סרטי השבוע בטלוויזיה: 11.4-4.4

"בירד" של קלינט איסטווד, "באפילה" של אגניישקה הולנד ועוד. אורי קליין על סרטי השבוע הבא

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

טי-אייץ'-איקס 1138
הוט פריים, ה', 11:38; שבת, 11:05 86 דקות

עכשיו, כשסאגת "מלחמת הכוכבים" של ג'ורג' לוקאס מאיימת לתקוף אותנו שוב, ואפילו מארק המיל וקרי פישר הביעו את הסכמתם להופיע בסרט הנוסף, יש הזדמנות לצפות בסרטו הראשון של לוקאס מ-1971 שנוצר על בסיס סרט קצר שביים בהיותו סטודנט לקולנוע באוניברסיטת דרום קליפורניה. עלילת הפנטסיה המדע בדיונית הזאת, שהופקה בתקציב קטן, אינה מקורית במיוחד – שני אוהבים במציאות עתידנית מורדים במחשבים וברובוטים ששולטים במציאות העתידנית התת קרקעית שהם חיים בהם – אך העיצוב של אותה מציאות הוא מלא דמיון ושנון. עם רוברט דובאל, מילי מקאומי ודונלד פלזנס.

האמת אודות צ'ארלי
יס 4, ה', 23:52, 104 דקות

ניסיונו התמוה מעט מ-2002 של הבמאי ג'ונתן דמי ("משהו פראי", "שתיקת הכבשים"), שנכשל כישלון חרוץ, ליצור גרסה חדשה לקומדיית המתח המבריקה של סטנלי דונן מ-1963 "חידון בחרוזים". בסרט אין מתח, רומנטיקה ומרכיבים קומיים מוצלחים. כמו כן, למארק וולברג ותנדי ניוטון, המגלמים את התפקידים הראשיים של איש המסתורין והאשה, שבעלה, שממנו היא התכוונה להתגרש, נרצח וכל רכושה נעלם, אין אפילו קמצוץ מהכריזמה שהיתה לכוכבי הסרט המקורי, קרי גרנט ואודרי הפבורן. הופעתם בסרט של אנה קרינה, מאגאלי נואל, הבמאית אנייס וארדה ושארל אזנאבור בתפקיד עצמו, רומזת אולי שכוונתו של דמי היתה להפוך את סרטו, שעלילתו מתרחשת בפאריס, למחווה לקולנוע הצרפתי, אך הכוונה מתמוססת בתוך בליל קולנועי סתמי.

סיפור הפרברים: גרסת הפילהרמונית
אם-ג'י-אם, ו', 6:35, 50 דקות

סרט תיעודי מ-2013 הסוקר את תולדותיו של המחזמר של ארתור לורנטס, סטיבן סונדהיים ולנארד ברנשטיין ודן בהשפעתו המתמשכת החל בהפקתו הבימתית המקורית וגרסתו הקולנועית זוכת האוסקר, שביימו רוברט וייז וג'רום רובינס, וכלה בהפקות עכשוויות קונצרטנטיות שלו. בימוי: דמיין טאונאנד.

עצם העניין
יס 1, ו', 21:30; שבת, 09:50, 103 דקות
כלב ושמו פריוויי עומד במרכז עלילת סרטו המתמיה של הבמאי המוכשר לורנס קאסדן ("החברים של אלכס", "גראנד קניון") מ-2012. החיפוש אחר הכלב שנאבד אמור לסמל כנראה משהו בנוגע לקשר שהשתבש בין הזוגות השונים בסרט (ששמו המקורי הוא "Darling Companion"), אך מאחר שהזוגות אינם מעוררים אמפתיה רבה והחיפוש אחר הכלב הוא מונוטוני וטרחני, זוהי יצירה סתמית ומייגעת למרות צוות השחקנים המוכשר. עם קווין קליין, שהופיע ברבים מסרטיו של קאסדן, דיאן קיטון, דיאן ויסט, ריצ'רד ג'נקינס, אליזבת מוס, סם שפארד ואיילת זורר כמגדת עתידות צוענייה.

בירד
הוט פריים, שבת, 12:35, 161 דקות

הביוגרפיה הקולנועית עזת הביטוי של קלינט איסטווד, חובב ג'ז ידוע, של נגן הסקסופון הגדול צ'ארלי פרקר, שכונה "בירד". כוחו של הסרט מ־1988 נובע מהאופן שבו איסטווד משלב בין תיאור המציאות ההיסטורית, החברתית והתרבותית שבה פרקר פעל החל בשנות ה-40 לבין תיאור מאבקו הנואש בהתמכרותו לסמים שממנה ניסה להיחלץ בעזרתה של אשתו. קדרות של ממש שורה על הסרט שנמנע משמץ של רומנטיזציה או סנטימנטליות בתיאורו הן את המציאות ההיסטורית והן את ייסוריו של פרקר. זהו אחד הסרטים הטובים ביותר של איסטווד ואחד הסרטים הטובים ביותר שעוסקים בעולם הג'ז. פורסט ויטאקר ודיאן ונורה מצוינים בתפקידי פרקר ואשתו המיוסרת והתומכת.

באפילה
יס 3, א', 22:00, 145 דקות

במרכז סרטה של הבמאית הפולנייה אגניישקה הולנד מ-2011 ניצבת סיטואציה חזקה מבחינה דרמטית וחזותית – סיפורם האמיתי של כתריסר יהודים מלבוב שהסתתרו מהגרמנים במשך 14 חודשים בתעלות הביוב של עירם. אך הולנד, שכבר נגעה בזיכרון השואה בסרטים טובים יותר כגון "קציר הזעם" ו"אירופה, אירופה", אינה מעצבת את הסיפור בצורה ייחודית וסרטה שופע קלישאות ונדמה כמורכב מסצינות שנראו בסרטים שעוסקים בשואה. הדמות המעניינת היחידה היא זו של הפולני, שעובד בתעלות הביוב ומארגן את המקלט תחילה מתוך תאוות בצע – הוא גם בוזז את בתיהן של משפחות יהודיות שנשלחו למחנות – אך בהדרגה מזדהה עם גורלם של היהודים המורכבים מסדרה של סטריאוטיפים כבסרט אסונות שגרתי (הם כוללים, בין השאר, זוג אמיד, יהודי חרדי, בעל שנטש את אשתו ואשה שמנסה להסתיר את הריונה). הולנד לא פיתחה ביתר עומק את האמביוולנטיות הטמונה בדמות הגיבור הפולני ולא נצמדה ביתר נחישות לתיאור החיים בחושך ובצואה. לכן הסרט אינו מוסיף דבר לשיח המתמשך והמשמעותי על הקשר בין הקולנוע לזיכרון השואה.

אדון לזהאר
יס 3, ג', 22:00; ד', 15:13, 94 דקות

סרטו של הבמאי הקנדי פיליפ פאלארדו מ-2011 הוא דרמה סולידית ואף נוגעת ללב. סיפורו של מהגר מאלג'יריה שנשכר להחליף מורה בבית ספר במונטריאול, שהתאבדה. העלילה עוקבת במקביל אחר התמודדותם של התלמידים עם הטראומה שחוו – המורה התאבדה בבית הספר – התרגלותם למורה החדש והשונה שמחליף את מורתם המתה וחשיפתה ההדרגתית של הטרגדיה הפרטית של הגיבור, ששוהה בקנדה באופן לא חוקי ועלול להיות מגורש ממנה בכל רגע. גם אם אין לסרט ייחוד קולנועי רב, הוא מעצב את דמויותיו בקפידה אנושית מדויקת ומשדר אמינות מבלי להיגרר למלודרמטיות ולסנטימנטליות.

הבן החוטא
טי-סי-אם, ג', 13:05, 112 דקות

ברשימות רבות המונות את הסרטים בתולדות הקולנוע שהם כה רעים עד שהם מהנים, כלול סרט הראווה ההיסטורי הזה מ-1955, שהמלה קיטש חלשה מדי מכדי לתאר אותו. סיפורו של צעיר יהודי ששמו מיכה (אדמונד פורדום), שנוטש את אביו ואת כפרו לטובת הדולצ'ה ויטה בדמשק, שם הוא נלכד בקסמיה של הכוהנת הפגאנית סאמארה שמגלמת לנה טרנר במלוא הדרה הבלונדיני. הסרט, שביים ריצ'רד תורפ, מבמאי הבית הצייתנים ביותר של אם-ג'י-אם, שביים סרטים בכל הז'אנרים הקיימים (רשימת סרטיו הארוכה כוללת גם את "אייבנהו" וגם את "רוק בבית הסוהר"), ניסה לעלות על הגל של סרטי הראווה ההיסטוריים שהצליחו באותן שנים, והושקעו בו משאבים רבים, אבל התוצאה נדמית כמו מופע בלאס וגאס. עם צוות מהימן ונבוך של שחקני משנה, שכולל את לואיס קאלהרן, אודרי דאלטון, ג'יימס מיטצ'ל, נוויל בראנד וג'וזף וייזמן.

קונספירציות הלבבות
הוט פריים, ד', 8:45, 113 דקות

סרטו של הבמאי הבריטי ראלף תומאס מ-1960 הוא אחד הסרטים המוקדמים ביותר שעסקו בזיכרון השואה. כבר בשל כך הוא ראוי לצפייה, גם אם התייחסותו לזיכרון הזה בעייתית לעתים. סיפורן של נזירות במנזר באיטליה בזמן מלחמת העולם השנייה, שנוהגות להבריח ילדים יהודים ממחנה ריכוז השוכן בסמוך. מפקדו האיטלקי של המחנה מודע למעשיהן ומתעלם מהם, אך כל זה משתנה כאשר הוא מוחלף במפקד גרמני. הסרט מבוים באיפוק ונעזר בצוות שחקנים מצוין שכולל את לילי פלמר כאם המנזר, סילביה סימס, איבון מיטצ'ל, נורה סווינבורן ודייוויד קוסוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ