ-2012 נחמד: לספר את אגדת שלגייה מהזווית של המלכה המרושעת, שמקנאה בבתה החורגת בשל נעוריה. אבל הסרט, שביים טארסם סינג, מוחמץ כי יוצריו המציאו למלכה, לשלגייה, לנסיך ולשבעת הגמדים עלילה תפלה למדי. אין לה יסודות קומיים ופרודיים שהיו יכולים לספק לסיפור פרשנות חדשה ושנונה. כה רבים ניתחו כבר את אגדת שלגייה ואגדות פופולריות נוספות, ועשו זאת בצורה מאירת עיניים ולעתים אפילו מפתיעה וחתרנית, שזה מפתיע שיוצרי הסרט לא הסתמכו על אף לא אחד מהמחקרים המחכימים האלה. התפאורות והתלבושות מפוארות, ג'וליה רוברטס משעשעת ומשתעשעת בתפקיד המלכה, ויש כמה המצאות חזותיות משעשעות, אבל התוצאה סתמית ומייגעת. עם לילי קולינס (בתו של פיל קולינס) כשלגייה, ארמי האמר כנסיך, נייתן ליין ושון בין.

זאת מלחמה

יס 1, ו', 21:30; שבת, 16:35, 97 דקות

קומדיית פעולה רומנטית מ-2012 שבה דבר אינו פועל: לא הסיפור הרומנטי, שהוא מופרך ומטופש, לא סיפור המתח, שנדמה כאילו הורכב משיירים של סרטי אקשן קודמים ולא הממד הקומי שהוא כבד ומגושם. בסרט, שביים McG במכניות צפויה, מגלמת ריס ויתרספון אשה שפוגשת בשני גברים (כריס פיין וטום הארדי), שהם במקרה שניהם סוכני סי-איי-אי ושניהם במקרה חברים הכי טובים שהסתבכו עם גנגסטר (טיל שווייגר, מגדולי כוכבי הקולנוע של גרמניה כיום) שמבקש לנקום בהם. שני החברים מחליטים להתחרות זה בזה על לבה של ויתרספון (שהופעתה חסרת החן מקשה להבין מדוע הם עושים זאת) והתחרות נעשית יותר ויותר קיצונית ואף ביזארית. בנוסף להם מתבזבזות גם צ'לסי האנדלר בתפקיד החברה הבלתי נמנעת של גיבורת הסרט, אנג'לה באסט ורוזמרי האריס.

האפי האפי

יס 3, ו', 22:00, 85 דקות

סרטה של הבמאית הנורווגית אן סביצקי מ-2010 מתאר כיצד המפגש בין שני זוגות נשואים מערער את מערכות היחסים של שני הזוגות. היא ביקשה לשרטט דיוקן ביקורתי נוקב של הבורגנות הנורווגית השאננה לכאורה והשבירה למעשה, אבל הדבר נדמה לעתים סכמטי ומאולץ. העלילה מקרטעת בין סצינות שאינן תמיד אמינות, ולתוך העלילה המרכזית מוחדר סיפור משנה מביך המתאר כיצד בנם של אחד הזוגות הופך את בנם המאומץ מאתיופיה של הזוג השני לעבד שלו, ותוך כדי כך לומד פרק בתולדות העבדות (את העלילה קוטעת גם ההחלטה התמוהה של הבמאית לשלב רביעיית זמרים שמבצעים שירים אמריקאיים נודעים כמין מקהלה יוונית). לסרט יש גם מעלות, ובהן הדיאלוגים, שהם לעתים מדויקים ואף חריפים, והופעתם של שחקניו, אבל הוא לוקה בחולשות רבות מדי מכדי להצטבר ליצירה מספקת.

קפטן ג'ון ופוקהונטס

אם-ג'י-אם, שבת, 12:30, 75 דקות

מי שמכירים את סיפורם של שני גיבורי סרטו של לו לאנדרס מ-1953 רק מהסרט המצויר המצליח ירצו אולי לצפות בגרסה הקולנועית הזאת של הסיפור. גם היא חוטאת לאמת ההיסטורית, אבל מבצבצת בה מידה של חריפות בנוגע ליחסם של המתיישבים הלבנים לתושבים האינדיאנים. בסיפור המסגרת מספר ג'ון סמית (אנתוני דקסטר) למלך ג'יימס הראשון כיצד ניסה להשליט שלום בין המתיישבים האינדיאנים במושבה ג'יימסטאון, וניצל ממות בעזרתה של פוקהונטס (שכמובן גילמה אותה שחקנית לבנה, ג'ודי לורנס). הבימוי והמשחק חסרי ייחוד, אבל שווה לצפות בגלל הסיפור והמיתוס.

בושה

יס 3, שבת, 22:00, 101 דקות

סרטו השני, המהפנט והמטריד של האמן הבריטי סטיב מקווין מ-2011, עוסק אף הוא, כמו סרטו הקודם והמרשים אף הוא, "רעב", בייסוריה של גבריות, שנפשה וגופה נתונים במצב קיצוני. סיפורו של גבר ניו יורקי המכור למין שאל חייו, הנמצאים לכאורה בשליטתו המוחלטת, חוזרת אחותו הצעירה ממנו, על סף שבירה נפשית. הסרט, שמבוים בקפידה מיומנת, מעצב מציאות ספוגה באמביוולנטיות, שמעניקה לו את נפחו וכוחו. מייקל פאסבנדר, שכיכב גם בסרטו הראשון של מקווין, מצוין בתפקיד הראשי, וטובה לא פחות קרי מאליגן כאחותו. כבר בזכות הסצינה שבה האחות מבצעת במועדון את גרסתה לשיר "ניו יורק, ניו יורק", והופכת אותו מהימנון לניצחון לשיר המבשר כישלון ידוע מראש, שווה לראות.

בכרם שלנו ענבים רכים

טי-סי-אם, א', 09:00, 105 דקות

דיוקן סנטימנטלי אבל גם עדין ונוגע ללב מ-1945 של משפחת מהגרים מנורווגיה שמתגוררת באזור חקלאי במדינת ויסקונסין. לסרט, שביים רוי רולאנד, אחד מבמאי הבית של חברת אם-ג'י-אם, יש מבנה אפיזודי בעיקרו והוא מתמקד ביחסים בתוך המשפחה ובין המשפחה לקהילה שסובבת אותה. אדוארד ג' רובינסון ואגנס מורהד מגלמים את ההורים, ומרגרט אובראיין, אחת השחקניות ילדות הזכורות ביותר בתולדות הקולנוע, מגלמת את בתם בת ה-7 באותו שילוב בין רגישות להיסטריה שאיפיין את כל הופעותיה. עם ג'יימס קרייג ומוריס קרנובסקי.

אורחים לרגע

יס 1, ג', 18:14; ד', 11:03, 86 דקות

רעיון תסריטאי מצוין מתבזבז על תסריט לקוי ואף מעט מרושל בסרטה העלילתי הארוך הראשון מ-2012 של הבמאית הישראלית מאיה קניג. נערה מתבגרת נשלחת על ידי אמה המתגוררת בארצות הברית אל אביה, שעמו היא לא היתה בקשר מזה זמן רב, ונוחתת בישראל ביום שבו פורצת מלחמת לבנון השנייה. האב, שאין לו אפילו דירה לשכן בה את בתו, פותר את הבעיה בכך שהוא ובתו מתחזים לפליטים מהצפון שמוצאים מקלט אצל משפחה ירושלמית בורגנית אמידה, שהציעה לארח פליטים שכאלה. זה יכול היה לשמש בסיס לקומדיית מצבים ישראלית עם מרכיבים סאטיריים, אבל קניג, שכתבה את התסריט עם דנה דימנט, מפתחת את העלילה באופן צפוי ומגושם, שמעניק לתוצאה נפח 
של מערכון קומי לא מוצלח במיוחד. מה שכמעט מציל את הסרט היא הופעתו המיומנת ורבת החן של הבמאי והשחקן גור בנטביץ' בתפקיד הראשי. אליה ענבר חביבה כבתו.

הקומדיה האנושית

טי-סי-אם, ד', 09:05, 117 דקות

הסופר והמחזאי ויליאם סארויאן זכה באוסקר על כתיבת הסיפור לסרט הזה מ-1943, שמשרטט את דיוקנה של עיירה קטנה באמריקה בזמן מלחמת העולם השנייה. סארויאן רצה לביים את הסרט בעצמו, וכשנדחה, הפך את הסיפור לרומן שזכה להצלחה גדולה. קלארנס בראון ביים את הסרט שמתאר בעדינות מרגשת הוויה אמריקאית מלוכדת שאיננה קיימת עוד ואולי לא הייתה קיימת מעולם. עם מיקי רוני, ואן ג'ונסון, דונה ריד וכמה משחקני האופי הטובים ביותר של אם-ג'י-אם באותן שנים.

טאקר: האיש והחלום

יס 3, ה', 13:13, 110 דקות

סרטו של פרנסיס פורד קופולה מ־1988, שלמרות מעלותיו נכשל ביקורתית וכלכלית, יכול להיתפש כדיוקן עצמי של האיש שניסה להקים לעצמו אולפן משלו, ונכשל, שמוצג דרך סיפורו האמיתי של פרסטון טאקר, שאחרי מלחמת העולם השנייה ביקש להמציא מכונית שתיצור מהפכה בתעשיית המכוניות באמריקה, ונכשל. זהו דיוקן רומנטי של החולם האמריקאי כבעל חזון חסר סיכויים במציאות הקפיטליסטית האמריקאית והוא מעוצב בעדינות בעזרתו של ג'ף ברידג'ס, המגלם במיומנות האופיינית לו את התפקיד הראשי. עם ג'ואן אלן, מרטין לנדאו, פרדריק פורסט, אלייס קוטיס וכריסטיאן סלייטר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ