יוצרים פוצצו את ישיבת הרשות השנייה

זאת, לדברי היוצרים, במחאה על כוונת ועדת שחם לאשר הקלות לערוצים המסחריים סביב התמיכה בקולנוע ובטלוויזיה. הרשות: פנינו למשטרה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמה עשרות יוצרי קולנוע וטלוויזיה התפרצו לישיבת ועדת הטלוויזיה ברשות השנייה ופיזרו אותה. לדבריהם, התכוונו חברי הוועדה, שבראשה עומד יעקב שחם, לאשר בה הקלות מפליגות לזכייני הטלוויזיה המסחרית בעניין תמיכה בקולנוע ישראלי וקניית הפקות מגופי הפקה חיצוניים.

בין היוצרים שהתפרצו לישיבה היו יריב הורוביץ, אסף אמיר, ערן קולירין, לוי זיני, דרור קרן ויו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס. רוזנווקס הסביר כי "התברר לנו שהם מתכוונים לבטל את התמיכה בקולנוע ולשנות את חלוקת התקציבים להפקות, כך שעיקר הסכום יוקדש להפקות פנימיות (כלומר כאלו שהזכייניות עושות בעצמן בניגוד לתקציבים הניתנים לחברות חיצוניות). זה סיכול ממוקד של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה".

עוד בתחילת הישיבה, עם התפרצותם של היוצרים, יצא ממנה מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, שהואשם על ידם בהטייה לטובת הזכיינים. שחם, סיפרו היוצרים, הבטיח לשוב ולדון בסעיפים הבעייתיים. כעבור כחצי שעה פוזרה הישיבה כליל. "לפני מספר חודשים הופענו בפני הוועדה והצגנו את עמדתנו ואת ההשפעה שתהיה לצעד כזה על תעשייתה טלוויזיה", הסביר רוזנווקס. "התברר לנו שלא קיבלו דבר ממה שהצענו. הם עושי דברם של אבי ניר ואבי צבי (מנכ"לי זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת בהתאמה). אנחנו בחוסר ודאות. דיברנו יפה חצי שנה והיום היה תחילתו של מהלך שיהיו לו התפתחויות בהמשך".

מהרשות השנייה נמסר בתגובה כי "הרשות השנייה שמעה את כל ארגוני היוצרים מספר פעמים במהלך דיוני הוועדה המייעצת ואף הודיעה ליוצרים כי בכוונתה לזמנם לשימוע פעם נוספת בטרם קבלת ההחלטות. הרשות מגנה ודוחה את ההתפרצות האלימה ורואה בחומרה גניבת מסמכים מסווגים על ידי היוצרים, ואת האיומים על חברי המועצה. בגינם, פנתה הרשות למשטרה".

רוזנווקס בישיבה. "חצי שנה דיברנו יפה" צילום: אסף כרמל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ