בקרוב בתוכניות הריאליטי: קוד אתי

עקב הדיון הציבורי שהתעורר בדבר השתתפותו של דוד דיגמי בריאליטי "הכפר", החליטה הוועדה לקידום מעמד האשה של הכנסת לגבש קוד אתי במטרה למנוע השתתפות עברייני מין בתוכניות ריאליטי

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

הוועדה לקידום מעמד האשה של הכנסת החליטה לגבש קוד אתי במטרה למנוע השתתפות עברייני מין בתוכניות ריאליטי. זאת עקב הדיון הציבורי שהתעורר עם פרסום דבר השתתפותו של דוד דיגמי, שהורשע בבעילה בהסכמה של קטינה בתכנית הריאליטי "הכפר" של ערוץ 10. על העצומה להדחתו של עבריין מין מורשע מהפריים טיים חתמו 3,842 אנשים.

הקוד יגובש בשיתוף ערוץ 10 ו-2, רשת וקשת, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, ומרכז נגה לנפגעי עבירה ויובא בעוד חודשיים לוועדה. רועי סטריקובסקי, עורך התוכנית "הכפר", אמר: "בכל ריאליטי נעשה תחקיר מעמיק על העבר וההווה של כל משתתף. אנחנו בני אדם ויכולים לטעות. אין לנו אפשרות לדעת אם אדם אומר אמת. זו שאלה פילוסופית אם לאדם מגיעה הזדמנות שנייה".

דיגמי, משמאל, מתוך "הכפר"צילום: הדס פרץ

יו"ר הוועדה ח"כ ד"ר עליזה לביא אמרה: "לא מדובר כאן בדיון משפטי, מה מותר או אסור על פי חוק, אלא בדיון ציבורי שבוחן מה ראוי ומה לא ראוי. האם חופש הביטוי הוא מעל הכל? האם הוא מצדיק העצמתו של עבריין מין והפיכתו לאייקון תרבות? האם הכל עניין של רייטינג? המציאות מחייבת אותנו לבחון מחדש את הנורמות הציבוריות בנושא".

ח"כ עדי קול אמרה: "המדינה, שמשקיעה כל כך הרבה, ובצדק, בהליכים שיקומיים לעבריינים, אינה יכולה באותה נשימה גם לבקש ולעודד עבריינים להשתקם אך באותו הזמן לסגור בפניהם דלתות לגיטימיות".

עו"ד עירית בוטון אלוני ממרכז נגה לנפגעי עבירה אמרה: "עד כמה אנו אטומים לרגשות? לפגיעה של אחרים? את מי כאן צריך לשקם? את העבריין או את הנפגעת? זכותו לשיקום מאפשרת לו לעבוד, אבל לא להפכו למודל, גם אם משפטית אין על כך הגבלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ