סרטי השבוע: 12.9-6.9

"סיפור מלכותי", "הורג אותם ברכות" ועוד - מבחר סרטים שיוקרנו בשבוע הקרוב

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

משהו לדבר עליו

הוט גולד, ו', 11:50, 106 דקות

סרטו של הבמאי לאסה האלסטרום ("תקנות בית השיכר", "שוקולד") מ-1995 משלב במיומנות מאופקת בין המלודרמטי לקומי, כדי לספר על אשה נשואה (ג'וליה רוברטס), בת למשפחה אמידה המגדלת סוסים, שמגלה שבעלה (דניס קווייד) בוגד בה. אין זה סרט גדול, אך התסריט, שכתבה קאלי חורי ("תלמה ולואיז") מתאר היטב את מהלכי משפחה לא מתפקדת ומעצב היטב את כל הדמויות שמרכיבות אותה. רוברט דובאל וג'ינה רולאנדס מצוינים כצפוי כהורים, שרוצים שבתם לא תעזוב את בעלה הבוגדני מסיבות חברתיות וכלכליות; אך את ההצגה גונבת קירה סדג'וויק, שמגלמת את אחותה של רוברטס, שיש לה דעות נחושות על גברים וערכם המוסרי.

סיפור מלכותי

יס 3, ו', 22:00, 137 דקות

דרמה תקופתית אינטליגנטית מ-2012, שמתארת את השינויים החברתיים והפוליטיים שחלו בדנמרק במאה ה-18 בהשפעת רופא גרמני (מאדס מיקלסן המצוין), שנשכר לטפל במלך הצעיר, כריסטיאן (מיקל בו פלסגארד), ששפיותו בספק. המלך נישא לקרולין הבריטית (אליסיה ויקאנדר), והמלכה והרופא, שמנהלים רומן, משתמשים במלך כדי לשנות את פני הממלכה. איכותו של סרטו של הבמאי הדני ניקולאי ארסל נובעת מכך שאין זו עוד דרמה תקופתית מיופייפת שמתארת אינטריגות בחצר הארמון, אלא סרט שמשתמש בהיבטים הרומנטיים כדי לדון בסוגיות בעלות משמעות אידיאולוגית ופילוסופיות ששינו את מהלך ההיסטוריה.

הורג אותם ברכות

יס 4, שבת, 22:00, 97 דקות

כמו סרטי פשע אמריקאיים רבים לפניו מתמקד סרטו של הבמאי אנדרו דומיניק ("ההתנקשות בג'סי ג'יימס") מ-2012 בכשל המתקיים בין השיטה הקפיטליסטית לחלום האמריקאי שנובע ממנה. ביובש מרשים מתאר הסרט, שמתרחש בניו אורלינס אחרי הוריקן קתרינה, את תוצאותיו של שוד של מועדון הימורים שהשתבש. בעל המועדון (ריי ליוטה) שוכר רוצח שכיר בעל מוניטין (בראד פיט) כדי לחסל את צמד השודדים החובבניים, אך זה כבר אינו בכושר כשהיה והוא מגייס לעזרתו עמית (ג'יימס גנדולפיני), שמכור לסקס ואלכוהול והוא עוד פחות בכושר ממנו. דומיניק, שנולד בניו זילנד וגדל באוסטרליה, מעצב את הדמויות היטב ומתעד את הנוף הפיסי והאנושי שבו העלילה מתרחשת. עם ריצ'רד ג'נקינס וסם שפארד.

אהבה של גבר לאשה

יס 1, א', 17:29, 126 דקות

מג ראיין ניסתה את כוחה כשחקנית דרמטית ב-1994 במלודרמה הזאת של לואיס מנדוקי, שמתארת את הקשיים המתעוררים בקשר בין בעל (אנדי גרסיה) לאשתו האלכוהוליסטית. התוצאה נוטה לעתים ליתר מלודרמטיות וסנסציוניות, אך בסיכומו של דבר היא מתעסקת בסוגיית ההתמכרות שהיא מעלה באופן רציני ואמין למדי, שאף נוגע בשאלת האחריות הגברית בהתמכרות נשית. עם אלן בורשטין ופיליפ סימור הופמן.

נס ברחוב 34

יס 3, א', 22:00; ב', 15:17, 96 דקות

אחד מסרטי חג המולד האהובים ביותר על האמריקאים. סרטו של ג'ורג' סיטון מ-1947 עוסק באופן פופוליסטי אמנם אך נבון למדי בשאלת האמונה המיוצגת בסרט על ידי השאלה אם אפשר להאמין בקיומו של סנטה קלאוס גם אם יודעים שאין סנטה קלאוס. שאלה זו עולה לדיון דרך דמותו של קשיש חביב (אדמונד גוון, אוסקר משנה), שטוען שהוא באמת סנטה קלאוס, ונעשה מעורב בחייה של ילדה (נטלי ווד בת התשע), שאמה (מורין אוהרה) שכנעה אותה שאין סנטה קלאוס. הסרט יכול היה להיות דביק ומביך, לולא התסריט המוצלח שסיטון כתב, הבימוי המאופק, וסצינות בית המשפט המרגשות באמת שבהן שפיותו של הגיבור נבדקת. עם ג'ון פיין כעורך הדין שמנהל רומן עם האמא ומגן במשפט על עקרון האמונה בסנטה. ב-1994 הופקה לסרט גרסה חדשה שנפלה לכל המלכודות שסרטו של סיטון נמנע מהן.

בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים

אם־ג'י־אם, א', 22:00, 104 דקות

אחד הסרטים המכוננים בתולדות גל הקולנוע הבריטי הריאליסטי, שפרץ בסוף שנות ה-50. הסרט, שביים טוני ריצ'רדסון ("הבט אחורה בזעם", "קורטוב של דבש") ב-1962 על פי תסריט של אלן סיליטו (שעיבד סיפור קצר שלו), מציג את סיפורו של צעיר מרדן, שנשלח למוסד לעבריינים, שם הוא שורד בזכות יכולת הריצה שלו, אך בשלב מסוים מוכרח להחליט אם לשתף פעולה עם הממסד, שמנהל המוסד מייצג. זהו סרט חשוב ומצוין, שבמרכזו ניצבת הופעתו המרגשת של טום קורטני בתפקיד הראשי. עם מייקל רדגרייב (אביה של ונסה רדגרייב, שנישאה לריצ'רדסון באותה שנה), אלק מקאואן וג'יימס פוקס.

ילד מחכה

אם־ג'י־אם, א', 23:45, 102 דקות

אחד משני הסרטים שג'ון קאסאווטס ביים בהוליווד הממסדית, אך מעורבותם של מפיקיהם בעשייתם (הם ערכו אותם בניגוד לכוונותיו של יוצרם) וכישלונם הכלכלי דחקו אותו חזרה לשולי התעשייה. למרות העינויים שהסרט מ-1963 עבר, זו מלודרמה מרגשת המתארת את העימות בין מנהלו של מוסד לילדים מאותגרים מבחינה מנטאלית (ברט לנקסטר), שדוגל ביחס נוקשה לילדים, למורה החדשה למוסיקה במוסד (ג'ודי גרלנד בתפקיד דרמטי מרשים), שמאמינה בהענקת חום ואהבה לילדים האלה. ג'ינה רולאנדס, אשתו של קאסאווטס, שכיכבה במרבית סרטיו, והיתה אז עדיין בתחילת הקריירה הקולנועית המפוארת שלה, וסטיבן היל מגלמים את הורי אחד הילדים, שלוקה באוטיזם, והם אינם יודעים כיצד להתמודד עם מצבו.

הקמפיין

הוט גולד, ג', 21:30, 85 דקות

סאטירה פוליטית עבה אך משעשעת למדי מ-2012, שמתארת את מצבור השערוריות המלווה מסע בחירות לקונגרס במדינת צפון קרוליינה. שאפתנות מכל סוג, תאוות בצע, אופורטוניזם עירום, התנהלות מינית חסרות גבולות וכל שחיתות אפשרית מאפיינים את המאבק הפוליטי שבו איש הקונגרס המכהן מנסה להביס מתמודד שכישוריו הפוליטיים מפוקפקים כשלו. ג'יי רואץ' ביים ללא עידון רב, והמתקפה על הממסד הפוליטי האמריקאי אינה נועזת במיוחד, אך הסרט, שנדמה לעתים כמו מערכון ארוך בתוכנית "סאטרדיי נייט לייב" מצליח להפתיע ונעזר בצוות שחקנים שחלקו אמנם הגיע מתוכנית מערכונים זו, והוא כולל את ויל פרל, זק גליפיאנאקיס, ג'ייסון סודייקיס, דילן מקדרמוט, ג'ון ליתגאו ודן אקרויד.

מועדון השרירים

אם־ג'י־אם, ד', 20:19, 102 דקות

ב-1976, כמה שנים לפני שהוא היה לכוכב, ומבטאו האוסטרי היה חזק אף יותר, כיכב ארנולד שוורצנגר בסרט הזה של בוב רפאלסון ("רסיסי חיים", "הדוור מצלצל פעמיים") בתפקיד גברתן שמתכונן לתחרות מר עולם במכון כושר קטן, שתאגיד חושק לקנות ולהרוס אותו. הסרט, ששמו המקורי והמכובד יותר הוא "Stay Hungry", לא הצליח בקופות אך הוא אלגוריה סימפטית על אמריקה, שוורצנגר מבצע בו תפקיד סימפטי והוא נעזר בכישרונם של השחקנים המנוסים יותר שסובבים אותו, ובראשם ג'ף ברידג'ס וסאלי פילד. רפאלסון, כתמיד, ביים בכישרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ