"כוכב נולד" החדש: בלי מסרונים, אודישנים בשידור חי

בפורמט החדש של “כוכב נולד”, שתיקרא “הכוכב הבא” ותשודר בתחילת החורף, יוצגו התוצאות מיד, לאורך השידור. זהו ניסיון ראשון בארץ ובעולם

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

סוף לעידן המסרונים ופורמט עתידני למראה, המשלב באופן בלתי ניתן להפרדה בין רשת, טלפונים חכמים וטלוויזיה. כך עתידה להיראות העונה הבאה של "כוכב נולד", שהיא העונה הראשונה למעשה לפורמט החדש של התוכנית, שתיקרא "הכוכב הבא".

פרט למנחה חדש (אסי עזר) ושופטים חדשים (איל גולן, ריטה, צביקה הדר - כשופט, והיחצ"ן רני רהב), הציגה אתמול במסיבת עיתונאים זכיינית ערוץ 2 קשת את הפורמט החדש, הטכנולוגי והגרנדיוזי של תחרות המוסיקה לחובבים, ששידורה צפוי בתחילת החורף הקרוב. התוכנית כולה, סיפר הבמאי, יואב צפיר, תשודר בשידור חי וזהו הניסיון הראשון לעשות זאת - בארץ ובעולם. לצופים שיורידו את אפליקציית מאקו TV (על פי נתוני הזכיינית עשו זאת כבר כ–900,000 מחזיקי טלפונים ניידים חכמים) תהיה השפעה על זהות המשתתפים מהרגע הראשון: כל האודישנים יתקיימו בשידור חי, כאשר מתמודד יעמוד ומסך וידיאו חוצץ בינו ובין הקהל והשופטים. במהלך מבחן הקול, יוכלו הצופים להגיב האם על המתמודד לעבור הלאה או לא, וכך גם השופטים, שלהם יינתן נתח הצבעה שבין 20–30 אחוז. פניהם של הצופים - משתמשי אפליקציה, כפי שמופיע בפרופיל הפייסבוק שלהם, שיעבירו את הנבחן, יופיעו על מסך הווידיאו מול הנבחן, וכך גם פניהם של השופטים שיבחרו לעשות זאת. ככל שיצביעו רבים יותר - יעלו תמונות רבות יותר. מתמודד שיצבור אחוז הצבעה מסוים יעבור הלאה, מסך הווידיאו ייפתח והוא יחזה בקהל ובשופטים שבאולפן. באופן זה, אף ש"כוכב נולד" היתה התוכנית הראשונה בה השתמשו במסרונים מהקהל, יתבטלו המסרונים וכך גם ההמתנה, בגמר התוכנית, לתוצאות. אלו יתקבלו מיד, תוך כדי השידור, ולאורך כל העונה. שחר שפלטר, מנהל הקרוס מדיה של קשת ומאקו, הסביר: "ישנם 3.5 מיליון מכשירי סמארטפון בארץ ו–81 אחוז מצופי הטלוויזיה משתמשים בסמארטפון במקביל לצפייה. אנחנו מדברים על מעורבות של צופים והטלוויזיה העתידית, הבאה, תהיה מלאה במעורבות של צופים. היו ניסיונות קודמים לערב בין אפליקציות בנייד לטלוויזיה, אבל במקרה הזה הפורמט לא יוכל להתקיים ללא האפליקציה שלו".

מימין: צביקה הדר, איל גולן, ריטה, רני רהב ואסי עזר. הצוות הישראלי של "הכוכב הבא"צילום: רונן אקרמן

לצד תהיות לגבי האתגרים הטכנולוגיים שמציב הפורמט החדש, מתעוררות תהיות גם לגבי סיכוייו להימכר בעולם. לפחות בארה"ב, עומדות בפני הסיכויים הללו מגבלות כמו שידור באזורי זמן שונים. כמו כן מאליה עולה התהייה האם לא יהיה זה חידוש שיהפוך את התוכנית לקרה ובלתי אמצעית פחות משהיתה. הדר, שהוא גם ממפיקי התוכנית, השיב לשאלת "הארץ": "היו לנו דיונים בנושא וזה אתגר. שפה חדשה. אנחנו מאמינים שכשמתמודד יעבור, המסך הגדול ייפתח ויהיה קהל, שופטים ותזמורת, יהיה שם גם רגע מכונן. הבעיה עשויה להיות במקרה שאדם לא עבר, אבל השופטים עדיין שם, המנחה עוד שם. זאת תוספת, לא במקום".

אך זהו כאמור אינו החידוש היחיד שהציגה התוכנית, בניסיון לרענן את המסך ובעיקר להציב תשובה בפני פורמטים בינלאומיים וחדשניים יותר של תחרויות מוסיקליות טלוויזיוניות. בחורף האחרון שודרה העונה השנייה של “דה ווייס”, בזכיינית המתחרה רשת, וזו רכשה להפקה מקומית גם את "אקס פקטור", המצולמת בימים אלו ועתידה לעלות למסך ערוץ 2 בתחילת החורף, כפי הנראה במקביל ל"הכוכב הבא". "אקס פקטור" בעצמה היא פורמט נוצץ, בינלאומי. בארץ תנחה אותה בר רפאלי ושופטיה הם עברי לידר, רמי פורטיס, משה פרץ ושירי מימון.

במסיבת העיתונאים הוקדש מקום רב לצוות המנחים החדש. גולן וריטה הוצגו כ"זמרים הלאומיים", רהב כ"איש השיווק המוביל בארץ" והדר העיד כי לראשונה הוא מחווה את דעתו האישית, ו"מביא ניסיון טלוויזיוני". "התרגלנו כצופים, אחרי כל כך הרבה שנים של צפייה, לביקורת בטלוויזיה", הסבירה מאוחר יותר ריטה. "אני מרגישה שאני מביאה את הניסיון שלי ואומרת את האמת בצורה הכי אוהבת ועוזרת". "משונה לראות את תפקידי מגולם על ידי מישהו אחר", הודה הדר. "אבל אני עדיין שם, פשוט בליהוק אחר. הרגשתי כבר נורא טבעי בתפקיד הקודם ועכשיו יש לי פרפרים במקום החדש. אני לא פורש מעסקי ההנחיה והטלוויזיה, פשוט בליהוק אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ