אורי קליין
אורי קליין

וילי וונקה ומפעל השוקולד

הוט פריים, ו', 16:50, 100 דקות

מתוך "טוטסי"

ספרו של רואלד דאל מוכר כיום בעיקר בזכות סרטו של טים ברטון מ-2005, אך גרסתו המוסיקלית של מל סטיוארט מ-1971, שדאל כתב את התסריט שלה, חביבה ממנו. יש בסרטו של סטיוארט אולי פחות דמיון אך יותר רגש, אופיו הבריטי של המקור בולט יותר והופעתו של ג'ין ויילדר כווילי וונקה נושאת אופי נגיש ואנושי יותר מזאת של ג'וני דפ בגרסה השנייה. עם פיטר אוסטראם כצ'ארלי, ג'ק אלברטסון ורוי קיניר.

סונטת סתיו

הוט פריים, ו', 22:00; ג', 14:45, 99 דקות

שיתוף הפעולה היחיד בין אינגמר ברגמן לשחקנית אינגריד ברגמן הניב ב-1978 מלודרמה שמרכיביה היו עלולים לשמש פרודיה על סרט מאת ברגמן, לולא הבימוי האינטנסיבי המאופק, הכתיבה המדויקת והמשחק המשובח של השחקנים. ברגמן מגלמת פסנתרנית אגוצנטרית ידועת שם. אחרי נתק של שבע שנים היא מבקרת אצל בתה האפרורית והמיוסרת (ליב אולמן) שמתאבלת על מותו של בנה הקטן, מטפלת באחותה המעורערת בנפשה ומאשימה את כל מכאוביה על אמה. זו יצירה חמורת סבר, שברובד העמוק ביותר שלה עוסקת באפשרות להגשים את הפוטנציאל הטמון בך ליצור ולחיות. עם לינה ניימן, ארלנד יוזפסון וגונאר ביורסטראנד.

קשר לא מחייב

יס 2, שבת, 22:00, 108 דקות

כמה קומדיות רומנטיות באחרונה העלו את השאלה אם גבר ואשה יכולים לקיים יחסי מין מבלי להתאהב ומבין הקומדיות האלה, זו מ-2011 היא הטריוויאלית ביותר. נטלי פורטמן ואשטון קוצ'ר מגלמים את הגיבורים שנפגשים אחרי שנים ארוכות, ומנסים לבדוק את הסוגיה הניצבת במרכז העלילה. מהלכי העלילה מגושמים וצפויים שאפשר לנחש אותם לפני שהם מתרחשים והסיטואציות הקומיות מזכירות קומדיות מהעידן השמרני ביותר של הקולנוע האמריקאי. ביים איבן רייטמן ("מכסחי השדים", "תאומים"). צוות השחקנים המתבזבזים כולל את קווין קליין, קרי אלווס וגרטה ג'רוויג.

ילדי פלא

יס 3, שבת, 22:00; א', 12:33, 100 דקות

סרטו של הבמאי הגרמני מרקוס רוזנמילר מ-2011 מתרחש ברובו באוקראינה בתחילת שנות ה-40 ומתאר את התמורות שחלות ביחסים בין שלושה מוסיקאים צעירים, שני יהודים וגרמנייה, שעולמם מתהפך בעקבות פלישתם של הגרמנים למולדתם. על בסיס הסיפור הזה יצר רוזנמילר דרמה שאינה חוצה את הגבול יתר על המידה אל הסנטימנטלי והקיטשי, אבל יש בה מניפולציה. לכן גם כשהסיפור נוגע ללב, הוא מרתיע בעיקר בשל היותו סרט תוצרת גרמניה. הסרט מבוים בקפידה ומבוצע היטב על ידי שחקניו, אך אין בו התמודדות לעומק עם זיכרון השואה והוא תוספת שולית לשיח הקולנועי המתקיים סביבו.

זעקות ולחישות

הוט פריים, שבת, 22:00; ד', 16:15, 91 דקות

אחד מסרטיו הקשים אך גם רבי העוצמה של אינגמר ברגמן מ-1972, שעוסק בפחד, כאב וחמלה דרך סיפורן של שלוש אחיות בשוודיה בתחילת המאה, שאחת מהן גוססת מסרטן. הסרט, שצילם באופן מופתי סוון ניקוויסט, משרטט דיוקן של נשיות במצוקה. זו יצירה רבת נפח שעוסקת בעימות בין הגשמי לרוחני. עם הארייט אנדרסון, אינגריד תולין, ליב אולמן וארלנד יוזפסון.

הטוב, הרע והמכוער

יס 3, א', 22:00; ב', 12:36; ג', 17:14, 161 דקות

האם יש עוד מי שלא צפו בפרק השלישי מ-1966 של הטרילוגיה המערבונית של הבמאי האיטלקי סרג'יו לאונה, בכיכובו של קלינט איסטווד? אם יש כאלה, הרי זו ההזדמנות להשלים את החסר, במערבון הספגטי הטוב והמהנה ביותר שנוצר אי פעם. רבות מהסצינות והרפליקות בסרט נהפכו לקלאסיקה, והערפול המוסרי שמעצב את עולמו של הסרט שינה את מהלכו של המערבון ואת מהותו המיתולוגית. איליי וולאך ולי ואן קליף משלימים את השלישייה.

מערבון סוקיאקי

יס 3, א', 00:58, 121 דקות

הבמאי היפני הפורה טאקאשי מיקה, שמביים כמה סרטים בכל שנה, ורק באחרונה השתתף סרט הפשע שלו "מגן הקש" בתחרות בפסטיבל קאן, ונקטל ביקורתית, ביים ב-2007 את המערבון היפני הסהרורי הזה, שעלילתו מתייחסת לכל מה שאפשר, החל ב"יוג'ימבו" של אקירה קורוסאווה וכלה ב"בעד חופן דולרים" של סרג'יו לאונה (שהתבסס על סרטו של קורוסאווה). התוצאה מוזרה אך משעשעת וכוללת הופעה של קוונטין טרנטינו בתפקיד משנה (האם זה מקרה ששמו האנגלי של הסרט הוא "סוקיאקי וסטרן ג'אנגו"?)

טוטסי

יס 1, ב', 21:30; ג', 06:28, 16:10, 116 דקות

אחת הקומדיות המבריקות והמהנות של העשורים האחרונים, שביים סידני פולאק ב-1982. דסטין הופמן מגלם שחקן מובטל שכדי להשיג תפקיד באופרת סבון מתחפש לאשה. סרט שאין בו רגע דל אחד מבחינה קומית ואנושית. לא רק הופמן מבריק אלא גם ג'סיקה לאנג (אוסקר משנה), טרי גאר (משעשעת במיוחד), דבני קולמן, ביל מארי (מבריק אף הוא), צ'ארלס דרנינג, ג'ינה דייוויס, ג'ורג' גיינס ופולאק עצמו, שמוכיח שוב, בתפקיד משנה, איזה שחקן מצוין הוא היה.

ציפור שחורה

יס 3, ג', 22:00, 103 דקות

סרטים העוסקים בטבח שמבצעים מתבגרים מתארים לרוב את הנסיבות המובילות לאירוע. כוחו של סרטו הראשון של הבמאי הקנדי ג'ייסון בקסטון מ-2012 נובע מכך שהוא מתאר את הניסיון למנוע טבח שעלול לבצע צעיר רגיש (קונור ג'סאפ), שנשלח על ידי אמו לגור אצל אביו. גם אם הבימוי צפוי, זוהי דרמה רצינית שמטפלת בנושא בתבונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ