סרטי השבוע בטלוויזיה: 16.4-11.4

מ"לדוג סלמון בתימן" עד "בלייז". אורי קליין על סרטי השבוע הבא

אורי קליין
אורי קליין
אורי קליין
אורי קליין

הרדיפה
הוט פריים, ה', 18:15, 100 דקות

סרטו של במאי התיאטרון והקולנוע הצרפתי פטריס שרו מ-2009 עוסק במסתורין של יחסי האנוש דרך תיאור הקשר האוהב-שונא בין גבר לאשה. לתוכו חודר גבר זר, שעוקב אחר הגיבור וטוען שהוא מאוהב בו. כמו בכל סרטיו של שרו, תחושה של יומרה שורה על הסרט, אבל האינטליגנציה של היוצר ניכרת בו והתוצאה מעוררת סקרנות לכל אורכה. כוחו של הסרט נובע גם מהופעתם האקספרסיבית של צוות שחקניו ובהם רומן דוריס, שרלוט גינסבורג, ז'אן-אוג אנגלאד ומישל דישוסואה.


אהבה במלים
טי-סי-אם, ה', 20:20, 100 דקות

סיפורו האמיתי של הקשר ארוך השנים שהתפתח במכתבים בין אשה ניו יורקית (אן בנקרופט) לבעל חנות ספרים בלונדון (אנתוני הופקינס), נדמה כחומר שקשה ליצור ממנו סרט. אבל התוצאה, שמתבססת על רב המכר שגיבורת הסרט כתבה ועל מחזה שכתב ג'יימס רוס-אוונס על פי הספר, מתגברת על מגבלותיה הדרמטיות של הסיטואציה הראשית ומתהווה למלודרמה סנטימנטלית סימפטית שתיגע ללבם של כל אלה שאוהבים ספרים. את צוות השחקנים של הסרט משלימים ג'ודי דנץ', מוריס דנהם ומרסדס רול.

בלייז
הוט פריים, ה', 22:00; ד', 15:30, 120 דקות

סרטו של רון שלטון ("מעריצה צמודה") מ-1989 מציג במהימנות היסטורית מהולה בהומור את סיפור התאהבותו של ארל לונג, שכיהן שלוש פעמים כמושל של מדינת לואיזיאנה, בחשפנית צעירה. ההתאהבות סיכנה את הקריירה שלו ואת ניסיונותיו ליצור רפורמה פרוגרסיבית במדינה הדרומית השמרנית. הסרט ספוג בראוותנות השובבנית שאיפיינה את דמותו של לונג ומציגה היטב את צדדיה הפופוליסטיים והאופורטוניסטיים בעזרתו של פול ניומן, שגילם כאן את אחד מתפקידיו המאוחרים הטובים ביותר. טובה גם לוליטה דווידוביץ' בתפקיד בלייז החשפנית הנמרצת.

הסערה
יס 3, ו', 20:08, 110 דקות

גרסה מקורית מ-2010 של מחזהו האחרון של ויליאם שייקספיר. הבמאית ג'ולי טיימור הפכה את גיבור המחזה, פרוספרו, לאשה ושמה פרוספרה שמגלמת הלן מירן בנחישות מרשימה. מהשינוי הזה נובעת הפרשנות של המחזה, שבידיה של טיימור (שב-1999 ביימה כבר גרסה קולנועית של מחזהו של שייקספיר "טיטוס אנדרוניקוס") נהפך מקינה על התקרבותו של הסוף להתרסה נגד אותו סוף מתקרב. לא הכל בסרט עובד, והוא לוקה מפעם לפעם בראוותנות היתר שמאפיינת את סרטיה של טיימור (שהנודע שבהם הוא "פרידה", הביוגרפיה של הציירת פרידה קאלו), אבל הניסיון מעניין ושווה צפייה. עם פליסיטי ג'ונס כמירנדה, בן וישו כאריאל, דז'ימון הונסו כקליבאן וגם דיוויד סטראתרן, אלפרד מולינה, ראסל בראנד, טום קונטי, כריס קופר ואלן קאמינג – כולם טובים.

קוריולאנוס
יס 3, ו', 22:00; שבת, 09:56, 123 דקות

הסרט הראשון בבימויו של השחקן הבריטי רייף פיינס הוא ניסיון מעניין להפוך את הטרגדיה הרומאית של שייקספיר לסרט פעולה עכשווי. עלילתו, המתרחשת באזור מלחמה, מתמקדת בפער ההרסני המכשיל את המצביא הצבאי כאשר הוא נהפך לפוליטיקאי. פיינס, שגם מגלם את התפקיד הראשי, עושה כאן עבודה מרשימה, גם אם החיבור בסרטו מ־2011 בין הטקסט השייקספירי לסצינות אקשן אלימות חורק לעתים קרובות ויש תחושה של כבדות. הסצינות הטובות ביותר הן האינטימיות דווקא, ובראשן אלה בין הגיבור לאמו שמגלמת ונסה רדגרייב במיומנות סוחפת. עם ג'רארד באטלר, בריאן קוקס וג'סיקה צ'סטיין.

ההסדר
טי-סי-אם, ו', 22:00, 125 דקות

את סרטו של איליה קאזאן מ-1969, המבוסס על רב המכר שכתב, אפשר לפרש כדיוקן עצמי של גבר שבגד שמכר את נשמתו לשטן בשביל החלום האמריקאי, ומנסה למצוא לעצמו גאולה. הממד האישי של הסרט, שכתב וביים מי שלא הצליח להשתחרר מהכתם שהוטל עליו בעקבות הלשנתו על חבריו בזמן רדיפות מקארתי, מעניק למלודרמה, למרות כובדה המיושן, את נפחה. קאזאן רצה שמרלון ברנדו יככב בתפקיד הראשי, אבל האחרון סירב לעבוד עוד עמו והוחלף בקירק דאגלס. באינטנסיביות האופיינית לו הוא מגלם פרסומאי מצליח שמאס בחייו הריקים לצדה של אשתו הצוננת (דבורה קר) ומנסה להיחלץ מהם בעזרת אהובה מהעבר (פיי דאנאוויי). עם ריצ'רד בון, יום קרונין ומייקל מרפי. משודר ללא תרגום.

לדוג סלמון בתימן
הוט גולד, שבת, 14:50; ב', 22:00; יס 1, שבת, 21:30; א', 12:29, 107 דקות

הבמאי לאסה האלסטרום ("תקנות בית השיכר", "שוקולד"), שסגנונו לרוב מתון ומאופק, אינו האיש המתאים לביים קומדיה בריטית רומנטית בעלת יסודות אבסורדיים. סרטו מ-2011 כולל כמה רגעים חביבים, אבל מתקשה להמריא למחוזות שהתסריט היה יכול לנווט אליהם לו בוים בידי במאי אנרגטי יותר. סיפורו של מומחה בריטי לדגה (יואן מקגרור), ששייח תימני בעל חזון ביזארי (עמר ואקד) שוכר את שירותיו כדי לאפשר לתושבי מדינתו לדוג דגי סלמון בנהר במדבר. העלילה מסתבכת בכמה פיתולים רומנטיים, שרק החן של השחקנים המעורבים בהם מציל אותם מסתמיות. עם אמילי בלאנט וקריסטין סקוט תומאס.

בית רוסיה
הוט אקשן, ג', 09:45, 123 דקות

סרטו של פרד סקפיזי מ-1990 מבוסס על ספר מאת ג'ון לה קארה שהמחזאי הבריטי טום סטופארד עיבד לתסריט אינטליגנטי. הסרט מבוים יותר כמלודרמה מאשר כמותחן ריגול שגרתי, ואף שהוא מתנהל בכבדות מסוימת, הוא מעוררת עניין. במרכז הסיפור ניצבת דמותו של מוציא לאור בריטי (שון קונרי) שמתבקש על ידי שירות הביון הבריטי לאתר את מקורם של שלושה ספרים, שכוללים סודות צבאיים סובייטיים והביאה לביון הבריטי אשה רוסייה (מישל פייפר) במשך יריד ספרים שהתקיים במוסקבה. צוות השחקנים הטוב כולל גם את ג'יימס פוקס, רוי שיידר, ג'ון מהוני והבמאי קן ראסל.

מרגרט
יס 3, ג', 22:00, 186 דקות

צילומי סרטו השני של המחזאי והבמאי קנת לונרגן, שביים ב-2000 את הסרט המצוין "מישהו לסמוך עליו", החלו ב-2005 – והסתבכו. נדרש ללונרגן זמן רב לערוך את הסרט – שמפיקיו כללו את הבמאים אנתוני מינגלה וסידני פולאק, ששניהם מתו ב-2008 – וכאשר העריכה הסתיימה, החברה שהפיקה את הסרט סירבה להפיץ סרט שאורכו יותר משלוש שעות. מרטין סקורסזי והעורכת הקבועה שלו, תלמה שונמייקר התגייסו לעזרת הסרט, וערכו לו, באישורו של לונרגן, גרסה בת שעתיים וחצי, שלבסוף הופצה בארצות הברית ב-2011 לזמן קצר בלבד. הגרסה המשודרת בערוץ היא זו המלאה, שלונרגן שאף לה מלכתחילה, והיא בה בעת יצירה נפלאה וגם יצירה פגומה ומבולבלת. דיוקנה של נערה בת 17 (אנה פאקווין, שהיתה בת 23 כשהסרט צולם, אך הופעתה כתלמידת תיכון  טובה ואמינה), שנקלעת למשבר תודעתי בעקבות מעורבותה בתאונת דרכים, שהיא מרגישה אחראית לה. צוות השחקנים כולל את ג' סמית-קמרון, ז'אן רנו, ג'יני ברלין, מארק רופאלו, מתיו ברודריק, אליסון ג'ני, מאט דיימון, קירן קאלקין ולונרגן עצמו.http://www.haaretz.co.il/misc/1.1159896

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ