סרטי השבוע: 27.6-20.6

"העולם מצחיק", "חיות הדרום הפראי" ועוד. מבחר סרטים שיוקרנו בטלוויזיה בשבוע הבא

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

העולם מצחיק
יס 1, ו', 21:30, 122 דקות

במאי הקולנוע הישראלי שמי זרחין אוהב לספר סיפורים, וסרט זה מ-2012 גדוש בסיפורים מסוגים שונים, שחלקם מתרחשים במציאות של הסרט – שהיא טבריה, העיר שבה זרחין נולד ובה התרחש גם סרטו "אביבה אהובתי" – וחלקם פרי הדמיון של דמויות המופיעות בו.

ניכר רצונו של זרחין להתנסות באופנים השונים בהם הקולנוע יכול לייצג מציאות והכוונה הזאת מעוררת הערכה; אך גודש הסיפורים, שלא כולם טובים באותה מידה יוצר בסופו של דבר בלילה נרטיבית מסורבלת. במרכז העלילה ניצבים שני אחים ואחות שהקשר ביניהם ניתק.

אחד האחים (דני שטג) הוא אב לילד שמתעורר מתרדמת אחרי תקופה ארוכה; האח השני (אלי פיניש) סועד את אהובתו (אולה שור) שלקתה בסרטן וכדי לעודד אותה יוזם בעזרת שייקה לוי – בתפקיד עצמו –  למרות היעדרו כבר של ישראל פוליאקוב, איחוד של "הגשש החיוור" בזכות מקומו של מערכונם "קפטריה בטבריה" בתודעה המקומית; והאחות (אסי לוי) מגלה שהיא בהריון למרות שהיא לא קיימה יחסי מין מזה זמן רב. לדמויות אלה מצטרפים מנחה של סדנה של כתיבה יוצרת (יחזקאל לזרוב) ותלמידיו, שכמה מסיפוריהם מוצגים בסרט כסרטים בתוך הסרט. בעזרת כל זה מבקש זרחין לשרטט דיוקן של ההוויה הטבריינית, ולדון בתוכה בסוגיות של הכרה ומוות. היומרה מעניינת. התוצאה פחות.

חיות הדרום הפראי
יס 3, ו', 22:00; שבת, 14:02, 93 דקות

סרטו של בן זייטלין מ-2012 הוקרן זמן קצר מדי בבתי הקולנוע בישראל. מזמן לא יצא סרט ראשון של במאי אמריקאי, שהוא כה ייחודי וכה מבטיח. הסרט מתרחש בשוליה הדרומיים של מדינת לואיזיאנה, באזור המכונה "האמבטיה" מאחר שהשיטפון מאיים עליו.

במרכז הסרט ניצבת דמותה של האשפאפי בת ה-6 (קוונזאנה ואליס בהופעה שעליה היתה מועמדת לאוסקר). מבטה הופך את המקום הרעוע שבו היא גרה ואף את חייה הקשים (אמה נעלמה ואביה השתוי חלק גדול מהזמן מכה אותה) לאזור שמציאות, דמיון וקסם מעורבים בו. ככלל, זהו סרט של התבוננות באמריקה מרוחקת, שכמותה לא נראתה על בד הקולנוע, וזהו מבטו של הבמאי והאופן שבו הוא מעצב את הסביבה החברתית והאנושית. יצירה ריאליסטית ולירית בעת ובעונה אחת.

קרנבל בטקסס
טי־סי־אם, שבת, 08:55, 77 דקות

קומדיה מוסיקלית של טעויות מ-1951, שהיא אחד מסרטיה הזניחים יותר של כוכבת הקולנוע השחיינית אסתר ויליאמס, שמתה לפני כשבועיים, בת 91. עם זאת, זהו בידור אנרגטי ומשעשע – וגם קצר – בזכות הבימוי המיומן של צ'ארלס וולטרס ("מצעד הפסחא", "לילי"). ויליאמס והקומיקאי הפופולרי רד סקלטון מגלמים מפעילי מתקן הטבלה מימית ביריד בטקסס, שבגלל שורה של טעויות נתפסים למיליונר ואחותו. לכל אחד מהשניים יספק הסרט בן זוג רומנטי בדמותם של הבריטון האורד קיל (שכיכב מאוחר יותר בלהיטים כגון "נשקיני קייט" ו"שבע כלות לשבעה אחים" ובסדרה "דאלאס") והרקדנית המצוינת אן מילר.

מייבי בייבי
יס 1, שבת, 19:43, 104 דקות

סרט הקולנוע היחיד שביים ב-2000 התסריטאי והסופר הבריטי בן אלטון הוא קומדיה חכמה שבמרכזה קשייו של זוג נשוי ומאוהב להגשים את חלומו הגדול ביותר, והוא להיות להורים. כיוון שהבעל (יו לורי) עובד בטלוויזיה וסובל ממחסום כתיבה, בעצתה של חברה אקסצנטרית (אמה תומפסון) הוא מחליט להפוך את סיפורו שלו ושל אשתו לתסריט, למרות איסורה המוחלט של אשתו (ג'ואלי ריצ'רדסון). הסרט נע במיומנות בין הרציני למצחיק ולמטורף (רואן אטקינסון גונב את ההצגה בתפקיד גינקולוג). קטעיו המופרזים יותר אינם מסווים את העובדה שבבסיסו מונחת יצירה שיש לה גרעין של מלנכוליה. עם מתיו מקפדיין, ג'יימס פיורפוי וג'ואנה לאמלי.

360
יס 3, שבת, 22:00, 110 דקות
סרטם מ-2011 של הבמאי הברזילאי  פרננדו מיירלס ("עיר האלוהים", "הגנן המסור") והתסריטאי והמחזאי הבריטי פיטר מורגן ("המלכה", "פרוסט/ניקסון") נוצר בהשראת מחזהו של ארתור שניצלר "המעגל", שנכתב בסוף המאה ה-19 והיה ב-1950 לסרט מופתי בבימויו של מקס אופולס. סרט זה מבקש, בעזרת אוסף של סיפורים, שחלקם נפגשים וחלקם לא, לומר משהו משמעותי על מצבו של האדם ברגע היסטורי מסוים זה. אך מרביתם של הסיפורים כה בנאליים ואינם אומרים דבר פרט לכך שכל אדם ניצב בפני בחירה שמשנה את חייו. הסרט, שנודד מווינה לברטיסלאבה, לפאריס, ללונדון, לדנבר, לפיניקס ולריו, סובל מגודש עלילתי ומעודף תחבולות חזותיות, שמנסים להסוות את מרכזו החלול. האוסף הגדול של שחקנים כולל את אנתוני הופקינס, ג'וד לואו, רייצ'ל וייס, מארק איווניר, מוריץ בלייבטראו, בן פוסטר ועוד.

קח את הכסף וברח
הוט פריים, א', 15:15; ג', 07:55, 85 דקות

סרטו של וודי אלן מ-1969, שבעזרת מבנה תסריטאי של סרט תיעודי מדומה מספר על וירג'יל סטארקוול, שודד בנקים חסר כישרון, עדיין רענן ומצחיק כפי שהיה כשיצא. הוא גדוש בהמצאות קומיות מבריקות, וקשה להחליט מהי המוצלחת שבהן; האם זה הרגע שבו הגיבור נהפך לרב כתופעת לוואי של ניסוי רפואי שהוא עובר בכלא, ניסיונו להימלט מהכלא ביום גשום בעזרת אקדח שגולף מסבון או הסצינה שבה הוא נראה מנגן בצ'לו במצעד. עם ג'נט מרגולין כבת הזוג הנאמנה.

נימפה
אם־ג'י־אם, א', 22:00, 109 דקות

סרטו מ-2009 של הבמאי התאילנדי המצוין פן־אק ראטאנארואנג ("חיים אחרונים ביקום", "פלוי"), ששוהה בימים האלה בישראל כאורח פסטיבל סרטי הסטודנטים. סיפורו של זוג נשוי, שחייהם משתנים כשהבעל, צלם במקצועו, נשלח לצלם ביער. אשתו מתלווה אליו, הבעל נעלם וכאשר הוא מתגלה מחדש משהו מהותי מאוד השתנה בו. הסרט מבוים בקצב האופייני לסרטיו של במאי זה, והתוצאה מהפנטת.

הם נוהגים בלילה
טי־סי־אם, ג', 14:25; ד', 08:35, 95 דקות

מלודרמת פשע חברתית מצוינת מ-1940, שמבוימת בכישרון האופייני לבמאי ראול וולש ("הרי סיירה הגבוהים", "חום לבן"), שידע לעתים תכופות כיצד לשלב בין קשיחות לנימה רומנטית עדינה. ג'ורג' ראפט והמפרי בוגרט, שהיה אז עוד כוכב נחשב פחות מראפט (שדחה, שנה לאחר מכן, את התפקיד הראשי בסרט "הנץ ממלטה", שהפך את בוגרט לכוכב על), מגלמים צמד אחים, נהגי משאיות, שמנסים לשמור על עצמאותם העסקית כשמולם אנשי עסקים מושחתים ומתחרים חסרי מצפון. אל תוך העלילה חודרות גם שתי נשים, האחת טובה (אן שרידן) והשנייה (איידה לופינו) הרבה פחות, והשילוב כולו יוצר מוצר אופייני וטוב כמו הסרטים שהפיקה חברת האחים וורנר באותן שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ