במאי שומרי הסף מאשים את ערוץ 1 בהכתבה פוליטית

דרור מורה מותח ביקורת על הדיון שהתקיים באולפן לאחר ההקרנה. גם מנהל מחלקת התעודה של הערוץ, איתי לנדסברג נבו, התנגד לדיון

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

דרור מורה, יוצר סרט התעודה "שומרי הסף" שהתמודד השנה על פרס האוסקר לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, מותח ביקורת קשה על החלטת ערוץ 1 לקיים דיון באולפן מיד לאחר שידור הפרק הראשון של סדרת הטלוויזיה "שומרי הסף". הסדרה התיעודית, בת חמישה פרקים, מביאה גרסה מורחבת של הסרט, המבוסס על ראיונות עם שישה ראשי שב"כ לשעבר, והפרק הראשון שלה שודר אמש.

"אני חש שאט נפש מהדיון והאנשים שערוץ 1 העלה לאחר הקרנת הסדרה - אין לי ספק שזו הכתבה פוליטית מלמעלה. גם האנשים שנבחרו לדבר נבחרו בקפידה. במקום לתת לפרק ולסדרה ולראשי השב"כ לומר את דברם, בוחרים בדיון האווילי הפופוליסטי הדבילי ששמענו כבר אלפי פעמים. כולי תקווה שהצופים ברחו לערוץ אחר!" כתב מורה בסטטוס שפירסם בפייסבוק אמש, לאחר שידור הפרק הראשון בסדרה והדיון שהתקיים בעקבותיו באולפן ערוץ 1.

דרור מורה, במאי "שומר הסף"צילום: דניאל צ'צ'יק

בדיון באולפן, שהנחו אמיר בר שלום ונועה ברק, השתתפו אפי איתם, יוסי ביילין, פרופ' אפרים ענבר (מרצה באוניברסיטת בר אילן שפירסם מחקר הטוען כי הפרדיגמה של שתי מדינות לשני עמים אינה מציאותית עוד), פרופ' יוסי שיין (ראש בית הספר לממשל ולמדיניות באוניברסיטת תל אביב, החוקר בין היתר את הפוליטיקה של העם היהודי) וחנן גפן, לשעבר מפקד יחידה 8200.

"ברשות השידור אמרו שהם מתכוונים להעלות דיון באולפן כדי לאזן את הסרט, והרגשתי שמההחלטה הזאת נודף ריח פוליטי", אמר הבוקר מורה ל"הארץ". "אבל אנחנו אזרחים בוגרים – למה אחרי סרט דוקומנטרי שבו מדברים שישה ראשי שב"כ צריך דיון שבו פוליטיקאים עבשים חוזרים על אותן קלישאות שכבר שמענו כל כך הרבה פעמים? אני לא יוצא נגד יוסי ביילין וגם לא נגד אפי איתם. בעיני ההחלטה הזאת היא פשוט ירייה עצמית ברגל של רשות השידור.

"בסרט הזה שישה ראשי שב"כ יושבים ומדברים בפעם הראשונה על ההיסטוריה הישראלית, אז בבקשה, יישב כל ישראלי וישפוט את הדברים בעצמו", הוסיף מורה. "למה להכניס לזה פוליטיקה? אני בכוונה התעקשתי לראיין בסרט רק ראשי שב"כ, בלי פוליטיקאים, כי היה לי חשוב שתישמע רק הדעה של הדרג המקצועי. רציתי שהצופה יחשוב, שלא ילעסו לו את מה שראה, שלא ישר יתחילו לפרשן לו. אני מאוד מקווה שבשבוע הבא, אם ברשות השידור יתעקשו לקיים דיון גם לאחר שידור הפרק הבא, צופים פשוט יצפו עד סוף הפרק, עד סוף הקרדיטים, ואז יעברו לערוץ אחר”.

מתברר שבעמדתו של מורה צידד גם מנהל מחלקת התעודה של ערוץ 1, איתי לנדסברג נבו. לפני כחודש העביר לנדסברג נבו מכתב למנהל חטיבת התוכניות של הערוץ, יואב גינאי, ובו יצא נגד החלטתה של ועדת התוכן של הערוץ לקיים דיון באולפן לאחר שידור פרקי הסדרה. "סרט או סדרת תעודה אינו ראיון רדיו שבו מביאים שתי עמדות ומאזנים בשידור חי את הדברים", כתב לנדסברג נבו. "רשות השידור גם לא זקוקה לשומר סף על 'שומרי הסף'. הציבור מספיק בוגר ואינטליגנטי להניח את הדברים בהקשרים השונים של חייו, הוא לא זקוק לפיקוח מיידי על כל מלה ששודרה. לדעתי זה ייראה כפיקוח פוליטי, יעמיד את מנחה הדיון בסיטואציה עיתונאית בעייתית מאוד, כמי שמביא את דבר 'השלטון' ופוגע בחופש הביטוי וחופש היצירה".

לנדסברג גם מתח ביקורת במכתב על כך שההחלטה התקבלה על ידי קבוצה של אנשים שאיש מהם לא צפה בפרקי הסדרה. "נדמה לי גם שהחלטה שהתקבלה מבלי שאיש מחברי הוועדה צפה בפרקים בעייתית מבחינה ציבורית, מבחינת חדירת הדרג המפקח לתחומו של הדרג המקצועי", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ