מת איש הרדיו והטלוויזיה יצחק שמעוני

שמעוני, שהחל את דרכו ברדיו בשנות ה-50, עבר בהמשך לטלוויזיה ובין השאר ערך והגיש בה את החידון “מקבילית המוחות”

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איש הרדיו והטלוויזיה יצחק שמעוני מת הבוקר בירושלים והוא בן 86. שמעוני היה כוכב הרדיו הראשון בתולדות השידורים בארץ, גם בזכות קולו המיוחד והגשתו האינטליגנטית וגם בזכות חידושים תוכניים ששילב בשנות ה-50.

יצחק שמעוני גדל בשכונת רחביה בירושלים וכבר בנעוריו החל לעבוד ברדיו, באולפן קול ישראל שמוקם אז במלון “פאלאס” בעיר. הוא הוסיף לעבוד ברדיו גם בזמן לימודיו לתואר בוגר במתמטיקה ופיסיקה באוניברסיטה העברית, שאותו השלים עוד לפני מלחמת השחרור שבה שירת בחיל המדע. תחום התמחותו בזמן המלחמה היה הפעלת יוני דואר.

עם שחרורו החל לעבוד באופן קבוע בקול ישראל, והיה ממקימי ומגישי תכניות הבידור והשעשועונים הראשונים. הוא יסד את החידון המוסיקלי, “אשרי המאמין”, עם המוסיקאי אלון (הנס) שמוקלר, ואחר כך את “מחפשים את המטמון” עם נקדימון רוגל, במסגרתו נדרשו המאזינים לפענח כתב חידה הקשור לתולדות המדינה או הארץ. במחצית השנייה של שנות ה-50 יסד את תכנית ההומור המצליחה, “שלושה בסירה אחת”, ששודרה פעם בחודש וזכתה לפופולריות גדולה.

בהמשך, כאשר נוסדה הטלוויזיה הישראלית ב-1968, עבר לעבוד בה והיה ממגישיה ועורכיה הראשונים. בין השאר ערך והגיש את החידונים “מקבילית המוחות” (ממנה נטבע בזיכרון המשפט “התחלתי ולכן אסיים”, שנהג לומר כאשר אות הזמן קטע את השאלה), ו”אלגרו”. במשך שנות ה-60 היה גם מנהל התוכניות בטלוויזיה ומנהל ערוץ 1. בשנותיו הראשונות של פסטיבל הזמר והפזמון שימש כמנחה ומשך שנים היה האחראי להקראת ההצבעה הישראלית באירוויזיון. בשנת 2007 עמד שמעוני במרכזה של תכנית “חיים שכאלה” שהוקדשה לו. עד קודם לכן זכה פעמיים בפרס רשות השידור וכן בפרס מונטה קרלו וכינור דוד. ב-2011 זכה באות יקיר ירושלים.

חברו, איש הקול אברהם (גודי) גת, אומר: “צחי היה ידען ענק, ומי שהמציא בעצם את הרדיו המודרני הישראלי”. לדברי גת, שמעוני – שסבל מזה שנים מגידול סרטני בחוט השדרה - מת צלול בשכלו לחלוטין. בשנים האחרונות היה משותק ממותניו ומטה ומרותק לכיסא גלגלים, אך נשאר מעורה ומתעניין בכל הנעשה בארץ.

אשתו השנייה היתה הקריינית והסופרת המנוחה מרים אלון, שממנה נולדו לו ארבעה ילדים. הראשונה היא טובה שניידר, שממנה נולדו לו שניים. הוא יובא למנוחות מחר (רביעי) ב-11:00 בחלקת יקירי ירושלים בהר המנוחות בגבעת שאול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ