"שובר שורות" מסיימת חמש עונות של אופל ותשוקה

הבמאי איל חלפון על סדרת הטלוויזיה היחידה שעצרה את נשימתו

איל חלפון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על "שובר שורות" - סדרת הטלוויזיה המדוברת שהפרק האחרון שלה ישודר לפנות בוקר (שעון ישראל) בארצות הברית (ובשבת בארץ) - שמעתי בבקתת קש באמצע ג'ונגל בפפואה גינאה החדשה. צלם שהתלווה אלי לא יכול היה להירדם לפני שישמע מאשתו בטלפון הלווייני מה קרה בפרק ששודר באותו יום. כשחזרנו לישראל, הצצתי בפרק הראשון של הסדרה והפסקתי לנשום עד סופו. באותו ערב כבר סיימתי עונה שלמה. אחרי שבוע עוד אחת. מאז אני מכור קשה.

סדרות טלוויזיה הן לא בחירת צפייה מועדפת עלי. מעטות מהן החזיקו אותי לצדן מעבר לעונה ראשונה או שנייה. הקסם פג, הסיפור החל ממחזר עצמו, מהלכים הפכו לצפויים מדי או למופרכים מדי, ובלא מעט מקרים גם וגם. אפילו את "הסופרנוס" נטשתי בשלב כלשהו, שלא לדבר על "מד מן", אם לציין שתי סדרות מאוד שוות ומוצלחות. בעצם "הסמויה", על חמש העונות שלה, היא הסדרה  היחידה שהשאירה אותי ער כל הלילה, ולא במקרה היא מוזכרת בנשימה אחת עם "שובר שורות". שתיהן פורצות דרך, חותרות תחת משנות סדורות של איך מספרים סיפור טלוויזיוני בהמשכים.

"שובר שורות"צילום: אי–פי

כל תלמיד שנה א' לתסריטאות שומע ללא הרף את המנטרה שדמויות חייבות לעבור שינוי. פחדן הופך לאמיץ, בטלן לאיש עמל ומעש, אדם רע לאדם נפלא. נדיר שמספרים לך על האפשרות שמישהו טוב יהפוך לאדם רע. לא סתם טוב, אלא ממש טוב, איש משפחה למופת, אוהב ודואג. ולא סתם רע, אלא השטן בהתגלמותו, תאב ובצע ורוצח ילדים.

לכאורה, זה מה ש"שובר שורות" עושה. לוקחת אדם טוב ומוליכה אותך עמו כל הדרך אל האופל המוחלט. אבל רק לכאורה, כי יוצר הסדרה, וינס גיליגן, שהוא גאון וממזר לא קטן, לא בדיוק מאמין במנטרה הזו של שנה א' בתסריטאות. הוא יודע טוב יותר, יודע שרע וטוב מתקיימים בנו בו בזמן. והכל שאלה של מינון ובעיקר – נסיבות. ופה יש נסיבות. ועוד איזה נסיבות: חולה סרטן סופני, נטול ביטוח בריאות מתאים, מבריק בתחומו אבל מנושל מעושר שיכול היה להיות שלו, ועולם שמשווע לחומרים ממסטלים באיכות גבוהה.

זו  לא סדרה על אמפטמינים וברוני סמים עם ארסנל נשק קטלני. הם רק התפאורה, הרקע. זו גם לא סדרה על איש חולה בסרטן שמוצא דרך מעוותת לשפר את איכות חייו. ב"שובר שורות" יש משהו בסיסי הרבה יותר, וזו הסיבה להצלחתה ולהזדהות האינסופית - הבלתי מובנת לכאורה - עם הגיבור המעורער שלה.

"שובר שורות" היא סדרה על גבר שמחויב לפרנסת משפחתו. מחויב לתשלומי משכנתא, ביטוח בריאות, דאגה לילד חולה, לתינוקת שעומדת להיוולד, חינוך יקר ורכב בלי שריטות. את זה כל אחד מאתנו מכיר. עם זה רובנו מתעוררים מדי בוקר והולכים לישון בערב. מדי פעם חולפת בראשך מחשבה מה תעשה אם לא יהיה לך. מה תעשה אם לא תוכל לספק כסות, בריאות וחוגי העשרה. לפני כמה שנים מישהי הציעה לי לא מעט כסף אם אעלה לטיסה לז'נווה עם כיסוי לספר תורה ובתוכו חבילה. חשבתי רגע, ואמרתי לא תודה. היום אולי הייתי עונה תשובה אחרת. אלוהים יודע לאן זה היה לוקח אותי. את וולטר וויט – גיבור "שובר שורות" - זה לקח אל לב המאפליה. זו שמקננת בתוכנו.

"שובר שורות" מונעת בכוחה של תשוקה. תשוקה לעוצמה, לשליטה. תשוקה לכסף ככסף. צריך לגור שנה, שנתיים באמריקה כדי להבין מה כוחו וטיבו המהפנט של כסף. זה בדרך לכאן, זוחל מתחת לדלתות, אבל עוד לא כמו שם.

חמש עונות של אופל ותשוקה סיפקו אין סוף רגעים מדהימים, מהממים ממש, ובכל זאת שתי תמונות די פשוטות יישארו אתי למזכרת. הראשונה, שבה הגיבור נכנס לאמוק של תיקון הבוילר בביתו. מהחלפת שסתום דולף הוא נשאב לפירוק רצפות ועשר שעות עבודה רצופה עד שדוד מים חמים חדש עומד במרתף. כך נוהג גבר מחויב למשפחתו.

השנייה היא הרגע שבו אשת הגיבור המעצבנת מסיטה תריס גלילה מתכתי ומציגה לפניו את ערימת המזומנים שממתינה להם במחסן שמירת חפצים. ערימת המזומנים הגבוהה בתולדות הטלוויזיה. תמונה מושלמת של תשוקה צרופה לכסף (ואם כבר מדברים על הגברת המעצבנת, היא, ולא בעלה, הדמות המאוסה בסיפור. יבבנית, צדקנית - ורצחנית. מכל החלאות, דרישתה שלה לביצוע רצח מיותר, היא זו שמביאה לסוף הטרגי של הסדרה).

אז מה יהיה הלילה? וולטר וויט ימות, זה די ברור. ימות בייסורים, מאותה מחלה שבה הכל התחיל. וכמו שמחלה ממארת מלווה את הסיפור מראשיתו, כך גם היפוכה, התינוקת שנולדה במזל טוב. גיליגן מפזר תמרורי אזהרה לאורך כל העונות: ילדים נפגעים כאן! הם משלמים מחיר. אבל גיליגן הוא גם אומן ההטעויות, מכין אותך לדבר אחד ועושה ההפך. אז יש להולי הקטנה סיכוי לשרוד? ספק רב. אנחנו נשב בנשימה עצורה, נכסוס ציפורניים ונתנחם בשובו הצפוי - בסדרה חדשה - של עורך הדין הנכלולי, סול גודמן. סצינת הפרידה ממנו בפרק הלפני אחרון היתה מופת של בימוי ומשחק. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ