תוכניות חדשות בערוץ 1 למרות אי הוודאות

בין החידושים: סרט ישראלי קלאסי בכל יום שישי, סדרה דוקומנטרית על אמנים ואנשי רוח חוזרים בתשובה וסדרה על התמודדות עם גירושין

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

עתידו של ערוץ 1 אמנם לוט בערפל אך רשות השידור הציגה היום (רביעי) במסיבת עיתונאים בתל אביב תוכניות חדשות המתוכננות לעלות בערוץ. אולם ברשות הדגישו כי אין מדובר בלוח תוכניות רשמי עדיין. זוהי, כפי הנראה, תוצאה של לחצים פנימיים ברשות, בין הנהלת הרשות לוועד המנהל שלה, שהתפרצו בעוצמה לפני כשבועיים לאחר שפרומו לתוכנית הסאטירה החדשה, “היהודים באים”, עורר סערה. בפרומו הקצרצר ההוא זימרו שחקנים בדמות ברוך גולדשטיין, יגאל עמיר ויונה אברושמי שיר ילדים על היותם רוצחים ימניים. הסערה שהתעוררה גרמה ליו”ר הרשות, אמיר גילת, להצהיר כי ועדת התוכן ברשות, בראשה הוא עומד, טרם אישרה את לוח התוכניות וכי תכני התוכנית לא הוצגו בפניו.

באווירה זו קשה היה לדבר על רוח אופטימית במיוחד בהצגת התוכניות החדשות, שמועד עלייתן לאוויר לא ידוע, אם בכלל. נודע כי הערוץ מתכנן הקרנת סרט קלאסי ישראלי באיכות HD בכל ליל שישי. בשבוע הבא תשודר הסדרה התיעודית “לא תשקוט הארץ”, על שנת 1973, ועונה נוספת מתוכננת ל”בואו לאכול איתי”. בתחום הדוקומנטרי יוביל מאיר סוויסה סדרה על אמנים ואנשי רוח חוזרים בתשובה בשם “חוזרים קדימה”. סדרה נוספת, “נישואין במשבר”, תעסוק בהתמודדות עם גירושין ופרויקט שמצוי בהכנה והשקתו צפויה לקראת סוף 2014 הוא סדרה על תולדות הקולנוע הישראלי. בתחום הרכש מתוכננות בין היתר עונות נוספות ל”אחוזת דאונטאון”, שידור הסדרה “נשים פצצה” (דרמה תקופתית על נשים העובדות במפעל תחמושת במהלך מלחמת העולם השנייה) ותוכנית התחקירים VICE של רשת HBO.

בנוגע לתוכנית “היהודים באים”, אם לשפוט מהנוכחות המלאה של יוצריה ושחקניה במסיבת העיתונאים, ומהתבטאויות מנכ”ל הרשות, יוני בן מנחם, נדמה שמדובר בעניין עקרוני. “’היהודים באים’ אושרה על ידי הנהלת רשות השידור עוד בשנת 2012”, אמר בן מנחם, וסיפר על ביטול שני פרויקטים אחרים בז’אנר הסאטירה, שתוככנו זמן רב: תוכנית סאטירה ימנית של חבורת “לאטמה” ותוכנית נוספת בשם “שלום בית”. שתיהן בוטלו בידי הוועד המנהל, ובן מנחם סיפר שהטיעון שהוצג בפניו היה כי מדובר בז’אנר חסר ערך ארוך טווח. “אני רוצה לומר בצורה ברורה שאני דוחה את הטיעון שהושמע שאין לז’אנר הזה ערך ארוך טווח. אלו שתי סאטירות שיש להן חשיבות גדולה ואנחנו חייבים לשדר אותן. הטיעון הזה, ‘אין ערך ציבורי ארוך טווח’, נשמע מנותק מהמציאות וההווייה הישראלית, הוא מדיף ריח רע של ניסיון לסתום פיות ולפגוע בדמוקרטיה. ההנהלה תעמוד על כך ששתי הסאטירות האלה, וגם ‘היהודים באים’ שכבר הושלמה, ישודרו בסמיכות בחודשים הקרובים בערוץ 1, ובכך נוכל למלא את תפקידנו כשידור ציבורי”.

בכלל, למרות הניסיון לשדר חגיגיות, באוויר עמדה תחושת חוסר ביטחון. לפני כמה חודשים הודיעו שר התקשורת, גלעד ארדן, שהוא גם השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור, ושר האוצר, יאיר לפיד, על הקפאת הרפורמה ברשות השידור והקמת ועדת בדיקה חדשה תחתיה, לבחינת האפשרות לסגור את הרשות במתכונתה הנוכחית והקמת גוף חדש תחתיה. ועדת הבדיקה אמורה לסיים את עבודתה עד סוף 2013, ובינתיים התייחסו כל הדוברים לאיום הסגירה המתקרב. “ב-2014 נקצה 90 מיליון שקלים להפקות מקור”, הודיע בן מנחם והוסיף כי “בחרנו לקיים את מסיבת העיתונאים דווקא בעיתוי הקשה הזה, כדי להציג תכנים חדשים שיעלו לאוויר בחודשים הקרובים. לא קל למלא את תפקידנו ברשות בימים אלו. כל יום אנחנו צריכים להדוף סיפורים שקריים של גופים בעלי עניין. השיקולים לא ענייניים ומטרתם להביא לקריסת הערוץ”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ